Sypialnia ze skosami, jak ją urządzić?

Każde pomieszczenie w domu, pełni jakąś ważną funkcję. Ogólnie dom można podzielić na kilka strategicznych stref mieszkalnych. Jedną ze stref jest strefa wypoczynkowa, do niej przede wszystkim należy pomieszczenie jakim jest główna sypialnia domowników. To miejsce, które przede wszystkim służy do wypoczynku i do regeneracji sił po całym dniu, spędzonym na licznych obowiązkach. Dlatego najważniejszą jego cechą, powinna być wygoda, przytulność i funkcjonalizm. Sypialnia może być urządzona w dowolnym stylu, nie ma takiego stylu, który by tu nie pasował. Jednak czasem sypialnia ze względu na swoją lokalizację a także na nie typowe proporcje, jest bardzo trudnym do urządzenia pomieszczeniem. Najczęściej jest tak w przypadku sypialni z licznymi skosami. Takie sypialnie bardzo często pojawiają się w nowoczesnym budownictwie, gdzie buduje się domy z poddaszem użytkowym. To właśnie na poddaszach, najczęściej projektuje się sypialnie, które jednak zważywszy na różne załamania dachu tworzące skosy, są trudne do zagospodarowania.

Dobrze wykorzystana przestrzeń

W sypialni ze skosami, trzeba przede wszystkim wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Do takich wnętrz nie pasują meble gotowe, które można kupić w sieciówkach. Po prostu fizycznie nie można ich zmieścić w tych pomieszczeniach. Dlatego zwykle takie sypialnie, aranżuje się meblami na zamówienie, wykonywanymi na konkretny wymiar. Zabudowa sypialniana doskonale wypełni wszystkie skosy i stworzy przestrzeń do której łatwo będzie się dostać. W skład zabudowy może wchodzić szafa na ubrania, półki na książki, a także samo łóżko ze stolikami nocnymi. Zabudowa powinna być bardzo skrupulatnie wyliczona i wymierzona, tak by przy montażu idealnie pasowała. W ten sposób zyskuje się wiele miejsca do przechowywania rzeczy i wykorzystuje się konieczne w tym pomieszczeniu skosy. Jest ona najczęściej wykonywana z wysokiej jakości drewna.

Kolorystyka sypialni ze skosami

Skosy w sypialni, mogą stanowić ciekawą ozdobę tego pomieszczenia. Wystarczy je pomalować na kilka ciekawych kolorów, dodać na nich wory i kształty. Przez to stworzy się coś niespotykanego i bardzo ciekawego. Ciekawym pomysłem może być namalowanie lub naklejenie na takim suficie ze skosami dziesiątki gwiazd, co będzie przywodzić na myśl nocne niebo. W ten sposób można popuścić wodze fantazji i cieszyć się inspirującym wnętrzem. Sufit można pomalować na dowolny kolor, warto jednak rozjaśnić optycznie to pomieszczenie, które zazwyczaj jest dosyć ciasne i małe. Dlatego lepiej jest postawić na jasne kolory, na biel, beż, odcienie złota, jasnego błękitu czy pudrowego różu. Odnosi się to także do podłogi, najlepiej w takim pomieszczeniu sprawdzi się jasna podłoga panelowa lub przykryta jasną wykładziną. Monotonność takiego jasnego pomieszczenia sypialnianego, można rozbić kolorową narzutą na łóżko, dywanikiem w mocnym kolorze, kolorowymi obrazami na ścianie.

Oświetlenie sypialni na poddaszu

W sypialni ze skosami, dobrze trzeba rozplanować oświetlenie. Nie jest to łatwe zadanie, bo nie w każdym miejscu na suficie istnieje możliwość powieszenia wiszącej lampy, zważywszy na liczne skosy. Dlatego bardzo dobrym pomysłem są lampy w stylu plafonów, które są niewielkich rozmiarów i dają ciepłe, rozproszone światło. Idealnie nadają się one do pomieszczenia jakim jest sypialnia. Inną propozycją jest oświetlenie halogenowe. Można je rozmieścić na całym suficie, także bezpośrednio w skosach. Trzeba jedynie pamiętać o równomiernym ich rozmieszczeniu, by zapewniały odpowiednią ilość światła. Oświetlenie halogenowe jest łatwe w montażu i daje spokojne, stonowane światło, a w sypialni światło nie powinno być zbyt intensywne. Jeszcze inną propozycją jest światło ledowe, które można zamontować w ramie łóżka, toaletki czy zabudowy ściennej. Takie światło doda przytulności i podkreśli wyjątkowy charakter tego pomieszczenia. Nie można też zapomnieć o lampach nocnych, które koniecznie powinny się znaleźć na szafkach nocnych. Lampy te powinny być stylistycznie dopasowane do stylu w jakim jest urządzona cała sypialnia.

Jaki styl najbardziej pasuje do sypialni?

Decydując się na zmianę aranżacji wnętrza sypialnianego na poddaszu, ma się do wyboru wiele różnych ciekawych stylów. Często sypialnie tego typu urządza się w stylu glamour, tworząc w ten sposób bardzo ciekawą i wyjątkową przestrzeń do wypoczynku. Sam styl glamour kojarzy się z przytulnością i komfortem, a w sypialni te cechy są bardzo ważne. Sypialnia urządzona w tym stylu, jest bardzo efektowna. Królują w niej miękkie i puszyste dywany, futrzane narzuty na łóżkach, bogato zdobione toaletki i łóżka, z dużym pikowanym zagłówkiem. Zagłówek może być pikowany diamencikami lub kryształkami, takie same ozdoby, mogą się znaleźć na lampach w sypialni. Sypialnia glamour, będzie luksusowa, gustowna i bardzo przytulna.
Inną propozycją może być sypialnia ze skosami, urządzona w stylu rustykalnym. Osoby, które cenią sobie prostotę, nie lubią zbędnych dodatków i sztucznych materiałów, chętnie w takiej sypialni będą wypoczywać. Sypialnia rustykalna jest utrzymana w białej kolorystyce. Bielone są podłogi, ściany a nawet meble. Wszystkie dodatki i meble mają prostą formę, króluje tu minimalizm i nawiązanie do przyrody. Drewno odgrywa tu ważną rolę.

Sypialnia ze skosami jest trudna w urządzeniu, ale trzeba przyznać, że ma swój własny, indywidualny i niezaprzeczalnie ciekawy charakter. Dlatego też tego typu sypialnie, urządzone w różnych stylach, można znaleźć w znanych czasopismach dekoratorskich i na stronach internetowych o stylach wnętrz. Odpowiednio urządzone wnętrze, będzie idealną przestrzenią do spania i do wypoczynku, zapewni relaks w odpowiedniej oprawie i będzie miejscem, gdzie miło będzie się spędzać wolny czas.