Proste, naturalne wnętrza, ukłonem w stronę przyrody

Zmiana aranżacji wnętrz w swoim domu, może być całkiem przyjemną zabawą i ciekawym doświadczeniem, pod warunkiem, że ma się o tym niejakie pojęcie. Zanim podejmiemy się zmiany wystroju swojego domu, warto się zainspirować blogami dekoratorskimi czy prasą o tematyce dekoracyjnej, gdzie zaprezentowane są najnowsze style w dekoratorstwie wnętrz. Każdy powinien się czuć w swoim domu przyjemnie i dobrze, dlatego wnętrza w domu mają być urządzone zgodnie z charakterem ich właścicieli.
Obecnie coraz więcej ludzi zaczyna doceniać przyrodę i o nią dbać. Dlatego w domach stosuje się wiele nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, dzięki temu domownikom żyje się lepiej a przyroda jest lepiej chroniona. Odnosi się to także do wystroju wnętrz, im bardziej są one naturalne i jest w nich więcej ekologicznych materiałów, tym lepiej. Dlatego też niezwykle popularny stał się wystrój wnętrz rustykalny, który bez problemu można zastosować w każdym domu.

Wnętrza rustykalne

Style rustykalny jest podstawowym stylem, który doskonale oddaje hołd naturze. To styl wnętrz, gdzie do wykończenia wnętrz wykorzystuje się tylko i wyłącznie naturalne materiały, w tym surowe drewno w różnej postaci. To właśnie drewno odgrywa tu najważniejszą funkcję, wykorzystuje się je do wykonania mebli, do zrobienia podłogi i ścian czy do stworzenia ozdób. Wnętrza rustykalne są utrzymane w naturalnych odcieniach ziemi, panuje w nich biel, beż, zgaszone zielenie, brązy i szarości. Można nawet zauważyć, że biel jest dodawana praktycznie do każdego elementu takiego wnętrza. Wnętrza utrzymane w stylu rustykalnym, to bardzo proste wnętrza, bez zbędnych ozdób, minimalistyczne i mało skomplikowane. Cechą charakterystyczną takich wnętrz, są meble, które chociaż są nowe, wyglądają jakby miały co najmniej kilkadziesiąt lat. Są one w specjalny sposób postarzane, dzięki czemu można uzyskać bardzo ciekawy efekt, nawiązujący do dawnych czasów. Bardzo często także podłoga jest 'postarzana'. Używa się do tego specjalnych środków i materiałów i trzeba się przy tym trochę napracować, ale efekt końcowy będzie powalający. Najczęściej to jednak surowe, niczym nie obrobione drewno, w swoim naturalnym odcieniu, króluje w wnętrzach rustykalnych. We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym, jest mnóstwo naturalnego światła. Dlatego dobrze w takich pomieszczeniach sprawdzają się duże, przestronne okna, wychodzące na ogród, które są niczym nie osłonięte. Jeśli już chce się powiesić w oknie firanę, to warto postawić na cienki ażur albo modne obecnie rolety rzymskie, wykonane z materiału. Ciekawą propozycją są też drewniane żaluzje, które idealnie pasują do takich wnętrz. Jeśli zaś chodzi o sztuczne oświetlenie, to powinno ono być dosyć minimalistyczne i składać się kilku prostych w formie lampach, dających ciepłe światło, jak najbardziej zbliżone odcieniem do naturalnego światła. Wnętrza rustykalne powinny być przestronne, jasne i przytulne.

Dodatki w stylu rustykalnym

Wnętrza rustykalne są dosyć minimalistyczne i proste lecz nie może w nich zabraknąć praktycznych ale i stylowych dodatków. Dodatki w stylu rustykalnym są wykonane z naturalnych materiałów, z drewna, słomy, płótna, bambusa, wikliny, wełny itp. Dlatego przebywanie w takich wnętrzach, daje namiastkę przebywania na wolnym powietrzu, w otoczeniu natury. Na ścianach wiesza się lustra, w prostym drewnianych ramach, obrazki przedstawiające naturę, zasuszone rośliny i kwiaty, zaś na meblach ustawia się ciekawe kompozycje wykonane z roślin, drewna i innych naturalnych materiałów. Styl rustykalny ma kilka elementów stylu skandynawskiego, głównie w odniesieniu do koloru białego, a także stylu prowansalskiego, który w dużej mierze nawiązuje do natury. Dodatki są proste, kojarzą się z wsią, z naturą i przyrodą. Nie są drogie ani trudne w zdobyciu, można je nabyć na każdym bazarku a nawet wykonać samemu. Hand made jest teraz bardzo popularnym sposobem na życie, dlatego w wnętrzach rustykalnych, można znaleźć wiele własnoręcznie wykonanych mebli czy ozdób, które mają swój własny, niepowtarzalny charakter.

Meble do wnętrz rustykalnych

Meble, które pasują do rustykalnych wnętrz, są bardzo charakterystyczne. To meble wykonane głównie z naturalnego drewna, nie malowane. Ewentualnie mogą one być wykończone specjalnymi środkami do drewna, by zachować ich trwałość. Są to głównie szafy, półki, stoliki, krzesła czy fotele. Obecnie bardzo modne są meble z palet, które idealnie nadają się do takich wnętrz. Meble z palet można samemu sobie zrobić, szybko i bez większego problemu, co pozwala na spore oszczędności. Wystarczy zbić ze sobą kilka palet, przyciąć je na odpowiedni wymiar i dodać poduszki dla wygody, by stworzyć wygodną i praktyczną kanapę, stolik kawowy, szafkę na buty czy efektowne półki. Takie meble doskonale pasują do rustykalnych wnętrz mieszkalnych ale także na tarasy czy balkony urządzone w tym stylu. Meble te można pomalować naturalnymi farbami, ale można je też zostawić w ich naturalnej postaci, w formie surowego drewna. Meble wykonane z surowego drewna, są mocne i trwałe, co jest ich sporą zaletą.

Wnętrza nawiązujące do natury, są bardzo piękne a jednocześnie są ukłonem w stronę przyrody. Do ich wykończenia nie używa się żadnych sztucznych produktów, każdy mebel jest wykonywany własnoręcznie a nie hurtowo. To wnętrza bardzo charakterystyczne, które nie można pomylić z żadnym innym stylem. Są tanie w urządzeniu, szybkie w realizacji i można takie wnętrza stworzyć sobie samemu, bez pomocy dekoratora wnętrza i ekipy remontowej. Warto wprowadzić styl rustykalny do swojego domu, bo to styl, który przetrwa wiele lat i zawsze będzie mocny i na czasie. Taki styl ekologiczny, doskonale pasuje do naszych czasów, gdy ekologia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas.