Łazienka stworzona z myślą o seniorze

Dla osób starszych skuteczne i bezpieczne korzystanie z łazienki – niezależnie od tego, czy jest to toaleta, krany, czy prysznic i wanna – może być trudne. Dla osób, które straciły mobilność i siłę, długie przebywanie pod prysznicem nie jest możliwe, a wchodzenie i wychodzenie z wanny jest ryzykowną propozycją.

Na szczęście poczyniono postępy w przyjaznych dla seniorów łazienkach nastawionych na pomoc osobom starszym w łatwym poruszaniu się po łazience. Przebudowa obejmuje szeroki zakres, od czegoś tak prostego, jak przystawka do opryskiwacza, która pozwala osobie siedzieć podczas kąpieli, po pozbawione krawężników prysznice, które eliminują potrzebę zwiększenia dostępu. Zmiany te mogą pomóc osobom starszym w uzyskaniu większej niezależności w łazience, a także pomóc starszemu opiekunowi lepiej opiekować się ukochaną osobą.

Osoby w podeszłym wieku mogą być słabe po niedawnej chorobie lub cierpieć na wyniszczającą chorobę. Dlatego ich szanse na wypadek w domu, szczególnie w łazience, są znacznie zwiększone. Zastosuj środki taktyczne i zainstaluj strategiczne urządzenia bezpieczeństwa, aby zmniejszyć ryzyko upadku i stworzyć bezpieczną strefę dla swoich bliskich. Dla tych, którzy mają trudności z chodzeniem lub utrzymywaniem równowagi, mogą napotkać problemy przy użyciu toalety o standardowej wysokości lub wchodzenia i wychodzenia ze zwykłego prysznica / wanny. Lęk przed upadkiem i zranieniem może wywołać uzasadniony niepokój u Twoich bliskich. Dostosuj niektóre z poniższych modyfikacji bezpieczeństwa, aby zwiększyć niezależność rodziców, dziadków, ich poczucie bezpieczeństwa i ogólny komfort. Twoje przemyślane wysiłki mogą zapobiec poważnemu wypadkowi, który może być katastrofalny dla bliskich.

Zainstaluj uchwyty i usuń próg w kabinie prysznicowej

Instalowanie uchwytów obok toalety oraz w pobliżu wanny i prysznica, aby zapewnić każdemu dodatkowe wsparcie to jedna z opcji. Unikaj jednak tego powszechnego błędu: wynajęcie certyfikowanego instalatora uchwytów to najbezpieczniejsza droga do dodania uchwytów w łazience. Fachowcy z pewnością mogą polecić odpowiedni typ uchwytu dostosowany do twoich potrzeb i możliwości. Zsuwający się dorosły, który sięga po drążek na ścianie, będzie wywierać na niego duży ciężar. Jeśli jest źle przymocowany do ściany i niewłaściwie ustawiony, osoba nadal będzie spadać i może również zranić rękę.

Wiele starych domów ma kabinę prysznicową z progami, aby zapobiec rozlaniu się wody na całą podłogę łazienki. Ta konstrukcja jest głównym winowajcą większości wypadków w kabinie prysznicowej. Jeśli to możliwe, zmniejsz wysokość progu lub całkowicie go usuń, dzięki czemu próg prysznica będzie wolny.
Ale unikaj tego powszechnego błędu: lepsza jest równa powierzchnia platformy wokół prysznica. Mądrze jest również unikać krawężnika w miejscu wejścia do kabiny. Najbardziej wydajną konstrukcją kabiny prysznicowej jest to, że może pomieścić wózek inwalidzki.

Unikaj zamykania drzwi i dodaj regulator temperatury

W większości przypadków łazienka jest powiązana z prywatnością, ale może mieć swoją cenę. W razie wypadku, takiego jak upadek lub kryzys medyczny, ty lub ktoś bliski może nie być w stanie wyjść z łazienki. Jeśli drzwi są zamknięte, pomoc również nie może wejść. Ten problem może spotkać każdego w każdym wieku; osoby starsze, które mają więcej chronicznych chorób i więcej problemów z równowagą, są szczególnie narażone.

Unikaj tego powszechnego błędu: nie przeocz bezpieczeństwa w odniesieniu do drzwi do prysznica. Podczas gdy drzwi prysznicowe się nie zamykają, można je zablokować, jeśli osoba pod prysznicem się zapadnie i są to drzwi, które otwierają się na prysznic, a nie na zewnątrz. Drzwi prysznicowe powinny zawsze otwierać się do pokoju.

Gorący prysznic to sposób na chłodne pory roku. Ale na młodszych i starszych ciałach o cieńszej skórze gorąca woda może bardzo szybko stać się zbyt gorąca. Poniżej pewnej granicy stopni jest bezpieczniejszym ustawieniem. Zaleca się instalowanie sprzętów równoważących ciśnienie i kontrolowanych temperaturowo zaworów w wannie i pod prysznicem, aby zapobiec poparzeniu.

Unikaj tego powszechnego błędu: nie ignoruj tego jak wyglądają regulatory temperatury. Urządzenia w stylu gałki zwiększają niebezpieczeństwo poparzenia. Lepiej: urządzenia w stylu dźwigni. Często zdarzają się wypadki, ponieważ użytkownicy nie są w stanie wyłączyć wody, jeśli nie mają silnej przyczepności.

Ustaw odpowiedni rozmiar toalety

Starsi dorośli często zaczynają mieć problemy z poruszaniem się związane z zapaleniem stawów i innymi schorzeniami lub problemami z biodrami, kolanami lub plecami. Pochylić się, by usiąść na wielu standardowych toaletach od 15 do 17 cali, może być wyzwaniem. Dwie proste poprawki to formowane plastikowe siedzenia, które podnoszą nawet o cztery cale, lub regulowane siedzenia, które mocują się do istniejącego siedzenia lub zastępują starą toaletę, toaletą o wyższym standardzie.
Unikaj tego powszechnego błędu: wiedz, że wysoka toaleta nie jest odpowiednia dla wszystkich tylko ze względu na wiek lub stan. Na przykład mała kobieta może czuć się niepewnie, siedząc na jednej, której stopy ledwo dotykają ziemi. To stwarza ryzyko upadku. Ponadto, jeśli używasz regulowanego siedzenia, pamiętaj o jego bezpiecznym zamocowaniu. Taki poślizg może doprowadzić do niebezpiecznego upadku.

Ponowne wykonanie łazienki ma dwa cele: pierwszy to zwiększenie niezależności ukochanej osoby, a drugi to ułatwienie życia opiekunowi. Dla tego efektu warto zastanowić się i wybrać jak najlepsze rozwiązania. Obecnie na rynku istnieje całe mnóstwo rozwiązań, które zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach starszych. Warto zatem z nich korzystać i ułatwiać codzienne czynności i użytkowanie pomieszczeń w domu.