Jak urządzić salon?

Dla wielu osób, salon jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. To w nim spędzamy najwięcej czasu i to właśnie tam przyjmujemy gości. Chcemy więc urządzić go tak, żebyśmy czuli się w nim dobrze, ale też, żeby robił wrażenie na osobach z zewnątrz. Ważne jest więc to, żeby wiedzieć czego chcemy i co jest dla nas najważniejsze, ale znaleźć rozwiązania, które będą wyglądały stylowo i modnie. Jak to zrobić?

Zastanów się jaki jest cel tego pokoju

Jedni traktują salon jak pomieszczenie, w którym mogą posiedzieć sobie z rodziną, a dla innych jest to miejsce do relaksu przed telewizorem. Od tego będzie zależeć jakie meble znajdą się w naszym salonie. Jeśli chcemy przyjmować tam gości, należy zakupić wygodne kanapy i fotele. Z kolei osoby, które lubią sobie poczytać, powinny znaleźć miejsce, w którym stanie biblioteczka. Wyposażenie salony powinno być dostosowane do naszych potrzeb, bo w końcu to my będziemy z niego korzystać!

Wybierz styl

Zanim wybierzemy się na zakupy, warto zastanowić się w jakim stylu powinien być nasz salon. Możemy poprzeglądać inspiracje, które znajdziemy z łatwością w internecie, albo wybrać się do sklepu meblowego i zobaczyć co jest teraz na topie. Musimy zastanowić się też nad kolorami przewodnimi, które będą królować w naszym wnętrzu. Jakie są najpopularniejsze style, w których możemy urządzić nasz salon?
1. Styl minimalistyczny. Jak sama nazwa wskazuje, stawiamy na jak najmniejszą ilość przedmiotów, żeby nasze wnętrze wydawało się schludne i niezagracone. Jeśli chodzi o kolory, na które powinniśmy się zdecydować, to królować będzie biel, którą jednak warto przełamać jakimiś akcentami kolorystycznymi. Ważne jest to, żeby z nimi nie przesadzać, bo jednak chodzi nam o minimalizm. Całe wnętrze powinno być jasne i przestrzenne, dzięki czemu będziemy mogli się w nim z łatwością zrelaksować.
2. Styl marynistyczny. Jeden z najmodniejszych w tym sezonie. Przywodzi na myśl wakacje w kurorcie nadmorskim, poprzez użyte kolory i dekoracje. Tutaj również powinniśmy zdecydować się na jasne barwy, ale sprawdzą się też odcienie niebieskiego i czerwonego. Doskonałe będą dekoracje w stylu nadmorskim, a więc wszystko z motywem plaży, statków i kotwic. Ciekawym pomysłem będzie też fototapeta, która optycznie powiększy przestrzeń, a więc sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu.
3. Styl industrialny. Prosty wystrój z użyciem cegły i metali. Będzie on doskonałym wyborem dla osób, które lubią surowe, nowoczesne wnętrza. Nie chodzi jednak o to, żeby nasz salon wyglądał jak fabryka, bo tutaj też warto dodać elementy, które sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne – wygodne kanapy czy puchaty dywan.
4. Styl eklektyczny. Jest to połączenie wszystkiego, co wymieniliśmy do tej pory. Będzie to z pewnością rozwiązanie dla osób, które są odważne i nie boją się ciekawych mebli i dodatków. Możemy tutaj naprawdę poszaleć z kolorami i akcesoriami, dzięki czemu nasz salon będzie świetnym odzwierciedleniem naszej artystycznej duszy.
Kiedy zdecydujemy się na któryś ze stylów, bardzo ważnym jest to, żeby się go trzymać, żeby nasz salon był spójny.

Dopasuj salon do swoich potrzeb

W tym momencie możemy zacząć zakupy. Kupując meble do salonu musimy pamiętać o tym, co jest dla nas najważniejsze. Punktem obowiązkowym będą meble do siedzenia, ale to, jakie wybierzemy zależy tylko od nas. Możemy zdecydować się na niewielkie sofy, albo dużą kanapę rogową, na której zmieści się dużo ludzi. Warto też kupić stolik, na którym będziemy mogli odstawić kubek z herbatą. Miłośnicy czytania powinni postawić w salonie biblioteczkę, na której wyeksponują swoje ulubione książki. Mogą to też być półki na ścianie, jeśli chcemy zaoszczędzić trochę miejsca. Wybór półek pozwoli nam też na małe szaleństwo jeśli chodzi o ich kształt, bo, jak się okazuje, nie muszą one być w jednej linii.
Obecnie wiele osób decyduje się też na kominek w salonie. Sprawia on, że w pomieszczeniu robi się bardzo przytulnie i aż chce się w nim przebywać. Niestety niewiele osób może pozwolić sobie na kominek, w którym będzie płonął prawdziwy ogień. Jest to wyjątkowo trudne, jeśli chodzi o mieszkania w bloku. Na szczęście możemy zdecydować się na kominek elektryczny, który również będzie wydzielał ciepło, ale będzie znacznie bezpieczniejszy. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dla rodzin z dziećmi.
Poza tym, warto zastanowić się nad tym, czy chcemy by w naszym salonie znalazł się telewizor. Coraz więcej ludzi decyduje się z niego zrezygnować, bo wolimy oglądać programy czy filmy w internecie, na komputerze. Nie mniej jednak, jeśli już decydujemy się na telewizor, musimy zastanowić się gdzie go umieścimy. Ciekawą opcją będzie powieszenie go na ścianie. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić trochę miejsca, a sprzęt będzie dobrze wyeksponowany. Jednak pojawia się nam tutaj problem kabli, które mogą nieestetycznie zwisać ze ściany. Możemy schować je w specjalnych korytkach albo wmontować w ścianę. Musimy się jednak liczyć, że jest to rozwiązanie, które ciężko będzie odwrócić, więc może lepiej będzie po prostu postawić pod telewizorem szafkę, która zasłoni przewody.
Ważnym elementem salonu są też dodatki, które musimy wybrać z rozwagą. Ważne jest to, żeby z nimi nie przesadzić, bo wtedy pomieszczenie będzie się wydawało zagracone. Niezależnie od stylu, na który się zdecydujemy, warto tutaj postawić na minimalizm. Im mniej dodatków, tym lepiej. Ale jeśli chcemy już zainwestować w jakieś akcesoria, co warto kupić? Na pewno sprawdzą się ciekawe poduszki, które jednocześnie sprawią, że pokój wyda się przytulniejszy. Przyda się na pewno też dywan i lampy. Oświetlenie salonu jest bardzo ważne, więc warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich lamp. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy zamierzają w tym pomieszczeniu czytać.