Wnętrza w eleganckim stylu angielskim

Dom to wyjątkowe miejsce, gdzie spędzamy mnóstwo swojego czasu wolnego. To miejsce gdzie chcemy dobrze wypocząć, zrelaksować się ale też ugościć gości i rodzinę w odpowiedni sposób. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj wiele czasu poświęcamy na aranżację poszczególnych pomieszczeń w domu, dopracowujemy je przez wiele tygodni. Bardzo ważne jest by wnętrza naszego domu, przede wszystkim nam się podobały, by czuliśmy się w nich dobrze i komfortowo każdego dnia. Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, to do wyboru jest kilkanaście różnych stylów, w jakich można urządzić swój dom czy mieszkanie. I nie ważne jak dużą przestrzeń mieszkalną posiadamy, ważne by czuć się w niej dobrze i w odpowiedni sposób zagospodarować każdą wolną powierzchnię.

Styl angielski – nie dla każdego

Jednym z ciekawszych stylów, który od lat cieszy się zainteresowaniem ludzi na całym świecie, jest styl angielski. Ten styl jest bardzo uroczy i prosty, opiera się o wyjątkowe detale, które dodają charakteru takiemu wnętrzu w stylu angielskim. Trzeba jednak przyznać, że wnętrza w tym stylu, nie do każdego pasują. Zdecydowanie jest to rodzaj aranżacji wnętrz, stworzony z myślą o osobach, które cenią sobie elegancję, dobry gust i szyk, dla osób, dla których maniery i dobre wychowanie są na pierwszym miejscu. Niezbyt dobrze sprawdza się taki styl we wnętrzach, które zamieszkują rodziny wielodzietne, gdzie jest wiele dużych, hałaśliwych zwierząt. To styl, który kojarzy się z spokojem, stoicyzmem i harmonią.

Charakterystyka stylu angielskiego

Styl angielski jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje charakterem do angielskich rezydencji, które mają ponadczasowy charakter i charakteryzują się dużą dozą elegancji i dobrym gustem. Anglicy urządzając wnętrza swoich domów od setek lat, robią to z rozmachem ale też z naturalnym wyczuciem stylu. Dlatego wnętrza angielskie, od zawsze zachwycają i inspirują. We wnętrzach w stylu angielskim, główną rolę grają stylowe meble i interesujące bibeloty. Meble, które są wykorzystywane w takich wnętrzach, często przynależą do antyków. Są one nie tylko eleganckie i bardzo gustowne, ale też cenne i bardzo efektowne. Mają piękne wykończenia z wysokiej jakości materiałów, ich kształt i forma jest doskonale dopracowany. Mają wiele krzywizn i eleganckich zawijasów. W salonie urządzonym w stylu angielskim, nie może zabraknąć tapicerowanej kanapy, z kwiecistą narzutą lub haftem i skórzanego fotelu. Najczęściej stylowe meble w stylu angielskim, występują w kolorze białym. Idealnie pasują one do eleganckich wnętrz, które są spokojne i wyważone. Nieodłącznym elementem wnętrz angielskich jest też kominek a także boazeria na ścianach, która jest wykończona bardzo efektownie. Bardzo często wnętrza w stylu angielskim, można znaleźć w znanych czasopismach wnętrzarskich, bo dekoratorzy wnętrz bardzo chętnie w takim stylu aranżują wnętrza.

Kolorystyka i materiały, używane w wnętrzach angielskich

Wnętrza angielskie są bardzo charakterystyczne. Dominuje w nich jasno złota kolorystyka. Złoto idealnie komponuje się z bielą, takie połączenie wygląda bardzo estetycznie i porządnie a do tego jest bardzo eleganckie. Dlatego też w pomieszczeniach urządzonych w stylu angielskim, przeważa biel, która zwykle jest przełamywana złotem. Dodatkowymi kolorami, które mogą się pojawić w takich wnętrzach, to ciepłe odcienie brązu, czerwień, delikatna zieleń i błękit. Wnętrza w stylu angielskim, są mieszanką różnych wzorów i form. Dlatego niejednokrotnie stwierdza się, że styl ten jest mieszaniną innych stylów, na przykład rustykalnego, art deco czy vintage. W takich wnętrzach z pewnością przeważa kwiecisty wzór, może się on znaleźć na obiciach kanapy, na eleganckich komodach, na ramie łóżka, na poduszkach czy zasłonach. Taki wzór kojarzy się z delikatnością i elegancją, dlatego idealnie pasuje do tych wnętrz. Anglicy kochają też wszelkiego rodzaju zawijasy, esy i floresy, które najczęściej można znaleźć na sztukaterii na ścianach i suficie, a także na boazerii i balustradzie przy schodach. Anglicy kochają też miękkie, delikatne i przyjemne w dotyku materiały, dlatego w takim wnętrzu nie może zabraknąć zamszu, aksamitu, satyny czy miękkiej bawełny.

Oświetlenie i inne dodatki

Jak już powyżej wspomniano, we wnętrzach angielskich dużą rolę odgrywają bibeloty i dekoracje ścienne. Nie może tu zabraknąć pięknych wazonów, szklanych karafek, eleganckich zestawów kawowych, pięknych abażurowych lampek czy kryształowych mis. Mile są także widziane w takich wnętrzach ciekawe figurki i rzeźby, które są w odpowiedni sposób wyeksponowane na delikatnych półeczkach. Aby wszystkie bibeloty i dodatki były w odpowiedni sposób wyeksponowane, w takich pomieszczeniach nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Nie można sobie wyobrazić salonu czy jadalni urządzonej w stylu angielskim, w której zabrakło by pod sufitem stylowego, kryształowego żyrandola. Taka lampa jest kwintesencją tego stylu i wygląda jak rodem wyjęta z angielskich filmów. Taki żyrandol może mieć dowolną wielkość, duży i pokaźny, może zawisnąć na stołem jadalnianym czy w salonie a mniejszy w holu, w kuchni czy w sypialni. Żyrandol ten powinien być efektowny i pięknie rozpraszać światło po pomieszczeniu. Jego odpowiednią oprawą, będzie ozdoba z gipsu, która idealnie pasuje do takiej formy lampy. Gipsową dekorację wiesza się na środku sufitu a lampę wiesza się w ten sposób, by wychodziła z jej wnętrza. Takie eleganckie gipsowe ozdoby, można później powielać na ścianach, tworząc w ten sposób jedną spójną całość.

Wnętrza utrzymane w stylu angielskim, przede wszystkim są proste, spokojne i bardzo harmonijne. Każdy element takiego wnętrza, idealnie do siebie pasuje i tworzy jedną spójną kompozycję. W takich wnętrzach bardzo przyjemnie się wypoczywa, bo są wygodne, komfortowe i spokojne.