Living room – planowanie i dekorowanie

Jeśli właśnie zacząłeś myśleć o dekoracji domu, a na pierwszym miejscu jest salon, możesz być przytłoczony połączeniem wszystkich elementów, aby stworzyć harmonijną i atrakcyjną całość. Musisz wziąć pod uwagę kolory farb na ścianach, jakie meble masz już i czego potrzebujesz oraz jak je zaaranżować i wyposażyć. Ale pierwszą rzeczą, którą należy dowiedzieć się o sobie, jest twój styl dekoracji. Pomaga w tym przeglądanie zdjęć salonów. Wiedza o tym daje sygnały na drodze do wystroju wnętrz, pomagając w podejmowaniu decyzji dotyczących mebli, kolorów farb, pokryć okiennych, wykładzin podłogowych i akcesoriów. Przeczytaj te wskazówki, jak zacząć myśleć o swoim stylu wystroju.

Częstym problemem ludzi jest brak wiedzy na temat aranżacji mebli do salonu. Najczęściej ludzie opierają sofę o jedną ścianę, kilka krzeseł o drugą i to wszystko. Ale aranżacja mebli wymaga nieco więcej planowania. Istnieją ważne kwestie, takie jak wybór punktu centralnego, tworzenie obszarów konwersacji i rozważanie ruchu.

Dywaniki i grafiki ścienne

Dywaniki obszarowe mogą być ogromnym kłopotem i wyzwaniem, aby dostosować je odpowiednio do pokoju. Jest kilka powodów, dla których warto ich używać, ale zanim kupisz coś po prostu dlatego, że ci się podoba, upewnij się, że znasz wszystkie podstawowe zasady dotyczące dywanów obszarowych. Najważniejszym aspektem każdego dywanu obszarowego jest jego rozmiar. Kiedy dywanik jest zbyt mały, cały pokój może wyglądać na rozłączony, więc upewnij się, że znasz najlepszy rozmiar pokoju i sposób rozmieszczenia mebli. Wszystkie meble powinny znajdować się na dywanie, a najlepiej, aby między przerwami dywanu i ścianami pokoju znajdowało się około 10 do 20 cali gołej podłogi.

Puste ściany są oznaką niepełnego pokoju. Nie oznacza to, że musisz wypełnić dosłownie każdy cetymetr, ale dekorowanie ścian sztuką jest ważne. To istotne, ale wbrew pozorom nie musi być drogie, aby stworzyć kuszący i spójny wygląd. To, co jedna osoba uważa za sztukę, może drastycznie różnić się od tego, co myśli inna osoba. Najlepiej postępować zgodnie z instynktem, jeśli chodzi o to, co lubisz i co będzie w twoim pokoju. Zdobądź informacje na temat podstawowych zasad wieszania i sposobu ułożenia, a następnie pozwól swojemu sercu być twoim przewodnikiem.

Kolory i oświetlenie

Oświetlenie jest dość złożonym elementem każdego pomieszczenia. W salonach jest mniejsze niż w bardziej użytecznych pokojach, takich jak kuchnie, ale wciąż istnieją pewne ważne kwestie, których nie należy ignorować. Co najważniejsze, należy uwzględnić każdy z trzech głównych rodzajów oświetlenia: nastrój, zadanie i akcent. Źródła światła powinny być umieszczone na różnych poziomach w całym pomieszczeniu. Zastanów się nad żyrandolami lub oświetleniem wpuszczanym, lampami stołowymi i podłogowymi oraz kinkietami ściennymi.
Wybór właściwego koloru farby także jest czymś, z czym zmaga się wiele osób, a jeśli jest coś, co większość ludzi robi źle, najpierw wybiera kolor farby. Malowanie jest stosunkowo łatwe (malowanie może być uciążliwe, ale nie jest trudne) i jest niedrogie, więc najpierw wybierz droższe elementy, a następnie wybierz kolor na ich podstawie.

Co umieścić w swoim salonie?

Duża rodzina będzie potrzebowała pokaźnej sofy i przynajmniej kilku foteli, aby upewnić się, że każdy ma wygodne miejsce do siedzenia. Jeśli jest mało miejsca, woreczki i pufy to sprytny sposób, aby zakraść się w dodatkowych miejscach siedzących i można je łatwo schować, gdy w domu jest mniej osób.
Jeśli lubisz bawić się w swoim salonie, dobrym pomysłem jest posiadanie kilku lekkich krzeseł bocznych, które można przenieść w bardziej towarzyskie aranżacje, gdy goście przyjdą Cię odwiedzić. Małe poręczne stoliki lub stoły do zagnieżdżania to kolejny przydatny dodatek, dający gościom miejsce do przysiadania przy drinku.

Ułożenie zależy głównie od wielkości salonu i tego, do czego najczęściej jest używany. Małe salony mogą wymagać umieszczenia mebli przy ścianach, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca, aby ludzie mogli się poruszać, nie chodząc po krzesłach ani nie dotykając kolanami stolika do kawy siedząc na sofie czy w fotelu.
Idealnie potrzebujesz co najmniej 50 cm między każdym meblem, aby umożliwić optymalny przepływ ruchu.
Jeśli masz trochę więcej miejsca do zabawy, odsuń meble od ścian, aby stworzyć przytulną część wypoczynkową. Działa to szczególnie dobrze w otwartych przestrzeniach mieszkalnych, pomagając oddzielić strefę relaksu od arterii komunikacyjnych lub jadalni, kuchni i gabinetów. Jeśli tył sofy nie jest zbyt atrakcyjny, ukryj ją za niskim stołem z konsolą, ozdobionym przedmiotami dekoracyjnymi.
Dobry dywan może również pomóc w ustawieniu przestrzeni życiowej, czyniąc ją bardziej intymną. Połóż przednie nogi sof i krzeseł na dywanie, pozostawiając tylne nogi wolne, aby nadać niedopasowanym meblom bardziej jednolity charakter.

Jeśli Twój salon jest głównym pokojem telewizyjnym, oczywiste jest, że siedzenia muszą być ustawione tak, aby zapewnić dobry widok na telewizor i nie może to być zbyt daleko aby patrzący nie musieli mrużyć oczu. Pokoje dzienne bez telewizora dają swobodę wyboru bardziej estetycznego punktu centralnego, bez względu na to, czy jest to kominek z dawnej epoki, ozdobne lustro, czy stolik kawowy.
Jeśli masz telewizor, ale nie chcesz go pokazywać, gdy go nie oglądasz, zawsze możesz ukryć go za drzwiami atrakcyjnej szafki telewizyjnej.

Dobre miejsce do przechowywania w salonie jest prawie tak samo ważne, jak dobry układ salonu. Bałagan może szybko narastać w przestrzeni, z której korzysta codziennie całe gospodarstwo domowe, dlatego ważne jest, aby wszystko miało swoje właściwe miejsce.
Stolik kawowy z szufladami lub ukrytą półką jest idealny do trzymania pilotów w zasięgu, ale poza zasięgiem wzroku. Podnóżki, które otwierają się, aby odsłonić tajny schowek, to kolejna zgrabna sztuczka, szczególnie w małych salonach. Otwarte półki świetnie nadają się na książki i ozdoby, ale warto też mieć w swoim pokoju szufladę lub szafkę, w której możesz schować rzeczy, takie jak laptopy i inne rzeczy, których nie chcesz na wystawie. Pamiętaj, aby zostawić dużo miejsca na meble z drzwiami lub szufladami, aby prawidłowo się otwierały.