W jakim stylu urządzić kuchnię?

Jednym z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu, jest kuchnia. Nawet najmniejszych rozmiarów kuchnia, pełni bardzo ważną rolę w każdym domu. Dlatego powinna być urządzona w taki sposób, by przyjemnie się w niej spędzało czas, by była miejscem funkcjonalnym, komfortowym i przytulnym. Kuchnię można urządzić w dowolnym stylu, wszystko zależy od własnego gustu i oczekiwań w tej kwestii. Każdy powinien się w tym pomieszczeniu dobrze czuć. Bardzo wiele zależy od lokalizacji kuchni w domu, czy jest ona osobnym pomieszczeniem, czy jest połączona z salonem i z jadalnią. W pierwszym przypadku można popuścić wodze wyobraźni i urządzić ją w dowolnym stylu, ale jeśli jest ona połączona z innymi pomieszczeniami, wtedy musi ona być urządzona w takim samym stylu jak pozostałe pomieszczenia.

Kuchnia w stylu loftowym

W przypadku kuchni połączonej z salonem czy z jadalnią, które razem tworzą jedną dużą przestrzeń, warto zdecydować się na urządzenie tego pomieszczenia w stylu loftowym. To wciąż jeszcze mało znany styl wnętrzarski, który jednak z dnia na dzień zdobywa coraz większą popularność, bo jest bardzo ciekawy. Taki styl nawiązuje do starych fabryk, gdzie królują przede wszystkim wnętrza surowe i bardzo proste. To bardzo minimalistyczny styl o wielu cechach charakterystycznych. Kuchnia urządzona w stylu loftowym, jest przestronna i duża, jest wykończona w surowym stylu. Przede wszystkim przeważa w jej wykończeniu surowa cegła, która idealnie do takich wnętrz pasuje. Mogą z niej być wykonane wszystkie ściany tego pomieszczenia, tylko jedna ściana, która w ten sposób będzie bardzo efektowna, albo można też surową cegłą wykończyć przestrzeń między szafkami, na tą ostatnią opcję decyduje się bardzo dużo ludzi. Meble w kuchni loftowej, są proste, drewniane, nie stosuje się tu mocnych, wyrazistych kolorów. Ogólnie kolorystyka jest mocno przygaszona, opiera się o szarości, biele i brązy, takie kolory najlepiej charakteryzują styl loftowy. Styl ten doskonale pasuje do pomieszczenia kuchennego, nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na urządzenie kuchni w tym stylu.

Kuchnia klasyczna

Można zauważyć, że styl klasyczny kuchni, nigdy nie wychodzi z mody. Taki styl można było znaleźć w kuchniach naszych przodków i nadal chętnie jest wykorzystywany w pomieszczeniach kuchennych. Kuchnia klasyczna, to kuchnia bardzo przytulna i ciepła. Panuje w niej ciepła, stonowana kolorystyka; ciepłe brązy, żółcie, pomarańcze, beże. To kuchnia w której zabudowy kuchenne są wykonane z najlepszej jakości drewna, dlatego są to kuchnie na długie lata, bardzo solidne. Szafki są duże i pojemne, a sprzęty kuchenne często mają charakter wolnostojący. Często takie kuchnie są bardzo małe, przez to stwarzają wrażenie zagraconych. Wszystkie akcesoria kuchenne są ustawione na blatach, co nie tyle jednak je zagraca a dodaje przytulności tym wnętrzom. Kuchnie klasyczne są funkcjonalne i bardzo praktyczne, przebywa się w nich z ochotą, są to miejsca gdzie rodziny spędzają wspólnie czas. Kuchnia urządzona w stylu klasycznym, zwykle stanowi osobne pomieszczenie.

Elegancka kuchnia nowoczesna

Można też spotkać wielu zwolenników kuchni nowoczesnej. Najlepszym podsumowaniem takiej kuchni, jest połysk i prosta forma a także minimalizm. Kuchnie urządzone w stylu nowoczesnym, pasują do nowocześnie urządzonych domów, z wieloma ciekawymi rozwiązaniami, ułatwiającymi codzienne obowiązki. Nowoczesne kuchnie mają stylowe zabudowy kuchenne, które ukrywają wszystkie akcesoria kuchenne a także sprzęty kuchenne. Są to więc bardzo praktyczne pomieszczenia, gdzie nic nie zostaje na blatach. Wykończenie szafek kuchennych, jest na wysoki połysk. Fronty są pełne połysku, w bieli, czerni, szarościach albo w mocnych, intensywnych kolorach, od razu przykuwających wzrok. Często nowoczesne zabudowy kuchenne, są na całych ścianach, aż po same sufity. W ten sposób można zyskać wiele potrzebnej przestrzeni do przechowywania. W kuchni nowoczesnej warto postawić na mocny i wyrazisty blat kuchenny. Może on być w kolorze czarnym, nakrapianym brokatem, wykończony na wysoki połysk. Doskonale też sprawdzi się tu blat marmurowy lub granitowy, który doskonale pasuje do takich wnętrz. Ciekawym elementem wystroju tego wnętrza, jest wyspa kuchenna. Stawia się ją na środku pomieszczenia i jest ona dodatkową przestrzenią w kuchni do przygotowywania posiłków i do ich spożywania. Przy wyspie kuchennej można postawić wysokie krzesła w postaci hokerów, które idealnie do takiego wnętrza będą pasować.

Kuchnia w stylu eklektycznym

Innym ciekawym pomysłem na pomieszczenie kuchenne, może być styl eklektyczny. To styl, który łączy w sobie wiele różnych stylów wnętrz. To bardzo ciekawe i inspirujące wykończenie wnętrza, na które nikt nie pozostanie obojętny. To jakie różne style wnętrz się zastosuje w takim przypadku, zależy tylko i wyłącznie od gustu domowników. Najczęściej łączy się ze sobą styl nowoczesny, awangardowy ze stylem loftowym i rustykalnym. Taka kuchnia jest naprawdę wyjątkowa, szczególnie gdy zestawi się surowe ściany z naturalnej cegły, z meblami na wysoki połysk i błyszczącymi żyrandolami nad wyspą kuchenną. W takich pomieszczeniach można śmiało łączyć ze sobą różne materiały, struktury, formy, na przykład stal z drewnem i ze szkłem. Nie trzeba się tu trzymać żadnych reguł, można popuścić wodze wyobraźni.

Tak naprawdę to nie ważne jest w jakim stylu urządzi się kuchnię w domu, ważne by pomieszczenie to było miejscem funkcjonalnym i praktycznym, by przygotowywanie posiłków i ich spożywanie w tym miejscu, należało do przyjemności. Musi w nim być odpowiednia przestrzeń i dobre oświetlenie, szczególnie ważne jest oświetlenie blatów. Kuchnia powinna też pasować do innych pomieszczeń w domu, by cały dom prezentował się spójnie i ciekawie.