Zaprojektuj sypialnię od A do Z

Projektowanie wygodnej i stylowej sypialni ma kluczowe znaczenie dla dobrego życia – w końcu spędzamy imponującą trzecią część życia śpiąc. Zaprojektowanie idealnej sypialni zajmie trochę planowania, ale zostaniesz nagrodzony spokojną i relaksującą przestrzenią, która w pełni zaspokoi Twoje potrzeby i nawyki związane ze stylem życia. Oto jak zaprojektować idealną sypialnię.

Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu sypialni?
W tym kompleksowym przewodniku omawiamy wszystko, od wyboru mebli do sypialni po najlepsze podłogi i przechowywanie w sypialni.
Oferujemy również wskazówki projektowe dotyczące wyboru stylu sypialni, niezależnie od tego, czy wolisz sypialnię tradycyjną, czy współczesną. Nowoczesne sypialnie w stylu skandynawskim, romantyczne sypialnie w stylu francuskim – mamy do dyspozycji każdy styl sypialni.
Projektowanie idealnej sypialni polega na osiągnięciu równowagi między praktycznością a stylem, dlatego dyskutujemy również o tym, jak wybrać idealny materac i wspaniałą pościel.

Farba i tapeta do sypialni

Malowanie sypialni powinno być jednym z twoich pierwszych rozważań – i pierwszym zadaniem do wykonania przed przeprowadzką. Wybór najlepszego koloru farby do sypialni zapewni, że wprowadzisz więcej naturalnego światła do pokoju, a twoja kolorystyka sprzyja wypoczynkowi i relaksowi , zamiast nadmiernej stymulacji przed snem.

Wybór kolorów farb do sypialni jest ogromny, ale raczej bądź ostrożny i zdecyduj się na spokojną i stonowaną paletę kolorów. Szary jest najmodniejszym kolorem farby do sypialni z jakiegoś powodu: jest kojący i elegancki, a także nieco bardziej ekscytujący niż biały. W tej chwili jesteśmy wielkimi fanami różu i lawendy.
Nowoczesne tapety do sypialni są doskonałym – i często niedocenianym – rozwiązaniem do ścian sypialni. Tapeta dodaje wizualnego zainteresowania, tekstury i ciepła każdej sypialni i jest szczególnie przydatną sztuczką, dzięki której małe sypialnie wyglądają na większe. Wybierz tapetę z delikatnym wzorem, aby dodać wymiar, lub odważny wzór, który będzie pasował do ścian sypialni.

Jak zaplanować układ swojej sypialni[

Decydowanie o układzie mebli do sypialni jest najważniejszym krokiem w planowaniu idealnej sypialni. Możesz mieć niewielką elastyczność, ale warto narysować układ na papierze milimetrowym, zwracając uwagę na kierunek, z którego pochodzi naturalne światło.
Zacznij od pozycji łóżka, organizując wszystkie inne meble wokół niego. Najlepiej jest ustawić łóżko wzdłuż w prostokątnym pokoju, podczas gdy większe sypialnie pozwolą na większą kreatywność, a może będziesz chciał ustawić łóżko na środku pokoju. Planując układ małych sypialni, rozważ przesunięcie łóżka do rogu, aby zaoszczędzić miejsce na podłodze.

Pierwszą kwestią przy wyborze mebli do sypialni jest to, czy zdecydować się na zabudowane, czy wolnostojące jednostki. Wybór będzie częściowo podyktowany kształtem Twojej sypialni: pokoje o nietypowym kształcie (często w przypadku nieruchomości z epoki) skorzystają ze specjalnie dopasowanego rozwiązania.
Bardziej znormalizowane przestrzenie w nowszych nieruchomościach będą działać najlepiej z dobrze dobranymi zestawami mebli lub eklektyczną mieszanką stolików nocnych, szafek do sypialni i wolnostojącej garderoby.

Teraz zastanów się, ile masz miejsca (i budżetu) na meble do przechowywania w sypialni. Dopasowane meble do sypialni są zwykle droższe i mają formalny wygląd, ale oferują bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni, zwłaszcza w małej sypialni lub w nietypowym kształcie, takim jak sypialnia na poddaszu. Niezamontowane meble nie muszą do siebie pasować, ale powinieneś przynajmniej dążyć do garderoby, toaletki i stolików nocnych w podobnym tonie.
Jeśli planujesz zamianę poddasza, weź pod uwagę kształt i wysokość swojej przestrzeni oraz to, czy będzie pasować do dowolnego pożądanego mebla i przestrzeni do przechowywania.
Jeśli Twoja sypialnia jest duża, a najbliższa łazienka znajduje się na innym piętrze, możesz rozważyć dodanie łazienki, choć będzie ona musiała być zgodna z przepisami budowlanymi.
Alternatywnie dodatkową przestrzeń sypialni można przekształcić w garderobę.

Łóżko, materac i pościel

Wybór najlepszego łóżka nie polega tylko na zakupie ładnej ramy łóżka. Zamiast tego wybierz ramę łóżka, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Na przykład, czy brakuje Ci miejsca do przechowywania w sypialni i czy skorzystałbyś z tapczanu z wbudowanymi szufladami lub łóżka, które unosi się, aby odsłonić ukryte schowki w podstawie, lub łóżka z zagłówkiem?
Czy naprawdę potrzebujesz ramy łóżka typu king-size, czy może zamiast tego możesz zaoszczędzić miejsce dzięki podwójnemu łóżku? Sprawdź i dokonaj wyboru najlepszych łóżek podwójnych na dobry początek.
Co ze stylem łóżka? Powinien uzupełniać ogólny plan, ale można go również wykorzystać do jego dyktowania. Na przykład, jeśli preferujesz opływowy, minimalistyczny wygląd z krawędzią Scandi, wybierz prostą, bieloną drewnianą ramę; jeśli chcesz dodać poczucie luksusu lub zastrzyku wzoru lub koloru, łóżko z tapicerowanym, wyściełanym zagłówkiem będzie idealne.

Wybór materaca z oszałamiającej gamy opcji to praca, która wymaga czasu i badań.
Najlepszym materacem dla Ciebie powinien być wybór uzależniony od osobistych nawyków snu i względów zdrowotnych: czy śpisz głównie na plecach, w którym to przypadku materac piankowy może być odpowiedni dla Ciebie; lub możesz chcieć materac dla podkładów bocznych, jeśli zawsze kończysz w tej pozycji, podczas gdy najlepsze materace na ból pleców to te będace bardziej twarde i sztywne. Niezależnie od tego, co wybierzesz, inwestycja w ochraniacz na materac lub nakładkę na materac przedłuży żywotność twojego materaca.
Nie zapominaj, że wybór poduszek jest również niezbędny do dobrego snu i powinien być dokonywany w połączeniu z wyborem nowego materaca.
Krucha, dobrej jakości pościel jest kluczem do wygodnego łóżka i do stworzenia skończonego wyglądu w sypialni. Aby mieć pewność, że Twoja pościel będzie trwała, wybierz wysoką liczbę nici (co najmniej 300), jeśli wolisz bawełnę, oraz pościel, która w pełni ujawnia źródło jej produkcji. Jest ona również świetna, jeśli nie masz czasu lub nie chcesz prasować pościeli, ponieważ ma naturalny wygląd.