Rośliny wewnątrz mieszkania i na balkonie

W miarę powiększania się miast, mieszkania stają się coraz mniejsze.
Nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu w środku betonowej dżungli, nie ma powodu, dla którego nie możesz przekształcić go w prawdziwą dżunglę o powierzchni 500 stóp kwadratowych, tworząc piękny ogród zalany zielenią.
Odkryto nie bez przyczyny, że rozwój ogrodu mieszkalnego jest jedną z najlepszych inwestycji czasu i pieniędzy. Rośliny sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowsi! A ogrodnictwo to świetny sposób, aby nie tylko urozmaicić przestrzeń, ale także poprawić zdrowie swojego mieszkania i pomóc w odpowiedzialnym postępowaniu.

Dlaczego warto sadzić rośliny w mieszkaniu?

Wszystkie rośliny produkują tlen i usuwają dwutlenek węgla, ale czy wiesz, że niektóre rośliny oczyszczają powietrze?
Rośliny takie jak lilie pokojowe i pająki są roślinami domowymi o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, które zgodnie z badaniem mogą usuwać z powietrza wszelkiego rodzaju toksyny, w tym amoniak (obecny w wielu domowych środkach czyszczących) i formaldehyd. Smog nie jest jedynym problemem jakości powietrza w miastach.
Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest tak samo powszechne (jeśli nie bardziej!) I nie tylko prowadzi do „syndromu chorego budynku” (objawy podobne do zimna spowodowane suchym, zanieczyszczonym powietrzem w pomieszczeniu), ale zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych.
Zwiększając swój mały ogród w domowej przestrzeni zwłaszcza gdy mieszkamy w centrum miasta, możemy ograniczyć odpady z produkcji żywności, emisje z transportu i gazy cieplarniane z przemysłowej produkcji nieorganicznej.

Oprócz faktycznych korzyści zdrowotnych roślin, natura zapewnia także wspaniałe korzyści emocjonalne i psychiczne. Rośliny przynoszą pozytywne, uspokajające efekty natury do Twojego domu. W rzeczywistości badania wykazały, że zwiększają produktywność, kreatywność, wydajność poznawczą i zachowanie pamięci (nawet o 20%!).
Wykazano, że kwiaty poprawiają nastrój, dlatego terapia ogrodnicza jest obecnie stosowana jako terapia uzupełniająca u pacjentów z demencją, schizofrenią i depresją.
Uprawa użytecznych roślin może na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze. Oprócz uprawy żywności, takiej jak warzywa i zioła, możesz uprawiać różnego rodzaju rośliny, które można wykorzystać ze względu na ich właściwości lecznicze.
Na przykład, wyhoduj jeżówkę i rumianek, wspomagające odporność. Zamień miętę i lawendę w olejki eteryczne i użyj ich oraz aloesu do wszelkiego rodzaju przepisów na piękną skórę.

Jakie rośliny na zewnątrz a jakie wewnątrz?

Rośliny pomagają upiększyć przestrzenie! Rośliny wężowe są ulubionymi oczyszczaczami powietrza, ale uważaj, aby nie dopuścić do tego, aby twoje zwierzaki je złapały!
Po tym, jak zdecydujesz się na lokalizację i oświetlenie, nadszedł czas, aby wybrać najlepsze rośliny do mieszkania w swojej wewnętrznej dżungli.
Przede wszystkim zacznij od roślin, które są dla ciebie dobre. Mówimy o oczyszczalniach powietrza:
-Golden Pothos: Filtruje formaldehyd, który może przenikać do powietrza przez dywany, izolację oraz kleje i wykończenia mebli.
-Pająki: Filtruje formaldehyd, benzen i ksylen, a także jest potężnym konsumentem tlenku węgla. Umieść je w kuchni, zwłaszcza jeśli masz kuchenkę gazową i blisko otworów wentylacyjnych.
-Peace Lilie i chryzantemy: Filtruje tetrachloroetylen obecny w farbach, klejach i wykończeniach hydrofobowych.
-Areca Palm: Zwiększ poziom wilgotności, co prowadzi do korzyści dla układu oddechowego.
-Ogólne oczyszczające powietrze rośliny: sukulenty (jak aloes), draceny, angielski bluszcz, roślina kauczukowa, paprocie, bambus, palmy domowe.

Następnie dodaj niektóre rośliny, które mają podwójne zastosowanie (ziołowe lub lecznicze), takie jak zioła i aloes. Na koniec upiększ swoją przestrzeń za pomocą kolorowych, estetycznych roślin. Jeśli masz dostęp do bezpośredniego światła słonecznego, posadź kwiaty i inne urocze rośliny kochające światło.
Rzeczy takie jak sukulenty, kaktusy i rośliny powietrzne są szczególnie piękne (i znacznie mniej wymagające w utrzymaniu niż wiele roślin kwitnących!) Jeśli szukasz czegoś większego, figowiec jest świetną rośliną domową, która może przetrwać przez wieki i stać się dość duża!

Prawdziwy ogród na zewnątrz ma praktycznie nieograniczony potencjał do sadzenia (oczywiście w zależności od strefy klimatycznej i ekspozycji na słońce), ale ze względu na ten artykuł założymy, że pracujesz z ograniczoną przestrzenią na zewnątrz.
Dlatego skupiamy się na mniejszych roślinach, które można uprawiać w pojemnikach.
Jeśli masz ładny, słoneczny balkon, możesz sadzić warzywa! Na przykład pomidory i sałata uwielbiają słońce i dobrze rosną w doniczkach. Możesz nawet sadzić groszek wzdłuż siatki balkonowej i pozwolić im się czołgać.
Jeśli masz tylko kosze okienne, a nawet parapet, najlepiej wykorzystaj małą przestrzeń, sadząc duże kolory.
Możesz nawet zmaksymalizować przestrzeń martwego powietrza z wiszącymi koszami wypełnionymi wleczonymi kwiatami, takimi jak werbena i petunie.
W przypadku kwiatów stojących pelargonie i heliotrop to urocze, cudownie pachnące opcje. Należy pamiętać, że większość kwiatów wymaga pełnego lub prawie pełnego słońca, ale istnieje garstka miłośników cienia, takich jak fuksja i begonia.
Ponadto kwiaty są przyjazne owadom i przyciągają wszelkiego rodzaju owady i kolibry do przestrzeni na zewnątrz!

Rośliny mało wymagające

Idealnie jest, jeśli szukasz roślin, które nie potrzebują pełnego słońca, wolą na przykład nieco bardziej suche miejsce, nie wymagają przycinania i nie są szczególnie podatne na szkodniki.
Jeśli zaczynasz od roślin o niskich wymaganiach konserwacyjnych, postępuj zgodnie z tymi pięcioma podstawowymi wskazówkami, kóre pomogą ci w rozwoju udanego ogrodu kontenerowego w środku.
1.Podlewaj rośliny raz w tygodniu
2.Uważaj na oświetlenie. Z czasem obserwuj kolor liści.
3. Od czasu do czasu zmieniaj doniczki i glebę
4. Zapobiegaj owadom, utrzymując zdrową, żyzną glebę.
5. Użyj preparatów przed sadzeniem.