Jak "wyciszyć" dźwięki w mieszkaniu?

Niezależnie od tego, czy chodzi o piszczenie śmieciarek, głośne stereofoniczne samochody, czy ogólny ruch pieszy za twoim oknem, hałas miasta może być wyczerpujący. Jeśli okaże się, że cały ten zgiełk sprawia, że życie w domu jest denerwujące, pomyśl że nie jesteś sam z tym problemem. Dla wielu mieszkańców mieszkań niepokojący i niepożądany hałas jest faktem, który często wydaje się nie do uniknięcia.
Ponieważ wszyscy wiemy, jak cienkie ściany mogą być w mieszkaniach, powinieneś prawdopodobnie szukać najsłabszych części ściany, jeśli chodzi o hałas. Warto zauważyć, że niektóre części ścian są czasami cieńsze niż inne. Inne części mają wiele rur, które są tak ciche, jak pudło rezonansowe do gitary. Te części najbardziej potrzebują izolacji akustycznej.

Na szczęście, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i jaką masz przestrzeń, izolacja akustyczna jest dobrą opcją aby poradzić sobie szybko z tym problemem. Chociaż może to wywoływać obrazy remontów i opróżniania kont bankowych, istnieje wiele sposobów na ograniczenie hałasu bez konieczności niszczenia oszczędności lub rekonstrukcji domu. Izolacja akustyczna nie musi być skomplikowana ani droga, a nawet najprostsze strategie mogą mieć duże znaczenie.

Odporne drzwi wejściowei zasłony na drzwi

Jeśli słyszysz każdą rozmowę mówioną w korytarzu budynku, siedząc wygodnie na kanapie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wokół twoich drzwi są duże szczeliny powietrzne. Uszczelnienie tych wycieków uciszy gadanie. Dźwięk rozchodzi się w powietrzu, a każda szczelina, przez którą widać światło, również przepuści dźwięk.
Jeśli masz dużą szczelinę pod drzwiami mieszkania, uszczelnij ją w odpowiedni do tego sposób. Użyj zamiatarki klasy komercyjnej z grubym gumowym paskiem, który uszczelnia się do progu. Pomoże to również chronić przed kurzem, przeciągami oraz hałasem. Jeśli reszta drzwi nie przylega ściśle do ościeżnicy, uszczelnij po bokach i na górze drzwi za pomocą pianki uszczelniającej.
Możesz również stworzyć kolejną warstwę izolacji akustycznej nad drzwiami wejściowymi za pomocą ciężkich zasłon zaciemniających. Po zamknięciu pomagają pochłonąć hałas, który wycieknie przez drzwi.

Redukcja odbijającego hałasu i dywany z zagęszczeniem

Hałas odbija się od twardych powierzchni, takich jak ściany, podłogi i sufity, zwiększając ogólny poziom hałasu w pomieszczeniu. Aby zmniejszyć odbicie dźwięku, zakryj gołe ściany, a nawet sufity czymś miękkim, aby dźwięki takie jak głosy, szczekanie, a nawet zamieszanie wywołane działającym odkurzaczem nie odbijały się. Dywany na suficie i gumowe maty tekstylne na ścianach łagodzą denerwujący hałas w mieszkaniu, a także pochłaniają rakietę z sąsiednich jednostek.
Prawdopodobnie wiesz, że nic nie tłumi nieznośnych dźwięków w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak dywan. Więc jeśli masz twarde podłogi, warto rzucić gruby dywan. Ale oto mało znana rada: wsunięcie pod nią maty bądź kolejnego dywanu o zwiększonej gęstości zwiększy potencjał zgniatania i niszczenia w zarodku hałasu pochodzącego z przechodzenia tam i z powrotem.

Akustyka w mieszkaniu

Masz cienką ścianę? Dodanie wbudowanego regału od ściany do ściany to podstępna sztuczka, która wyciszy hałas z sąsiedniego mieszkania. Chodzi o to, aby dodać masę do partycji. Masywne materiały i przedmioty są odporne na wibracje, a tym samym zmniejszają transmisję dźwięku. Upewnij się, że krawędzie wbudowanego mebla przylegają ściśle do ścian, podłogi i sufitu, aby nie było szczelin powietrznych, co jest kolejną drogą do dźwięku.

Rozważ zamontowanie paneli akustycznych. Są dostępne jako deski lub tkaniny zawieszane na ścianach. Podczas gdy większość typów jest zaprojektowana tak, aby powstrzymywać hałas odbijający się od twardych powierzchni, inne są bardzo skuteczne w blokowaniu rakiety hałasowej przed wejściem przez drzwi lub okno. Na przykład AcousticDoor z Residential Acoustics to chowany panel, który może zmniejszyć hałas przenoszony przez wejście, takie jak drzwi sypialni, o 30 decybeli. Wewnątrz każdego panelu znajduje się gęsty 25-funtowy rdzeń wykonany z materiałów tłumiących dźwięk.

Jednym z najlepszych materiałów izolujących hałas uderzeniowy jest winyl obciążony masowo.
Niemniej jednak maty winylowe są również świetnymi tłumikami hałasu w powietrzu.
Możesz umieścić je na cienkich ścianach mieszkania nie tylko jako część swojego dźwiękoszczelnego rozwiązania, ale jako czynnik termiczny.
Po umieszczeniu ich na ścianach zauważyć można znaczną zmianę temperatur w zimie (kilka stopni wyżej).

Jak one działają?
Maty winylowe to bardzo grube panele na bazie materiałów dźwiękoszczelnych, które można umieścić na ścianach, aby zmniejszyć nieprzyjemny hałas basu (dźwięki o niskiej częstotliwości).
Krótko mówiąc, jest to jedno skuteczne rozwiązanie kilku problemów.
Jednym z największych problemów, które rozwiązują, jest izolacja akustyczna istniejących ścian.

Okna izolowane akustycznie

Wytrzymałe dźwiękoszczelne opatrunki okienne – zasłony, zapobiegają hałasom z zewnątrz, które niszczą Twój sen. Zasłona akustyczna do okna średniej wielkości może waży niewiele i leży płasko przy ścianie lub tapicerce okna, aby tłumić dźwięk i faktycznie odchylać go z powrotem na zewnątrz. Niektóre zasłony pochłaniające hałas przesuwają się po szynach, co ułatwia otwieranie i zamykanie okien.
Jeśli chcesz zablokować hałas z zewnątrz, ale nie widok z mieszkania, rozważ wstawki do okien. Są to przezroczyste szyby ze szkła lub akrylu, które instalujesz na istniejących oknach. Zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć hermetyczne uszczelnienie, które redukuje hałas z zewnątrz o 50 procent lub więcej. Niektóre są zaprojektowane tak, aby szybko wyskakiwały, gdy nie są potrzebne, dzięki czemu wygodnie jest otworzyć okno na świeże powietrze.