Mieszkanie w bloku – trudności w aranżacji wnętrz

Nie jest łatwo urządzić mieszkanie w bloku, tak by było jednocześnie ładne i funkcjonalne. Szczególnie mieszkania w starszych blokach miewają wyjątkowo nieustawny układ. Jak sobie radzić z trudnościami w zaaranżowaniu takiego wnętrza?

Ściany nie tam gdzie trzeba

Mieszkania w blokach, nawet te o większej powierzchni, zazwyczaj składają się z dość małych pokoi. Owszem dla wieloosobowych rodzin sprawdzało się to świetnie, jednak teraz zazwyczaj w takim mieszkaniu mieszka mniej osób i malutkie pokoiki są raczej uciążliwe niż przydatne. Niestety w blokach nie zawsze możemy usunąć ściany, które nam nie pasują. W tym celu zawsze trzeba się skonsultować ze spółdzielnią zarządzającą blokiem, po pierwsze po uzyskanie pozwolenia, a po drugie by dowiedzieć się, które ściany są nośne. Ingerowanie w ściany nośne budynku jest niebezpieczne, dlatego zazwyczaj możliwe jest jednie niewielkie poszerzenie istniejącego otworu.

Pozostałe ściany w mieszkaniu możemy dowolnie modyfikować. Pamiętajmy jednak by na niewielkiej przestrzeni nie wydzielać na siłę osobnej sypialni lub kuchni, bo wtedy małe mieszkanie wyda się jeszcze mniejsze. O wiele lepiej sprawdzają się otwarte przestrzenie, optycznie zwiększające powierzchnię mieszkania. Jeśli nie chcemy całkowicie rezygnować ze ścian, możemy drzwi zastąpić otworem sięgającym samego sufitu i odrobinę szerszym od wcześniejszej futryny. W ten sposób mieszkanie wyda się wyższe i przestronniejsze.

Instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne

Zdarza się, że instalacja w kuchni i łazience nie odpowiada już współczesnym wymaganiom ludzi. Jeśli już będziemy robili gruntowny remont i w całości ją wymieniali, możemy bez trudu umieścić odpływy w odpowiednich miejscach. Niestety trudniej jest zmodyfikować już istniejące instalacje. Należy pamiętać, że przenoszenie przyłączy na znaczną odległość, na przykład z jednego końca pokoju na drugi, może negatywnie odbić się na drożności rur. Być może złe skutki nie pojawią się od razu, ale istnieje ryzyko, że w trakcie użytkowania, często będziemy zmagać się z problemem zatkanego odpływu.

Również zapotrzebowanie na prąd uległo zmianie z upływem lat. Dlatego w starych blokach, ilość gniazdek elektrycznych jest zazwyczaj zbyt mała. Planując ich rozmieszczenie warto wziąć pod uwagę przewidywane ustawienie mebli, by uniknąć gniazdek schowanych za szafą lub konieczności korzystania z przedłużaczy.

W związku z prądem pojawia się też pytanie, czy instalacja w mieszkaniu wytrzyma na przykład kuchenkę indukcyjną? Oczywiście jest możliwe korzystanie z kuchenki indukcyjnej nawet w starym bloku. Warunkiem jest wybranie odpowiedniego modelu, który będzie miał niską moc i możliwość podłączenia jednofazowego. Najtańszym rozwiązaniem są kuchenki o regulowanej mocy, gdzie użytkownik może ją sam określić.

Dźwiękoszczelność mieszkania

Tupanie sąsiadów z góry lub hałasy z klatki schodowej potrafią być naprawdę uciążliwe. Drugi problem możemy łatwo rozwiązać montując drzwi o odpowiednim poziomie wytłumienia. Pamiętajmy jednak, że aby takie drzwi spełniały swoją funkcję, muszą być zamontowane z odpowiednią ościeżnicą. Niestety wymiana ościeżnicy zazwyczaj wiąże się z kuciem w zbrojonych ścianach, dlatego powoduje dużo hałasu i pyłu. Warto uprzedzić sąsiadów, zanim zaczniemy wymieniać drzwi.

Jeśli nie chcemy wymieniać starych drzwi możemy podnieść ich szczelność poprzez zastosowanie odpowiednich uszczelek. Z łatwością znajdziemy je w marketach budowlanych. Jest to tanie rozwiązanie, ale nie daje tak spektakularnych efektów jak dźwiękoszczelne drzwi. Szczelność ma też znaczenie w przypadku okien. Jeśli posiadamy okna plastikowe, prawdopodobnie ich szczelność jest na odpowiednim poziomie.

O właściwym wytłumieniu warto też pamiętać przy kładzeniu paneli lub innego rodzaju podłogi. Specjalne podkłady wytłumiające nie tylko ochronią nas przed hałasami z dołu, ale również naszych sąsiadów mieszkających niżej. W przypadku odpowiednio dużego mieszkania możemy pokusić się też o wytłumienie ścian zewnętrznych mieszkania. Pamiętajmy jednak, że zabierze nam to odrobinę przestrzeni, tanie metody mogą wymagać około 15 centymetrowej warstwy, by zapewnić odpowiednią izolację dźwięków.

Nie bez znaczenia będzie też ilość miękkich materiałów w naszym mieszkaniu. Tkaniny i rośliny świetnie absorbują dźwięki, pozwalając nam cieszyć się względną ciszą.

Ustawienie mebli w nieustawnym pokoju

Co jeśli nie ma szans na zmiany w położeniu ścian, a istniejące pokoje przypominają długie i wąskie kiszki? Jest to najtrudniejszy rodzaj pokoju do zagospodarowania. W zależności od jego przeznaczenia możemy ścianę pod oknem wykorzystać na postawienie łóżka lub biurka. Jeśli po postawieniu łóżka wzdłuż nie ma do niego swobodnego dostępu z obu stron, można spróbować postawić je w poprzek. W ten sposób oszczędzimy miejsce, ale jedna osoba będzie musiała spać „od ściany”. Pozostałe meble w takim pokoju powinny być jak najpłytsze, by nie zabierać z i tak niewielkiej szerokości pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będą wszelkie wiszące półki i szafki. Natomiast wszystkie stojące meble powinny mieć smukłe nóżki, by sprawiały lżejsze wrażenie.

Innym rodzajem nieustawnego pokoju jest duży salon, gdzie sofa stojąca pod ścianą jest zdecydowanie za daleko od stojącego pod drugą ścianą telewizora. Najlepszym rozwiązaniem jest przestawienie sofy na środek. Nadal wiele osób obawia się takiego rozwiązania, ale będzie ono nie tylko dobrze wyglądać, ale również zapewni większą wygodę.

W mieszkaniach w bloku warto zainwestować w meble w zabudowie, by wykorzystać na przykład wąski przedpokój lub wnękę w pokoju. Dodatkowo nie jest łatwo znaleźć meble w idealnym rozmiarze, a zabudowa rozwiązuje ten problem. Dzięki szafom zabudowanym do samego sufitu mieszkanie wydaje się większe, a my mamy dużo miejsca na przechowywanie.