Zero waste – główne zasady

Ekologia jest tematem, który interesuje coraz więcej osób. Chcemy wiedzieć więcej o tym, jak możemy pomóc matce naturze i żyć w świecie, w którym będzie znacznie mniej śmieci. Stąd też wynika rosnąca popularność zero waste, czyli stylu życia zgodnego z zasadami ekologii. Jak wprowadzić dobre zmiany w swoim życiu i czy w ogóle da się nie produkować śmieci w dzisiejszych czasach?

Czym jest zero waste?

Zero waste jest stylem życia, który zakłada, że jesteśmy w stanie w stu procentach zrezygnować z produkcji śmieci. Wymaga to wielu wyrzeczeń i wprowadzenia ogromu zmian do swojego życia, a z pewnością warto to zrobić przynajmniej częściowo. Ta idea powstała w związku z pojawiającymi się problemami ekologicznymi, którym, zdaniem osób podążających tą drogą, winni są ludzie. Dlatego wszyscy nakłaniani są do wprowadzania zmian z swoim życiu, żeby pomóc naszej planecie.
W związku z ilością plastiku, która jest obecnie produkowana i używana w zasadzie w każdej dziedzinie życia, stuprocentowe zrezygnowanie z produkcji śmieci może się okazać bardzo trudne. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile plastiku przechodzi przez nasze ręce każdego dnia. Okazuje się bowiem, że w supermarketach nawet żywność bio, czyli taka, która powinna być ekologiczna, pakowana jest w plastikowe torebki i owijana w folię. Być może ograniczenie produkcji śmieci do zera może okazać się trudne, ale na pewno warto spróbować tworzyć ich jak najmniej. Jak to zrobić? Poznajcie kilka prostych zmian, które można z łatwością wprowadzić w życie, żeby pomóc naszej planecie.

Zakupy

Nie da się ukryć, że większość rzeczy w sklepach sprzedawana jest w plastikowych opakowaniach. Takie rozwiązanie jest najtańsze i to prawdopodobnie dlatego producenci się na nie decydują. Nie mniej jednak, da się to ominąć. Wprowadzając te proste zmiany w naszych nawykach zakupowych, będziemy w stanie zrobić naprawdę wiele dla matki natury.
1. Zrezygnuj z plastikowych reklamówek. Mimo tego, że obecnie siatki, które możemy dostać przy kasach są z materiałów, które nadają się do recyklingu, znacznie lepiej będzie, jeśli weźmiemy do sklepu swoją własną reklamówkę. Sprawdzą się tutaj płócienne torby, które są na tyle wytrzymałe, że posłużą nam na lata. Jeśli jednak mamy w domu foliowe reklamówki, nie powinniśmy ich wyrzucać, ale używać ich tak długo, aż się nie porwą. Skoro już je mamy, to warto zrobić z nich użytek.
2. Kupuj rzeczy na wagę. Dobrym przykładem będą tutaj orzechy, które zwykle możemy dostać i na wagę i w małych plastikowych torebeczkach. Te pierwsze będą nie tylko bardziej ekologiczne, ale też tańsze! Ważne jest też to, żeby nie pakować ich to foliowych reklamówek, a do szklanych słoików, które przyniesiemy z domu. Sprawdzą się tutaj też płócienne woreczki – wszystko zależy od tego, jak nam wygodnie.
3. Zakupy online bez reklamówek. Kiedy robimy zakupy spożywcze przez internet, powinniśmy zaznaczyć opcję „bez reklamówek”. Nasze produkty przyjdą wtedy do nas w kartonowych pudełkach, dzięki czemu będziemy bardziej eko.
4. Rób listę zakupów. Dzięki temu kupimy mniej, a co za tym idzie, nie tylko wyprodukujemy mniej śmieci, ale też zapłacimy mniej pieniędzy. To ważne, żeby robić przemyślane zakupy, bo dzięki temu nie będziemy kupować rzeczy, które są nam niepotrzebne. Warto rozplanować sobie to, co będziemy chcieli zjeść w danym tygodniu i na podstawie takiego planu kupić tylko to, co będzie nam niezbędne do wykonania przepisów.

Życie codziennie

Jest wiele prostych zmian, które możemy wprowadzić w swoim życiu codziennym, dzięki którym wszystkim będzie żyło się lepiej. Co więcej, wiele z nich wcale nie utrudni nam codziennego funkcjonowania, jak to się wydaje niektórym osobom! Jak to zrobić?
1. Noś ze sobą bidon. Każdy wie, że człowiek musi pić wodę, żeby żyć. Ale dlaczego musimy ją pić z plastikowych butelek? Jeśli chcemy być eko, powinniśmy zainwestować w bidon. Najlepszy będzie taki z filtrem, dzięki któremu będziemy mogli uzupełniać zapas wody w ciągu dnia, nawet jeśli nie będziemy w domu. To kosz jakichś 20-30 złotych, a więc w ciągu miesiąca nam się to zwróci.
2. Jak lunch, to tylko w lunchboxie. Pakowanie kanapek w foliowe woreczki nie ma większego sensu. Znacznie lepiej jest kupić sobie ładny lunchbox i to w nim nosić jedzenie do pracy czy szkoły. W dodatku, daje on znacznie więcej możliwości, niż woreczki, bo możemy do niego zapakować sałatkę albo nawet cały obiad. Tutaj są same plusy!
3. Zrezygnuj ze słomek. Słomki są bardzo niebezpieczne dla zwierząt morskich, więc powinniśmy z nich szybko zrezygnować. Jeśli jednak bardzo lubimy pić w ten sposób, możemy kupić sobie słomki wielorazowe, czyli takie wykonane ze stali lub z bambusa. W restauracjach coraz częściej pojawiają się też słomki wykonane z papieru, dzięki czemu ich recykling jest znacznie prostszy. Sami też możemy kupić sobie takie słomki, ale znacznie bardziej opłacać się będą te wielorazowe, które dostaniemy już za kilka, do kilkunastu złotych.
4. W gotowaniu, wykorzystuj wielokrotnie. Chodzi tutaj głównie o rzeczy takie jak papier do pieczenia, który z powodzeniem można wykorzystać kilka razy. Oczywiście, jeśli jest to możliwe, warto zupełnie z niego zrezygnować, ale jeśli jest już nam niezbędny, powinniśmy korzystać z niego kilkukrotnie. Bardzo często można go jednak zastąpić silikonową foremką, która sprawdzi się jeszcze lepiej od papieru.

Podsumowując, zero waste wcale nie musi być trudny. Jego głównym założeniem jest ograniczenie produkcji plastiku i każdy, nawet najmniejszy krok, jaki wykonamy w tym kierunku będzie miał ogromne znaczenie dla naszej planety. Tak naprawdę wcale nie musimy robić dużo, wystarczy, że będziemy podejmować świadome decyzje i razem dążyć do lepszego życia na Ziemi.