O czym powinniśmy pamiętać urządzając pokój gościnny?

Nie da się ukryć, że pokoje gościnne dużej części z nas kojarzą się zazwyczaj z amerykańskimi filmami. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że pokoje gościnne bardzo często się przydają, zwłaszcza gdy przyjeżdżają do nas goście z niezapowiedzianą wizytą. Nie ulega wątpliwości, że z wizytą niezapowiedzianych gości trzeba się liczyć tym bardziej, jeżeli mamy dużą rodzinę lub licznych przyjaciół i znajomych. Jeśli nasze warunki mieszkaniowe pozwalają więc na zaadaptowanie jednego z pomieszczeń na pokój gościnny, zdecydujmy się na to. Będzie to bardzo przydatne pomieszczenie, z którego będziemy mogli skorzystać w awaryjnych jak i planowych sytuacjach.

Jak duży powinien być pokój gościnny?

Wiele osób zastanawia się nad tym jak dużych rozmiarów powinien być pokój dla gości. Z całą jednak pewnością odpowiedz na pytanie o rozmiar pokoju gościnnego nie będzie jednoznaczna. Najwięcej rzecz jasna zależy od naszego metrażu. Posiadacze mieszkań niewielkich rozmiarów mogą mieć problem z wyposażeniem dużego pokoju dla gości. Jeżeli mamy niewielki metraż, wcale nie musimy rezygnować z pokoju dla gości. Wówczas będzie on jednak bardzo niewielkich rozmiarów. Z całą pewnością nasi goście będą się w nim jednak czuć lepiej niż na kanapie w salonie. Warto jednak podjąć wysiłek i zatroszczyć się o to, aby pokoik dla naszych gości, nawet ten niewielkich rozmiarów urządzony był w odpowiedni sposób.

Jaki wystój w pokoju dla gości?

Nie ulega wątpliwości, że kwestia doboru wystroju do pomieszczenia dla gości bywa nieco problematyczna. Dzieje się tak dlatego, gdyż często nie zdajemy sobie sprawy z tego jaki gust będą mieli nasi przyszli goście. Rzecz jasna znamy naszych bliskich przyjaciół i rodzinę, ale jeżeli odwiedzi nas jakiś dalszy krewny lub znajomy możemy mieć pewien problem. Nie da się również urządzić pomieszczenia dla gości w taki sposób, aby jego wystrój zadowolił wszystkich. Dobrym pomysłem będzie więc wybór w miarę neutralnego wystroju wnętrza. Świetnie sprawdzą się ściany pomalowane na spokojne kolory. Warto rozważyć takie barwy jak biel, ciepła, choć niezbyt intensywna żółć czy zgaszony beż. Zawsze sprawdzą się również klasyczne tapety w niezbyt nachalne wzory. Dekoracje nie powinny być zbyt oryginalne. Nagi akt na ścianie może nie spodobać się naszej cioci lub bliskiej przyjaciółce naszej mamy, którą przyszło nam przenocować. Jeżeli więc chcemy wybrać jakiś obraz do pokoiku dla gości, postawmy raczej na spokojne pejzaże. Świetnym wyborem będą obrazy przedstawiające leśne oraz morskie pejzaże. Nie da się również ukryć, że fajną opcją będzie martwa natura.

O jakim wyposażeniu pokoju nie wolno nam zapomnieć?

Nie da się ukryć, że odpowiedni wystrój w pokoju gościnnym to rzecz niezmiernie istotna. Znacznie ważniejsze jest jednak to, aby pokój przeznaczony dla naszych gości należycie pełnił powierzoną mu rolę. W funkcjonalnym pokoju dla gości powinny więc znajdować się takie elementy wyposażenia jak: wygodne łóżko czy stolik nocny. Łóżko to najistotniejszy element wyposażenia każdego pokoju gościnnego i nie podlega to dyskusji. Powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar łóżka. Nie powinno być ono ani zbyt małe ani zbyt duże. Jeżeli jednak wahamy się pomiędzy mniejszym, a większym rozmiarem, postawmy na ten większy. Na większym łóżku bez problemy przenocuje dziecko jak i dorosły. Łóżko to jednak nie wszystko. W każdym pokoju dla gości przyda się również wspomniany już stoliczek nocny. Dobrze byłoby gdyby rolę tę pełniła niewielkich rozmiarów szafeczka z wysuwaną szufladką. Na szafce nasz gość będzie mógł położyć zegarek czy leki. Do szuflady będzie mógł schować na przykład okulary czy bieliznę na zmianę. Dobrze byłoby gdyby w pokoju dla naszych gości znalazła się również półka z książkami. Półeczka na książki będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać. Jeżeli nasz gość nie lubi czytać, półka na książki nie powinna mu w najmniejszym stopniu przeszkadzać. Dobrze będzie, jeżeli postawimy na półce kilka książek. Najlepiej postawić na kilka horrorów, romansów i kryminałów. Dzięki temu istnieje dość duże prawdopodobieństwo tego, że każdy z naszych gości znajdzie coś dla siebie. Dobrze byłoby wyposażyć pokój także w niewielki czajnik elektryczny. Dzięki czajnikowi elektrycznemu nasz gość w każdej chwili będzie mógł przygotować sobie aromatyczną kawę lub herbatą.
Podsumowując wyżej zebrane rozważania z łatwością można stwierdzić, że warto zaaranżować jedno pomieszczenie w naszym domu na pokój dla gości, jeżeli nasze pomieszczenie na to pozwala. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że rozmiar pokoju przeznaczonego dla gości nie jest kwestią aż tak bardzo istotną jak dobór jego wyposażenia. W każdym pokoiku dla gości przyda się łóżko, najlepiej dosyć dużych rozmiarów. Najważniejsze jest jednak to, by było ono komfortowe i solidne. Nie powinniśmy również zapomnieć o wymianie pościeli na świeżą, jeżeli spodziewamy się gości. Bardzo ważne jest również to, aby w naszym pokoju znalazł się stolik nocny. Jego rolę może pełnić mała szafka, w której goście będą mogli przechować należące do nich drobne rzeczy codziennego użytku. Dobrze jest również wyposażyć pomieszczenie dla gości w półkę, na której umieścimy kilka ciekawych książek. Jeżeli chodzi o wystrój wnętrza, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby był on w miarę neutralny. Najkorzystniej byłoby postawić na ponadczasową biel czy ecru. Dobrym pomysłem będą również ściany w takich kolorach jak jasny błękit, zgaszony róż czy fiolet. Unikajmy ciemnych, przytłaczających barw, takich jak brąz czy czerń. Obrazy powinny być stonowane. Nie wieszajmy na ścianach aktów, ale na przykład pejzaże leśne lub malowidła przedstawiające martwą naturę lub scenki rodzajowe. Świetnym pomysłem będą na przykład obrazy z kwiatami.