Podział przestrzeni w mieszkaniu – ścianki działowe

Bez różnicy czy mamy małe czy duże mieszkanie, możemy znacznie zmienić postrzeganie przestrzeni poprzez właściwe użycie ścianek działowych. Nie zawsze oznacza to usunięcie tych już istniejących, czasami wręcz przeciwnie, korzystne okazuje się postawienie kolejnych. Nie jest to zmiana tak łatwa jak przemalowanie ścian. O czym więc warto wiedzieć?

Konsultacje budowlane

Ingerencja w konstrukcję nośną budynku może prowadzić do katastrofy budowlanej, dlatego każdą zmianę należy wcześniej skonsultować z odpowiednim fachowcem. Pierwszą informacją wymagającą ustalenia jest, które ściany są nośne. Zmiany w obrębie tych ścian są praktycznie niemożliwe, a jeśli są to wymagają sporych nakładów finansowych. Dlatego najlepiej jest pozostawić je w niezmienionej formie.

Pozostałe ściany nie powinny mieć wpływu na stabilność budynku, dlatego w razie konieczności możemy je usunąć. Natomiast postawienie nowej ściany też wymaga odpowiednich konsultacji. Najmniej problemu sprawiają ściany kartonowo-gipsowe, które ze względu na niską masę można postawić praktycznie wszędzie. Natomiast ściany z innych materiałów potrzebują odpowiedniego wsparcia, dlatego należy sprawdzić czy strop budynku pozwala na ich postawienie w konkretnym miejscu.

Z jakiego materiału postawić ściankę?

Najczęściej ścianki działowe stawiane są z płyt kartonowo-gipsowych. Jest to rozwiązanie szybkie i stosunkowo proste do zrealizowania. W wybranym miejsc wystarczy stworzyć stelaż z profili aluminiowych, a następnie przykręcić do nich płyty. Środek można wypełnić odpowiednio w zależności od potrzebnej nam izolacji termicznej i akustycznej, na przykład używając wełny izolacyjnej. Ścianka z karton-gipsu jest niezwykle równa i bez trudu można ją dowolnie wykończyć.

Niestety z powodu lekkiej konstrukcji nie można na nich mocować ciężkich przedmiotów, takich jak telewizor, półka na książki lub szafki. Co prawda można ścianę kartonowo-gipsową wzmacniać miejscowo, jednak nigdy nie zapewni ona porządnej stabilności dla cięższych rzeczy. Gdy konieczny będzie montaż właśnie czegoś cięższego warto wybrać inny materiał na postawienie ścianki działowej. Możemy wykorzystać na przykład cegły z betonu komórkowego, cegły silikatowe, cegły ceramiczne pełne lub puste.

Odpowiednio rozmieszczone ścianki

Decydując o rozmieszczeniu ścianek działowych musimy brać pod uwagę przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i to ile przestrzeni jest potrzebnej na każde z nich. Niektóre pomieszczenia, takie jak sypialnia, warto oddzielić, by zachować więcej prywatności, natomiast inne mogą swobodnie się przenikać. Nie powinniśmy też o ścianach myśleć w systemie zero jedynkowym. Czasami dla zadowalającego efektu wystarczy usunąć część ściany.

Najczęściej usuwaną ścianką działową w mieszkaniach, jest ta pomiędzy kuchnią i salonem. Dla wielu osób kuchnia stanowi jedno z ulubionych miejsc do spędzania czasu i nie chcą jej oddzielać od dziennej części mieszkania. Nie odczuwamy też potrzeby schowania kuchni przed ewentualnymi gośćmi. O ile wizualnie takie rozwiązanie jest bardzo dobre, warto uwzględnić jego aspekty praktyczne.

Plusem jest fakt, że po usunięciu ściany zarówno kuchnia, jak i salon stają się bardziej ustawne. W miejscu dawnej ściany możemy na przykład postawić stół i krzesła, tworząc strefę jadalnianą. Jednak czasami lepszym rozwiązaniem jest jedynie częściowe otworzenie kuchni. Jedną z opcji jest usunięcie fragmentu ściany i pozostawienie jedynie „kolumny”, który wizualnie oddzieli jedną strefę od drugiej, a jednocześnie nie będzie blokowała dostępu światła.

Innym pomysłem jest usunięcie ściany jedynie do pewnej wysokości. Pozostaniemy wtedy z murkiem, który możemy wykorzystać do postawienia barku lub wyspy kuchennej. Nawet zwykłe postawienie stołu przy takim fragmencie ściany może dać ciekawy efekt. Pamiętajmy jednak, że decydując się na otwartą kuchnię musimy zadbać o odpowiednią wentylację i skuteczny okap kuchenny, by zapachy jedzenia nie były zbyt uciążliwe.

Jak w pełni wykorzystać potencjał ścianek działowych?

Może wydawać się, że dodatkowe ścianki nie są wskazane przy małych metrażach. Jednak jest coś, o czym warto pamiętać: każda ściana działowa ma dwie strony, a to oznacza, że mamy dwie powierzchnie do wykorzystania. Możemy zrobić to na wiele sposobów. Możemy na przykład zamontować półki lub postawić szafę przy ściance. Możemy też umieścić przy niej wszystko czego nie umieścilibyśmy na środku pomieszczenia. Jeśli na przykład brakuje nam miejsca do przechowywania możemy śmiało jedną stronę ścianki działowej zabudować szafą.

Ścianki działowe możemy wykorzystać przy tworzeniu aneksów, na przykład sypialnego. Wykorzystując tylko częściową ścianę zapewnimy dostęp do sypialni z dwóch stron, jak również umożliwimy swobodny przepływ światła. Inną strefą wartą oddzielenia może być domowe biuro. Odpowiednio postawiona ścianka pozwoli nam skupić się na pracy, a później nie myśleć o niej gdy opuścimy część „biurową” naszego mieszkania.

Żeby ścianki działowe spełniały swoje zadanie muszą być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Ponieważ nie można ich łatwo przestawić z miejsca na miejsce, warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie, gdzie chcemy by się znajdowały. Znacznym minusem wszelkich ścian jest to, że odcinają dopływ światła, dlatego należy to wziąć pod uwagę na etapie planowania. Może się okazać, że tym czego naprawdę potrzebujemy jest ażurowa przegroda lub parawan, a nie ściana działowa.

Pośrednim rozwiązaniem będą wszystkie przeszklone konstrukcje, mogą to być drewniane lub metalowe ramy wypełnione szybami albo transparentnym tworzywem. W ten sposób możemy zachować podział przestrzeni, jednocześnie zapewniając odpowiednią ilość światła i optyczne wrażenie powiększenia mieszkania.