Podstawowe zasady urządzania małego mieszkania

Na rynku mieszkaniowym coraz częściej można natknąć się na małe mieszkania. W nowo powstających budynkach wiele lokali to kawalerki lub studia. I właśnie te mieszkania sprzedają się najszybciej. Po części wynika to z warunków finansowych kupujących, ale też z postępującego minimalizmu, zakładającego posiadanie małej liczby przedmiotów. Bez różnicy jaka motywacja stała za kupnem małego mieszkania, niezmienna pozostaje konieczność urządzenia wnętrza. Niestety, im mniejsze mieszkanie, tym trudniej je funkcjonalnie zaaranżować.

Czego unikać w małej przestrzeni

Przede wszystkim posiadając małe mieszkanie należy zachować umiar. Każda przestrzeń wyda nam się mniejsza jeśli umieścimy w niej zbyt wiele przedmiotów. Mieszkanie powinno być urządzone w sposób sprzyjający zachowaniu porządku, czyli posiadać odpowiednią ilość miejsc do przechowywania. Wszystkie rzeczy leżące na wierzchu tylko spotęgują wrażenie ciasnoty.

Ważne też, by cała aranżacja była spójna stylistycznie i składała się z pasujących do siebie elementów. Wstawienie do mieszkania mebli z różnych epok i w różnym stylu może spowodować wrażenie bałaganu, a tym samym przestrzeń będzie wydawała się mniejsza niż w rzeczywistości. Małe mieszkania nie są też najlepszym miejscem na ciemne kolory, które zmniejszają optycznie pomieszczenia.

Zasady urządzania małego wnętrza

Podstawową zasadą w aranżacji małego mieszkania jest funkcjonalność. Unikamy przedmiotów i mebli czysto dekoracyjnych, a wybieramy takie, które pełnią więcej niż jedną funkcję. Ustawienie mebli powinno pozwalać na swobodnie z nich korzystanie, oraz na łatwe poruszanie się po mieszkaniu. Planując rozmieszczenie między innymi szafek, należy zwrócić uwagę na to w którą stronę otwierają się drzwi i czy nie będą z niczym kolidowały.

Druga, nie mniej ważna, zasada to jasne kolory. Pozwalają one optycznie powiększyć przestrzeń. Oczywiście nie oznacza to całkowitego zrezygnowania z wyrazistych kolorów. Powinny one jednak stanowić tylko dodatek do całej aranżacji. Przyjmuje się, że optymalna ilość kolorów wykorzystanych w pomieszczeniu to trzy, w proporcjach 60%, 30% i 10%. Przy czym kolor główny w przypadku kawalerek i małych mieszkań powinien być jasny, na przykład biały, drugi kolor odrobinę ciemniejszy, a jedynie 10% to dodatki w ciemniejszym, bardziej wyrazistym kolorze. Dzięki temu całość aranżacji będzie wyglądała spójnie i nie będzie przytłaczająca.

Trzecim punktem każdej udane aranżacji są miejsca do przechowywania. Pozwalają one przede wszystkim w łatwy sposób zachować porządek, co przy małych wnętrzach może być naprawdę trudne. Warto zagospodarować wszystkie przestrzenie, których normalnie byśmy nie wykorzystali, takie jak miejsce pod łóżkiem, wnęka w ścianie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabudowa ścienna sięgająca do samego sufitu. Po pierwsze, optycznie szafa „znika”, po drugie, na najwyższych półkach możemy przechowywać rzeczy z których rzadko korzystamy.

Kolejna zasada organizowania małych mieszkań to urządzanie pionowo, a nie poziomo. Co to oznacza w praktyce? Lepiej wybrać jest wyższą i węższą szafę, niż jej niższy i szerszy odpowiednik. Zajęcie całej powierzchni poziomej na meble lub dodatki dałoby wrażenie malutkiego mieszkania, natomiast pozostawienie wolnych przestrzeni przy ziemi, a z zamian wykorzystanie wyższych części mieszkania, sprawi, że całe pomieszczenie będzie wydawało się większe.

Mała kuchnia czy aneks kuchenny?

Coraz popularniejsze stają się aneksy kuchenne i wiele osób woli mieć aneks niż malutką kuchnię. Jednak jak każde rozwiązanie, również to ma swoje plusy i minusy. Oddzielna kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, co może mieć znaczenie jeśli w domu mieszka więcej niż jedna osoba. Z kolei aneks kuchenny powoduje, że wszyscy znajdujący się w salonie są automatycznie w kuchni, a to może być uciążliwe zwłaszcza w momencie gotowania.

Organizując przestrzeń kuchenną należy pamiętać o jej funkcjonalności. Najwygodniej jest gdy blat roboczy znajduje się między zlewem, a kuchenką. Nie zawsze jednak mamy wpływ na miejsce przyłącza wody i gazu (jeśli korzystamy z kuchenki gazowej), dlatego dopuszczalnym rozwiązaniem jest blat w sąsiedztwie zlewu lub przy kuchence. Warto zdecydować się na wysoką zabudowę pozwalającą przechowywać wszystkie potrzebne rzeczy z dala od wzroku.

Ciekawym rozwiązaniem do kuchni są wąskie wysuwane szafki, które możemy umieścić na przykład w wolnej przestrzeni między lodówką, a ścianą, lub między dwoma szafkami. Pozwalają one na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Na dodatek nie są one trudne do samodzielnego wykonania i korzystając z internetowych poradników bez trudu możemy zbudować taką dopasowaną do naszych potrzeb.

Niewielka łazienka

Kolejnym problematycznym pomieszczeniem w małym mieszkaniu jest łazienka. Oczywiście urządzając ją warto kierować się zasadami wyszczególnionymi wcześniej. Dodatkowo należy ustalić czy koniecznie potrzebujemy wannę, czy może wystarczy prysznic? Świetnym rozwiązaniem do małych łazienek są prysznice bez brodzików, odgrodzone od reszty łazienki szybą. Optycznie powiększą łazienkę, a na dodatek są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Innym ciekawym rozwiązaniem do łazienki są szafki nad pralkę, pozwalające na wykorzystanie również tej przestrzeni. Możemy tam przechowywać środki czystości lub zapasowe ręczniki. Warto też zaplanować miejsce na przechowywanie kosmetyków, oraz na gromadzenie ubrań do prania. Zabudowa do łazienek często jest naprawdę wąska, dzięki czemu ograniczamy do minimum zajętą przestrzeń.

Ważnym elementem każdej łazienki jest też lustro. Powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości, by każdy z domowników mógł swobodnie z niego korzystać. Jeśli mamy taką możliwość wybierzmy duże lustro, ponieważ pozwoli to optycznie powiększyć pomieszczenie. Nie mniej istotne jest właściwe oświetlenie, które powinno znajdować się bezpośrednio nad lustrem, lub po jego obu stronach.