Kuchnia na wymiar – wady i zalety

Coraz więcej z nas decyduje się na meble kuchenne przygotowane specjalnie dla nas na wymiar. Nie ma w tym nic dziwnego, bo takie rozwiązanie jest praktyczne, ładne i funkcjonalne, ale czy aby na pewno ma same zalety? Jakie są plusy i minusy mebli kuchennych na wymiar?

Plusy

 

Nie ma ograniczeń

Projektując kuchnię na wymiar mamy nieskończoność możliwości. Możemy zdecydować praktycznie o każdym elemencie naszej aranżacji i dostosować ją do naszych upodobań, stylu życia czy nawet wzrostu. Możemy wybrać miejsce, w którym będzie piekarnik, lodówka i gdzie będziemy przechowywać sztućce i w tym wszystkim nie jesteśmy ograniczeni przez producenta. Ta swoboda jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na meble kuchenne na wymiar.

Indywidualny projekt = lepsza jakość

W związku z tym, że projekt jest wykonywany na zlecenie klienta, kuchnia w zabudowie zazwyczaj będzie miała lepszą jakość, niż gotowiec ze sklepu meblowego. Wynika to z tego, że wykluczamy tutaj masową produkcję i możliwość tego, że dostaniemy wadliwy egzemplarz. W dodatku, kiedy zauważymy jakiś mankament, możemy o tym powiedzieć firmie, która przygotowuje nasze meble i błąd zostanie natychmiastowo naprawiony.

Nietypowe pomieszczenie to nie problem

Jeśli nasza kuchnia ma dziwny kształt, lub jest bardzo malutka, meble na wymiar będą idealnym rozwiązaniem. Dzięki nim uda nam się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w taki sposób, że będzie ona dla nas funkcjonalna. Nie będziemy też marnować ani jednego centymetra przestrzeni, bo możemy zabudować pomieszczenie po sam sufit i dzięki temu stworzyć sobie maksymalnie dużo miejsca do przechowywania naszych produktów czy akcesoriów kuchennych. Będzie to miało duże znaczenie dla osób, które dysponują niewielką przestrzenią.

Dopasowane do nas i naszych potrzeb

Po raz kolejny, dzięki temu, że projekt jest tworzony na nasze indywidualne zamówienie, możemy wiele rzeczy dostosować do naszych potrzeb. Będzie to ogromna zaleta dla osób, które są bardzo wysokie lub bardzo niskie, bo będą one mogły dostosować wysokość szafek to swojego wzrostu. Przyda się to również osobom leworęcznym, dla których używanie standardowych kuchni może okazać się problematyczne. Co więcej, możemy nawet zmienić rzeczy tak drobne jak uchwyty szafek, z czego ucieszą się osoby, które noszą na co dzień długie paznokcie i wielokrotnie zdarzało im się je połamać na niewygodnych uchwytach.

Sprzęty estetycznie pochowane

Kiedy decydujemy się na meble na wymiar, bardzo często za tym idzie pochowanie sprzętów gospodarstwa domowego do szafek. Mamy zabudowaną kuchenkę, lodówkę i coraz częściej nawet kuchenkę mikrofalową. Takie rozwiązanie sprawia, że całe pomieszczenie wygląda znacznie schludniej i łatwiej jest je utrzymać w czystości. Dzięki temu, że w całym pomieszczeniu mamy te same fronty szafek, cały pokój wygląda spójnie i porządnie. Jest to też sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, szczególnie jeśli zdecydujemy się na błyszczące fronty.

Jak widać, meble przygotowane na wymiar mają całkiem sporo zalet, które mogłyby nas skłonić do zdecydowania się na te rozwiązanie. Jednak nie możemy zapominać o tym, że nie jest to rozwiązanie idealne i ma ono również pewne wady. Jakie są minusy kuchni w zabudowie?

Minusy

 

Jest drożej

Sporym minusem takiego rozwiązania jest jego cena, bo będziemy musieli tutaj zapłacić za zmierzenie pomieszczenia, zaprojektowanie mebli i wykonanie ich na nasze indywidualne zamówienie. W związku z tym meble na wymiar będą kosztować nas sporo więcej, niż gotowiec ze sklepu meblowego. Nie mniej jednak, jest to zakup, który będzie nam służył przez lata i będzie miał znacznie lepszą jakość, niż gotowe meble, więc dla wielu osób jest to koszt, z którym są sobie w stanie poradzić. Poza tym, taki projekt zajmuje sporo czasu.

Zobowiązanie na lata

W związku ze sposobem montażu takich mebli, ich zdemontowanie nie jest prostym zadaniem i nie będzie nam łatwo przeprowadzić drobnego remontu. Jest to zobowiązanie na lata, więc musimy bardzo ostrożnie wybrać wyposażenie naszej kuchni. Co więcej, problematyczne mogą się też okazać niewielkie naprawy, na przykład rur. Często okazuje się bowiem, że dostęp do tych elementów jest bardzo utrudniony, przez co trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby naprawić popsutą rurę, czy elektrykę.

Czy meble na wymiar to mus?

Wiele osób powie, że tak i, że nie wyobraża sobie nie mieć mebli od projektanta w swojej kuchni. Prawda jest jednak taka, że jest wiele wnętrz, do których gotowce będą pasowały idealnie i nie będziemy tracić ani jednego centymetra przestrzeni. Nie da się jednak ukryć, że gotowe meble kuchenne przeznaczone są do raczej większych pomieszczeń i jeśli nasza kuchnia jest mała, faktycznie możemy mieć problem z dopasowaniem ich. Poza tym, gotowce sprawdzą się też w wąskich pomieszczeniach. Jeśli więc nie dysponujemy pokojem, który jest wyjątkowo trudny do umeblowania, możemy spokojnie zdecydować się na gotowca i nie martwić się tym, że marnujemy przestrzeń.
Podsumowując, meble kuchenne na wymiar sprawdzą się u osób, których kuchnia jest bardzo mała lub na trudny do umeblowania kształt. Będzie to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność i chcą, by ich mieszkanie było dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Poza tym, musi to być ktoś, kto nie boi się zobowiązań na długie lata i niewielkich problemów z naprawami hydrauliki czy elektryki. Ale oprócz tego, zawsze warto zastanowić się, czy w naszym wnętrzu nie sprawdzą się gotowe meble ze sklepu meblowego, zanim umówimy się z projektantem. Może się bowiem okazać, że tak i dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy i naszego cennego czasu.