Metamorfoza mieszkania, którą możesz zrobić samemu

Każdemu czasami pojawia się myśl, że coś by zmienił w swoim mieszkaniu. Często jednak nie mamy środków na remont od zera, a co więcej rzadko jest on konieczny. W mieszkaniu w dobrym stanie technicznym, drobne zmiany kosmetyczne mogą zrobić ogromną różnicę. Najważniejsze jednak, że wiele z pomysłów na metamorfozy wnętrz możemy wykonać sami. Popularny trend DIY, od angielskiego „do it yourself”, czyli „zrób to sam”, pozwala na tanie i pomysłowe urządzenie mieszkania.

Meble drewniane, z płyt MDF i tapicerowane

Jeśli meble, które mamy w domu zaczynają wyglądać na zużyte, albo po prostu nam się znudziły, wcale nie musimy ich wyrzucać. Odświeżenie mebli jest naprawdę proste. Należy pamiętać najpierw o dokładnym oczyszczeniu powierzchni przed malowaniem. Możemy użyć do tego papieru ściernego, najpierw takiego o większej ziarnistości, a na koniec drobnego. W przypadku powierzchni drewnianych szlifować powinniśmy wzdłuż włókien drewna, żeby uniknąć poprzecznych zadrapań. Po zeszlifowaniu meble warto przetrzeć wilgotną szmatką, by usunąć powstały pył.

Na rynku dostępnych jest wiele środków do malowania drewna. Bejce pozwalają zabezpieczyć drewno i nadać mu delikatny kolor, nie zakrywając struktury drewna. Pozostawiają matowe wykończenie. Jeśli jednak wolimy powierzchnię z połyskiem, możemy wybrać lakiero-bejcę lub lazurę. Niektóre farby akrylowe również nadają się do malowania drewna, mimo wszystko zawsze uważnie czytajmy opis producenta na opakowaniu.

Jednak nie wszystkie meble są drewniane, częściej wykonane są z płyt MDF lub innych zamienników. Również w tym przypadku możemy pokusić się o ich odmalowanie. Nie musimy ich szlifować tak dokładnie jak drewnianych, wystarczy zmatowić powierzchnię papierem ściernym. Po oczyszczeniu mebla wilgotną szmatką należy zastosować farbę podkładową lub grunt do trudnych podłoży, zapewniające właściwą przyczepność farbie głównej. Do nakładania emalii akrylowej warto użyć wałka, co pozwoli nam na równomierne pokrycie powierzchni. Zachowując odpowiedni odstęp czasowy należy pokryć meble dwoma warstwami farby dla trwałego efektu.

Jeśli brak nam cierpliwości do malowania możemy sięgnąć też po okleinę meblową. Przed jej przyklejeniem trzeba dokładnie odtłuścić całą powierzchnię mebla. Do przyklejania najlepiej poprosić drugą osobę o pomoc, by równomiernie dociskać okleinę, w celu uniknięcia pęcherzyków powietrza pod spodem. Ten sposób możemy wykorzystać nie tylko do odnowienia mebli, ale też na przykład parapetów.

Więcej kłopotu mogą sprawić meble tapicerowane, ponieważ zmiana obicia wymaga już pewnych umiejętności i jest skomplikowana. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak pomalowanie tapicerki, W tym celu należy użyć specjalnej farby kredowej do odnawiania mebli. Taka farba pozwala na zachowanie elastyczności materiału i sprawia, że nie będą pojawiały się pęknięcia w trakcie użytkowania. Tapicerkę przed malowaniem należy zwilżyć wodą i zgodnie z zaleceniami producenta nałożyć kilka warstw farby. Jeśli różnica w kolorze docelowym, a oryginalnym jest znaczna, mogą być konieczne więcej niż dwie warstwy farby. na koniec powierzchnię należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem. Nie musimy tapicerki odmalowywać na jednolity kolor, śmiało możemy użyć kilku farb i stworzyć własne wzory.

Poduszki i tkaniny dekoracyjne

Nic nie pozwala na szybszą metamorfozę sofy lub narożnika, niż poduszki. Dobrane w odpowiednich kolorach potrafią całkowicie odmienić wnętrze. Oczywiście możemy kupić gotowe poszewki na posiadane poduszki, ale uszycie własnych też nie jest takie trudne. Korzystając z posiadanej poszewki możemy odrysować na tkaninie wzór, pamiętając o pozostawieniu marginesu potrzebnego na zszycie. Prostokątny kawałek materiału złożony tak, by z tyłu poduszki tworzył niewielką zakładkę, wystarczyć zszyć po bokach i poszewka na poduszkę gotowa.

Możemy też skorzystać ze starych ubrań, na przykład swetrów. „Ubieramy” poduszkę w sweter, zaznaczamy jej wymiary, a następnie na lewej stronie ubrania zszywamy je, na koniec odcinając zbędne części materiału. Pamiętajmy tylko o zostawieniu jednego boku otwartego w celu umieszczenia poduszki w środku.

Duże znaczenie w dekoracji mieszkania mają też zasłony i firany. Jeśli w sklepach nie znajdujemy idealnych zasłon, lub są one poza naszym zasięgiem finansowym, możemy skorzystać ze sklepów z tanimi materiałami i sami sobie je uszyć. Najprostsze do wykonania są zasłony z tunelem w górnej części, odpowiednie do zawieszenia na samym karniszu, bez żadnych żabek lub kółek. Wystarczy zawinąć górną część materiału i wykonać jedno proste szycie wzdłuż krawędzi, w odległości około 10 cm od brzegu zasłony. Natomiast do zabezpieczenia dołu zasłony możemy wykorzystać specjalną taśmę, którą wystarczy zaprasować z materiałem.

Dodatki i inne dekoracje

W tworzeniu dodatków dekoracyjnych ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Do jednych z najłatwiejszych do wykonania należą modyfikacje już posiadanych ozdób. Jeśli kolorystyka naszego mieszkania uległa zmianie, możemy użyć farb w spreju do odmalowania dodatków. Naprawdę szykownie prezentują się ozdoby pomalowane złotą, miedzianą lub srebrną farbą. Możemy dzięki temu stworzyć komplet z dodatków, które początkowo wcale do siebie nie pasowały.

Niezbyt trudne do zmiany są też abażury lamp. Jeśli posiadany abażur ma metalowy stelaż, możemy na przykład opleść go sizalowym sznurkiem dla uzyskania wyglądu w stylu eko. Możemy też zawiązać na nim kolorowe paski tkaniny i przyczepić do nich drobne zawieszki, na przykład kryształki. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Innym pomysłem na efektowny i niepowtarzalny dodatek jest zegar własnej produkcji. Wystarczy zakupić mechanizm zegarka i stworzyć do niego tarczę, na przykład ze starej płyty winylowej, kawałka drewna lub po prostu namalować ją na ścianie umieszczając część ze wskazówkami na środku.