Jak urządzić niewielką łazienkę?

Każdy z nas marzy o tym, by jego przestrzeń mieszkalna urządzona była ze smakiem. W naszych domach oraz mieszkaniach spędzamy bowiem znaczą część naszego życia, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy aby poszczególnie pomieszczenia prezentowały się atrakcyjnie. Nie da się jednak ukryć, że atrakcyjny wygląd pomieszczeń to nie wszystko. Musimy bowiem zauważyć, że najistotniejsza jest funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Wszystkie z nich powinny być urządzone w taki sposób, by przebywanie w nich było komfortowe. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najistotniejszych pomieszczeń w każdym domu jest łazienka. Jak jednak powinniśmy ją urządzić, jeżeli mamy mały metraż?

Mała łazienka, duże możliwości

Wiele osób obawia się, że mając mały metraż niemożliwe będzie urządzenie łazienki w sposób zgodny z ich oczekiwaniami. Na szczęście w większości przypadków jesteśmy w stanie uczynić zadość naszym pragnieniom. Nie ulega wątpliwości, że warto zadbać o to, aby niewielkich rozmiarów łazienka wyglądała na większą. W takim pomieszczeniu większość z nas będzie bowiem znacznie lepiej się czuła. Koniecznie zadbajmy o to, aby kafelki w małej łazience nie były zbyt małych rozmiarów. Zdecydowanie lepiej byłoby postawić na kafelki dużych rozmiarów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze pomieszczenie wyda się większe wizualnie. Jeżeli mamy małą łazienkę, ale zmieści się w niej wanna, nie musimy z niej zrezygnować. Najlepiej zastanowić się nad tym czy wolimy kąpiel w wannie czy prysznic. Prysznic i wanna mogą nam się bowiem nie zmieścić w zbyt małej łazience. Jeśli jednak nasza łazienka jest naprawdę minimalistyczna, zdecydujmy się jedynie na prysznic. Zawsze możemy jednak wybrać ten z hydromasażem, dzięki czemu poranna lub wieczorna kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza. Umywalka nie musi zajmować dużo miejsca. W wielu sklepach z wyposażeniem łazienkowym dostępne są niewielkich rozmiarów umywalki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolorystyki?

Jeżeli mamy niewielkich rozmiarów łazienkę, bezpiecznie będzie unikanie zbyt ciemnych i intensywnych kolorów. Mogą nas one bowiem przytłaczać. Świetnym pomysłem będzie wybór kolorów jasnych, pastelowych. Ściany warto pomalować na biało. Wówczas pomieszczenie wyda nam się optycznie większe, bardziej przestronne. Jeżeli jednak lubimy mieć jakiś bardziej intensywny kolor, postawmy raczej na łagodny róż czy ecru. Dobrym rozwiązaniem w łazience może być także chłodny błękit lub zgaszona żółć. Żółty kolor w łazience często sprawia, że wydaje nam się, że w danym pomieszczeniu panuje wyższa temperatura niż w rzeczywistości. Jeśli więc lubimy ciepło, żółte ściany mogą okazać się całkiem trafionym pomysłem aranżacyjnym. W większości łazienek układamy kafelki. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w łazienkach jest zazwyczaj dużo wilgoci, a usunięcie jej ze ścian może być bardzo problematyczne. Kafelki zazwyczaj układa się mniej więcej do połowy wysokości ścian. Jak już zostało wspomniane powyżej, niezmiernie istotne jest to, aby kafelki w minimalistycznej łazience posiadały dość duży rozmiar. Należy również zaznaczyć, że ich barwa powinna korespondować z kolorem ścian, na jaki postawiliśmy w naszej łazience. Jeżeli zdecydujemy się na biały kolor ścian, barwę kafelków łazienkowych możemy w zasadzie wybrać dowolnie. Jeśli jednak postawiliśmy na różowe lub błękitne ściany, bezpieczniejszym rozwiązaniem może okazać się wybór kafelków w odcieniach bieli lub kremowym. Niektórzy lubią również wzorzyste kafelki. Jeżeli posiadamy minimalistyczną łazienkę bezpieczniej będzie jednak zrezygnować z wzorów i postawić na jednokolorowe kafelki. Jeśli jednak wyjątkowo zależy nam na kaflach we wzory, wybierzmy wzory subtelne, na przykład kwiatowe. Kolory również nie powinny być zbyt krzykliwe.

Co jeszcze powinno znajdować się w małej łazience?

Nie ulega wątpliwości, że w każdej łazience niezmiernie przydają się szafki. W szafkach przechowujemy bardzo wiele potrzebnych nam przedmiotów codziennego użytku. Jeżeli nasza łazienka jest jednak niewielkich rozmiarów możemy mieć dość spory problem z tym, by umieścić w niej jakąkolwiek szafkę. Ciekawym sposobem może więc być zakup pólek, które powiesimy na ścianie. Można też zdecydować się na niewielkich rozmiarów wiszącą szafeczkę. W takiej wiszącej szafce możemy przechowywać na przykład lekarstwa czy drobne kosmetyki. Półki możemy z kolei powiesić nad wanną. Na półkach również można przechowywać kosmetyki i drobne przedmioty, które wydają nam się niezbędne w każdej łazience. Nie należy zapominać również o niewielkich rozmiarów dywaniku. Puszysty dywanik warto umieścić pod sedesem lub pod umywalką. Dzięki niemu korzystanie z łazienki będzie przyjemniejsze, zwłaszcza w zimowe dni.
Podsumowując wyżej zebrane rozważania bez większych trudności można pokusić się o stwierdzenie, że wybór wyposażenia do niewielkich rozmiarów łazienki może być nieco problematyczny. Jeżeli jednak odpowiednio się postaramy, może nam się udać wybrać całkiem interesujące i spełniające rolę meble i akcesoria. W niewielkiej łazience może nam się nie zmieścić wanna. Warto wówczas zdecydować się na zakup prysznica. Jeżeli jednak lubimy się relaksować, postawmy na prysznic z funkcją hydromasażu. Ściany w minimalistycznej łazience warto byłoby pomalować na jasny kolor. Najlepiej sprawdzą się w tej roli pastelowe odcienie, takie jak na przykład róż, błękit czy mięta. Świetnym wyborem będzie także ponadczasowa biel. Kafelki powinny korespondować z odcieniem ścian. Dobrze byłoby gdyby były dość dużych rozmiarów, dzięki czemu pomieszczenie wyda się optycznie większe. Kupując wyposażenie łazienkowe, warto pomyśleć również o szafkach. Jeżeli nie mamy miejsca na dużą szafkę, zakupmy mniejszą, wiszącą. Dobrym pomysłem będzie również zakup kilku niewielkich półek.