Styl marynistyczny – jak urządzić mieszkanie w tej estetyce?

Styl marynistyczny jest jednym z tych sposobów na wystrój mieszkania, który pojawia się w trendach na lato. I nie ma w tym nic dziwnego, bo przypomina nam on o wakacjach, morzu, piasku na plaży. Dominują tu wakacyjne, jasne kolory, które sprawią, że we wnętrzu pojawi się więcej życia, a ciekawe dekoracje przełamią nudę. Jak urządzić mieszkanie w tym stylu i nie zbankrutować?

Jakie kolory wybrać?

Podstawową barwą, która powinna panować w mieszkaniu urządzonym w tym stylu będzie biel. Jest to baza dla mocniejszych akcentów kolorystycznych, które ożywią przestrzeń. Kolory, które powinniśmy zastosować w akcentach mają przywoływać na myśl wakacje i morze, więc z pewnością powinniśmy postawić na przeróżne odcienie niebieskiego. Sprawdzą się tutaj zarówno pastele, jak i turkus, ale również nieco ciemniejszy granat. Jeśli chcemy dodać kolejny kolor, z pewnością powinny to być odcienie czerwieni i żółty. Tutaj również możemy postawić na żywe barwy lub te bardziej stonowane. Najważniejsze jest to, żeby przypominały nam one o beztroskich chwilach spędzonych na wakacjach w kurorcie nadmorskim.
Jeśli chodzi o ściany, to warto tutaj zdecydować się na ciekawą tapetę w marynistycznym stylu. Mogą to być klasyczne pasy (na przykład biało-niebieskie, albo w odcieniach szarości), albo coś bardziej dosłownego, czyli motywy z kotwicami lub morzem. Dla bardziej odważnych, świetnie sprawdzą się też fototapety, które będą przedstawiały nadmorskie krajobrazy. Może to być zdjęcie plaży albo jakiś motyw ze statkami. Ciekawą opcją będzie na pewno wykonanie fototapety ze zdjęcia, które sami zrobiliśmy na wakacjach. Dzięki temu nasze ściany będą przypominały nam o beztroskich chwilach, które spędziliśmy na urlopie. Ale uwaga! Takie rozwiązanie może sprawić, że zapragniemy od razu wyjechać na spontaniczne wakacje!
W dodatkach warto postawić na żywe kolory, które przełamią biel. Należy jednak uważać na to, żeby tych barw nie było za dużo, bo mogą się one stać przytłaczające. Warto tutaj podążać za zasadą trzech kolorów – wybieramy trzy barwy, które pojawią się w naszym wnętrzu. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, ze nie przesadzimy.

Marynistyczne wykończenia

Oprócz kolorów, warto wprowadzić trochę marynistycznych dodatków do swojego wnętrza. Będą to na przykład dekoracje z sieci rybackich, zabytkowe lampy albo żaluzjowe fronty szafek kuchennych. Możemy też zdecydować się na drzwi z okrągłymi okienkami, które będą przypominać te ze statków. Sprawdzą się one szczególnie w łazience, jeśli wybierzemy przydymione szkło.
Jeśli chodzi o dekoracje, to mamy pole do popisu. Sprawdzą się przeróżne obrazy, które będą przedstawiały widoki nadmorskie, ale też dekoracje ze specjalnego drewna, które zostało okorowane przez fale morskie. Drewno jest bardzo ważnym elementem tego stylu, więc śmiało możemy stosować je w wykończeniach naszego wnętrza. Dobrym pomysłem będą też różnego rodzaju figurki statków czy mew, ale też koła ratunkowe czy boje. Wszystko to możemy dostać w sklepach meblowych, ale prawdziwy klimat zbudujemy przedmiotami, które kupimy w sklepie z antykami. Będą one niepowtarzalne i przyniosą do naszego mieszkania prawdziwy klimat morza. Możemy też zainwestować w różne poduszki w żywych kolorach lub z motywami marynistycznymi, a więc muszelkami, kotwicami czy statkami oraz koc z odpowiednimi wzorami i również w żywym kolorze.
Ważne jest też to, abyśmy zadbali o szczegóły. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastawa stołowa w tym stylu. Kolory, które powinny pojawić się na naszym stole to biel, odcienie niebieskiego, czerwień i żółty. Warto postawić na plecione podkładki pod talerze i dekoracje z muszelek. Sprawi to, że marynistyczny klimat zawita też na naszych stołach. Z pewnością taka aranżacja zrobi ogromne wrażenie na naszych gościach, którzy poczują się jakby byli na wakacjach nad Bałtykiem.
Styl marynistyczny sprawdzi się też doskonale w pokoju dziecięcym, w którym możemy naprawdę zaszaleć. Niebieski, czerwony i żółty spodoba się dziecku niezależnie od płci. Możemy zdecydować się też na ciekawą tapetę ze statkami lub rybami. Tutaj na pewno warto też zastanowić się nad fototapetą. Dziecko na pewno ucieszy się z maskotek w kształcie ryb i statków, a kolorowe poduszki ożywią jego pokój. Dzieciaki bardzo często fascynują się podmorskim życiem, więc pokój w takim stylu bez wątpienia im się spodoba. Kto wie, może wyrośnie nam mały marynarz?
Ten styl sprawdzi się też doskonale w sypialni, w związku z tym, że królują w nim odcienie niebieskiego. Takie kolory nas uspokajają i pomagają zasnąć. Jak wprowadzić styl marynistyczny do sypialni? Możemy zrobić to bardzo łatwo za pomocą odpowiedniej pościeli i tkanin. Warto postawić na lniane zasłony w oknach, które będą przywoływały na myśl sieci rybackie. Poza tym, dodatki ze statkami, muszlami i kotwicami sprawdzą się doskonale i w tym pomieszczeniu. Widok morza, podobnie do odcieni niebieskiego, będzie działał na nas uspokajająco, więc sprawdzi się idealnie w sypialni. W dodatku, możemy ten styl połączyć z bardziej eleganckimi dodatkami i sprawić, że nasz pokój będzie wyglądał jak rodem z willi nadmorskich. Taki efekt uzyskamy za pomocą kryształowego żyrandola i pikowanego zagłówka łóżka. To niewielkie zmiany, które są w stanie zupełnie odmienić to, jak czujemy się w naszej sypialni.

Wakacje przez cały rok

Dzięki temu, że w naszym mieszkaniu będzie królował styl marynistyczny, wakacje nigdy się nie skończą, a my będziemy z przyjemnością spędzać czas w domu. Wnętrza w tym stylu są bardzo jasne, dzięki czemu przebywając w nich będziemy mieli dobry nastrój. A zawsze, kiedy zatęsknimy za wakacjami, będziemy mogli spojrzeć na naszą fototapetę przedstawiającą nadmorski krajobraz i niemal usłyszeć szum fal!