Decyzja o przeprowadzce czy zakupie nowego mieszkania nigdy nie jest prosta, ale tak naprawdę najtrudniejszy w tym wszystkim okazuje się wybór nowego lokum. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup nieruchomości czy wynajem, czeka nas wiele szczegółów, które musimy rozważyć. Co jest najważniejsze w wyborze nowego mieszkania?
Nowe czy na wynajem?
Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć kiedy postanowimy się przeprowadzić jest to, czy chcemy kupić mieszkanie, czy może je wynająć. Dużo tutaj zależy od naszej sytuacji finansowej i momentu w życiu, w którym jesteśmy w danej chwili. Musimy zastanowić się ile mamy pieniędzy i czy ewentualnie jesteśmy w stanie wziąć kredyt hipoteczny. Warto też rozważyć nasze życie zawodowe. Czy mamy stałą pracę? Czy wymaga ona od nas częstych zmian miejsca zamieszkania? Najważniejsze jednak jest to, czy uważamy, ze chcemy zostać w danym miejscu na dłużej. Zakup mieszkania jest bowiem bardzo poważną inwestycją i zazwyczaj wiąże się z tym, że pozostaniemy w nim przez dłuższy czas. Nie mniej jednak, zawsze, kiedy zmienimy zdanie, możemy zdecydować się na sprzedaż nieruchomości albo wynajęcie jej komuś innemu.
Wielkość lokalu
Bardzo istotne jest też to ile pokojów ma mieć nasze nowe lokum i jaka jest jego ogólna powierzchnia. Najważniejsze jest rozważenie tego ile osób będzie w nim mieszkać. Oczywistym jest to, że jedna osoba lub para zmieści się w kawalerce, ale rodzina z trójką dzieci może już mieć z tym problem. Warto też zastanowić się nad tym co jest dla nas najważniejsze w danym mieszkaniu. Niektórzy będą woleli mieć dużą sypialnię, a dla innych nie będzie to miało większego znaczenia, ale za to będzie im zależało na przestrzennej kuchni. Co więcej, każdą nieruchomość warto najpierw obejrzeć na żywo, bo może ona wyglądać zupełnie inaczej, niż na zdjęciach, które zostały zamieszczone w internecie. Na fotografiach bardzo często rozmiary pomieszczeń są przekłamane i nie możemy wszystkiego dokładnie zobaczyć. Oglądanie mieszkań jest też ważne dlatego, że pozwala to na zobaczenie ewentualnych usterek, które zostały zatajone w ogłoszeniu.
Lokalizacja
Dla wielu osób dobra lokalizacja jest podstawową wartością mieszkania. Każdemu zależy na tym, żeby mieć blisko do pracy i, żeby dzieci mogły chodzić do szkoły pieszo. Nie mniej jednak, warto pamiętać też o tym, że to nieruchomości na przedmieściach będą najtańsze i często opłacać się będzie poświęcić trochę więcej czasu na dojazdy. Musimy to sobie jednak dokładnie policzyć, bo paliwo jest dosyć drogie i czasem bardziej będzie nam się opłacało zamieszkać bliżej centrum. Ważne jest też to, żeby sprawdzić czy w okolicy znajdują się przystanki autobusowe czy sklepy. Dzięki temu życie w danym miejscu będzie znacznie bardziej komfortowe. Ogłoszeniodawcy bardzo często piszą, że dany lokal znajduje się na przykład 100 metrów od stacji metra albo przystanku autobusowego, ale warto to zawsze samodzielnie zweryfikować i upewnić się, że to rzeczywista odległość od danego punktu.
Spore znaczenie będzie miało też ogólne położenie danego osiedla. Należy uważać na te, które znajdują się bardzo blisko lotnisk, ruchliwych ulic czy stacji kolejowych. Te środki transportu mogą bowiem powodować ogromny hałas, przez który nie będziemy mogli spać. Oczywiście do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale jednak przez jakiś czas będzie to powodowało spory dyskomfort.
Wielu osobom będzie zależało na mieszkaniu, które będzie położone blisko zieleni, ale trzeba liczyć się z tym, że osiedla blisko lasów zazwyczaj znajdują się daleko od centrum, więc może w tym przypadku od lasu lepszy będzie park. Będzie to świetne miejsce na spacery dla dorosłych i do zabawy dla dzieci. A skoro już mowa o dzieciach, to jeżeli takowe są w naszej rodzinie, warto też zwrócić uwagę na to, czy na osiedlu znajduje się plac zabaw, na który będą mogły wychodzić. Ważne jest też to, żeby takie miejsce było bezpieczne, a więc najlepiej jeśli będzie ono daleko od ruchliwych dróg, a wokół niego znajdzie się ogrodzenie.
Cena
I w końcu, musimy zwrócić uwagę na cenę danego lokalu. Niezależnie czy mówimy o jego kupnie czy o wynajmie, ceny mogą bardzo różnić się od siebie i będzie to zależało od wielu czynników. Podstawą będzie tutaj jego rozmiar i lokalizacja. Duże mieszkanie w centrum będzie dużo droższe, niż kawalerka na przedmieściach. Spore znaczenie ma też tutaj miasto, w którym chcemy zamieszkać. Obecnie najdroższymi z nich są: Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Kraków. Nie mniej jednak, nawet w jednym mieście ceny mogą być bardzo różne. Na przykład w Gdańsku Wrzeszczu (dzielnicy położonej praktycznie w centrum miasta) za wynajem kawalerki zapłacimy nawet 1800 złotych, a jeśli poszukamy czegoś dalej, chociażby w Pruszczu Gdańskim, zaoszczędzimy nawet 500 złotych.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zakupu mieszkania, z tym, że tutaj cena będzie zależała też od tego, czy kupujemy je nowe czy używane. Inaczej będzie też w przypadku nieruchomości, którą sami będziemy musieli wykończyć, bo do jej kosztu będzie trzeba doliczyć też remont, co może bardzo wywindować cenę.
Podsumowując, szukając nieruchomości, musimy rozważyć wiele czynników: od jej wielkości, przez lokalizację, aż po cenę. W dodatku, dla każdego coś innego będzie ważne, więc jedni mogą zdecydować się trzypokojowy apartament w centrum miasta i twierdzić, że jeszcze na tym zaoszczędzili, a inni uznają taką inwestycję za czystą głupotę. Dlatego też podejmując decyzję o zakupie czy wynajmie mieszkania musimy poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. Tylko dzięki temu uda nam się podjąć właściwą decyzję i nie będziemy żałować naszego wyboru. To bardzo istotna sprawa, więc nie warto jej lekceważyć!