Kupno mieszkania – opcje finansowania

Zakup własnego mieszkania jest marzeniem wielu z nas. Chcemy w końcu zamieszkać na swoim i przestać wynajmować lokale. Jednak bardzo często okazuje się, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Mieszkania są bardzo drogie, a ich wartość tylko rośnie z roku na rok, więc w kolejnych latach taka inwestycja będzie jeszcze trudniejsza, niż jest obecnie. Jak kupić mieszkanie i nie zbankrutować? I jakie mamy możliwości finansowania?

Zakup mieszkania za gotówkę

Jest to najprostsza opcja, ale niestety niewielu z nas może sobie na nią pozwolić. Wiąże się to z wydaniem sporej ilości pieniędzy na raz i wielu z nas zwyczajnie nie dysponuje taką gotówką. Nie mniej jednak, jeśli możemy sobie pozwolić na tego rodzaju finansowanie, idzie za tym wiele plusów. Największym jest fakt, że nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami finansowymi, a więc nie będziemy musieli spłacać rat kredytu przez wiele następnych lat. Niestety decydując się na zakup mieszkania za gotówkę, musimy wziąć pod uwagę to, jak nasza sytuacja finansowa może się zmienić w ciągu kilku następnych miesięcy czy nawet lat. Jeśli bowiem nie jesteśmy pewni tego, że będziemy mieli stały dochód, nie warto wydawać na raz tak dużej kwoty pieniędzy.

Kredyt hipoteczny

Drugą możliwością finansowania zakupu mieszkania jest kredyt hipoteczny, a więc specjalna pożyczka, która powstała z myślą o osobach, które chcą zakupić jakąś nieruchomość. Główną zaletą kredytu jest fakt, że nie wydajemy dużej kwoty na raz. Będzie to też dobra opcja dla osób, które nie dysponują taką gotówką. Nie mniej jednak, musimy liczyć się z tym, że jest to spore zobowiązanie finansowe, a więc musimy liczyć się z tym, że przez kolejne lata będziemy płacić raty. Tutaj bardzo ważne jest to, żeby zaleźć pożyczkę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. W tym celu możemy skorzystać z kalkulatorów rat kredytu, które znajdziemy w internecie. Wpisujemy tam wszystkie potrzebne dane, a system pokazuje nam ile będziemy płacić w każdym miesiącu.
Jak dostać kredyt hipoteczny? Wystarczy udać się do banku i złożyć odpowiedni wiosek. Potem bank zadecyduje czy przyzna nam pożyczkę, czy też nie. Będzie to zależało między innymi od tego, czy jesteśmy wypłacalni, a więc czy bank uzna, że będziemy w stanie spłacać kredyt przez kolejne lata. W tym celu poproszą nas o przyniesienie zaświadczenia o zarobkach. W przypadku przedsiębiorców, zostaną oni poproszeni o pokazanie dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który pokaże ile faktycznie zarabiamy w miesiącu. Na podstawie tych dokumentów, bank będzie w stanie stwierdzić czy może przyznać nam kredyt czy też nie.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Jakie są różnice?

Główną różnicą między kredytem gotówkowym, a hipotecznym jest ich cel. Pieniądze z tego drugiego muszą zostać przeznaczona na zakup nieruchomości i bank będzie chciał to zweryfikować. W przypadku kredytu gotówkowego, nikt nie będzie wnikał w to, na co wydajemy otrzymane pieniądze. Kolejna różnica widoczna jest oprocentowaniu, bo kredyty hipoteczne zazwyczaj są znacznie tańsze, niż gotówkowe. Dlatego też jeśli chodzi o zakup mieszkania, to ten hipoteczny będzie nam się bardziej opłacał. Skoro i tak chcemy przeznaczyć otrzymane pieniądze na zakup mieszkania, nie będziemy mieli problemu z udowodnieniem, że faktycznie tak było. Nie mniej jednak, i tutaj mamy bardziej i mniej opłacalne opcje, więc trzeba wybrać mądrze i rozpatrzeć kilka opcji.

Nowe czy używane?

Sprawa finansowania nie jest jedynym problemem, jaki może pojawić się na naszej drodze podczas poszukiwań mieszkania. Tak naprawdę zanim zabierzemy się za poszukiwanie pieniędzy, musimy zdecydować czy interesuje nas mieszkanie nowe, czy może w porządku będzie też to używane. Różnica w cenie może być spora, a więc na pewno trzeba tę sprawę rozważyć. Rzecz jasna, nowy lokal będzie droższy, niż ten, w którym już ktoś mieszkał, ale możemy też mieć pewność, że nie będziemy musieli martwić się żadnymi naprawami.
Z drugiej jednak strony, możemy zdecydować się na nowe mieszkanie w stanie surowym, które będziemy musieli wykończyć we własnym zakresie. Może to być możliwość do zaoszczędzenia trochę pieniędzy, ale jeśli nie rozplanujemy sobie wszystkiego dobrze, może się też okazać, że zapłacimy za to znacznie więcej, niż za lokal, w którym można od razu zamieszkać. Bardzo ważna będzie tu pomoc specjalisty, a więc architekta lub projektanta wnętrz, który pomoże nam nie tylko zaprojektować nasz lokal, ale też sporządzić kosztorys prac budowlanych. Sama budowa jest tematem tak obszernym, że nie będziemy go już teraz poruszać.
Decydując się na mieszkanie używane, musimy pamiętać o tym, żeby je najpierw bardzo dokładnie obejrzeć i dopytać czy jest w nim coś, co wymaga naprawienia. Musimy też liczyć się z tym, że niektóre awarie mogą wyjść na jaw dopiero po jakimś czasie, bo poprzedni właściciel dobrze je ukrył. Jeśli nie chcemy dać się oszukać, musimy zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły. Należy też uważać na podejrzanie niskie ceny, bo mogę one sugerować, że z danym miejscem jest coś nie tak, nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka.

Podsumowując, kiedy decydujemy się na zakup mieszkania czy domu, musimy być bardzo ostrożni i rozważyć wiele szczegółów. Nie będzie to prosta decyzja, ale kiedy podejmiemy tą właściwą, będziemy bardzo usatysfakcjonowani. Jeśli chodzi o finansowanie tego zakupu, musimy zastanowić się nad tym, jak obecnie wyglądają nasze finanse i postarać się przewidzieć czy nie zmienią się one drastycznie w przeciągu następnych kilku miesięcy czy lat. Może to nie być proste, ale jest naprawdę kluczowe, jeśli nie chcemy nabawić się kłopotów finansowych, z których będzie później bardzo trudno wyjść.