Jak urządzić wymarzony pokój dziecka?

Dzieci są naszą największą pociechą. Dają nam wiele radości i szczęścia każdego dnia. Chcemy im zapewnić dobry byt, dom w którym będą się czuły bezpiecznie i dobrze. Warto też wiele uwagi poświęcić urządzaniu pokoju dziecięcego, by stworzyć dla swojego dziecka wymarzoną przestrzeń do zabawy i wypoczynku. Urządzanie pokoju dziecięcego nie jest trudne ani skomplikowane, trzeba w to jednak włożyć serce i zaangażowanie, by pokój spełniał wszystkie oczekiwania malucha. Warto też pamiętać o tym, że taki pokój dziecięcy, trzeba dopasować do wieku dziecka i jego potrzeb.

Pokój dla niemowlaka

Największym wyzwaniem dla przyszłych rodziców, jest urządzenie pokoju niemowlęcego. To pomieszczenie gdzie maluszek będzie dorastał, gdzie będzie się wszystkiego uczył i gdzie musi mieć zapewniona prywatność i warunki do wypoczynku. Urządzanie pokoju dziecięcego, należy rozpocząć od jego lokalizacji. Powinien się taki pokój znaleźć jak najbliżej sypialni rodziców, by mogli oni mieć cały czas bezpośredni dostęp do dziecka. W następnej kolejności trzeba się zastanowić nad kolorystyką takie pomieszczenia. Noworodek nie odróżnia barw, ale z pewnością doceni jasne, przytulne wnętrza, które będą go koić i uspokajać. Dlatego najlepsza kolorystyka w takim pokoju, to odcienie beżu, żółtego, pudrowego różu, szarości. Takie delikatne kolory, idealnie się w tym pomieszczeniu sprawdzą. Ściany mogą być jednostajne, w jednym kolorze, można też każdą ścianę pokolorować w innym kolorze. Równie dobrze w takim pomieszczeniu będą pasować dziecięce tapety. Zwykle zawierają one obrazki stworzone z myślą o małych dzieciach, kwiatki, samolociki, autka, misie a także postacie ze znanych bajek. Niemowlak większość czasu spędza w swoim łóżeczku, dlatego taka kolorowa, zabawna tapeta, pozwoli go zająć na długie godziny i pomoże mu się szybciej rozwinąć. Kolejną kwestią są meble do pokoju dziecięcego, a wśród nich najważniejsze łóżeczko. Mebel ten musi mieć wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, poświadczające jego solidne wykonanie i bezpieczeństwo dla dziecka. Łóżeczko musi być dopasowane do wielkości dziecka, jego wieku. Dobrze się sprawdzają łóżeczko, w których można zmieniać poziom, wraz ze wzrostem malucha. Najczęściej młodzi rodzice kupują łóżeczka drewniane, z wyjmowanymi szczebelkami, bo są najbardziej praktyczne i bezpieczne dla dziecka. Pokój niemowlęcy ma być przede wszystkim wygodny i przytulny, ma zapewnić dziecku spokojny sen i wypoczynek.

Pokój dla przedszkolaka

Dziecko w wieku przedszkolnym, ma już swój określony gust. Często jest on kształtowany pod wpływem mediów i reklam. Dzieci lubią to co modne i na czasie, chcą się otaczać rzeczami, które mają też inne dzieci. Dlatego pokoje przedszkolaków, mają ściśle określony charakter. Każde dziecko ma swoich ulubionych bohaterów z bajek i filmów animowanych, chłopcy kochają super bohaterów a dziewczynki księżniczki. Nic więc dziwnego, że właśnie te postacie muszą być elementem wystroju ich pokojów dziecięcych, by były one w pełni zadowolone. Aby spełnić oczekiwania przedszkolaka, warto się zaopatrzyć w fototapetę, przedstawiającą jego ulubioną postać. Nie jest to drogi zakup a na pewno zachwyci każde dziecko. Taka fototapeta może zajmować całą ścianę lub tylko jej część. Jest ona łatwa w montażu a wspaniale i w prosty sposób odmieni pokój dziecięcy. Dzieci w tym wieku, mają już swoje ulubione kolory. Bardzo często w przypadku dziewczynek jest to kolor różowy a w przypadku chłopców, jest to kolor niebieski. Warto uwzględnić te ulubione kolory dziecka, przy aranżacji wnętrz jego pokoju. Małe dziewczynki kochają dodatki w odcieniach różu, na pewno docenią też różowe łóżko z wizerunkiem księżniczki czy piękne kolorowe naklejki na szafach. U chłopca musi się znaleźć wiele szafek i półek, na których będzie mógł odkładać swoje zabawki, w tym głównie autka i klocki lego. Pokój przedszkolaka powinien być jak najbardziej dopasowany do jego potrzeb, gustu i musi być w pełni dla niego bezpieczny.

Pokój nastolatka

Trudny w urządzeniu, może być również pokój nastolatka. Z drugiej strony takie dziecko, doskonale wie czego chce i z pewnością opowie o tym rodzicom, przed zmianą aranżacji wnętrza ich pokoju. Pokój nastolatka jest dużo poważniejszy od pokoju przedszkolaka. Zwykle w tym wieku dziecko ma określony gust, ulubione zespoły muzyczne i drużyny sportowe. Warto te zainteresowania pokazać w jego pokoju. Tutaj także sprawdzi się doskonale fototapeta, oczywiście tematem powinna ona być zbliżona do zainteresowań nastolatka. Poza tym nastolatkowie cenią sobie dużo bardziej monotematyczne kolory, lubią ciemne kolory ( szczególnie chłopcy) a także intensywne barwy ( dziewczynki). W takich pokojach dobrze więc się sprawdzi ciemny fiolet, intensywna zieleń, granat czy czerwień. Warto pamiętać o tym, by nie przesadzić z ilością kolorów, by dziecko nie było rozproszone podczas snu lub w czasie nauki. W pokoju nastolatka, nie powinno się znajdować dużo mebli. Wystarczy łóżko, pojemna szafa na ubrania i biurko. Łóżko może być w formie składanej kanapy, która przyda się gdy dziecko będzie przyjmować u siebie kolegów i koleżanki. Można też wstawić mu do pokoju miękkie i wygodne pufy, które na pewno zostaną docenione przez nie i przez jego znajomych.

Pokój dziecięcy powinno się urządzać z dużym wyczuciem i z wyczuleniem na to, co dziecko lubi i czym się interesuje. To dziecko będzie w nim spędzać najwięcej czasu i to jemu przede wszystkim ma się podobać. Nie warto oszczędzać na pokoju dziecięcym, trzeba postawić na solidnie wykonane meble, które przetrwają co najmniej kilka lat. Od czasu do czasu warto też zmienić coś w wystroju pokoju dziecięcego, by zapewnić mu urozmaicenie, które każde dziecko potrzebuje, niezależnie od wieku.