Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

W ostatnich latach ludzie zaczęli bardziej świadomie podchodzić do kwestii wystroju wnętrz. Szeroko dostępne materiały i meble, oraz ogrom wiedzy możliwej do zdobycia przez internet, sprawiły, że wiele osób decyduje się na samodzielne urządzanie mieszkania. Najłatwiej oczywiście jest aranżować mieszkanie w stanie surowym, gdzie o wielu rzeczach możemy jeszcze decydować. W trudniejszej sytuacji są posiadacze starszych mieszkań, które wymagają zmian.

Jednym z cieszących się popularnością trendów jest styl industrialny. Sprawdzi się on przede wszystkich w większych mieszkaniach, ale przy lekkich modyfikacjach może też znaleźć zastosowanie w kawalerce.

Styl industrialny – historia

Kiedy w latach 50 w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się wielka recesja i wiele przedsiębiorstw upadło, pozostawiając puste fabryki i magazyny, możemy mówić o początkach stylu industrialnego. W poprzemysłowych budynkach najpierw osiedlali się głównie artyści, używający ich jednocześnie jako mieszkania i pracownie. Z czasem trend ten stał się na tyle popularny, że lofty chętnie wybierali różni ludzie. Również w Polsce w latach 90 wiele fabryk i zakładów produkcyjnych zostało zamkniętych i przekształconych w powierzchnie mieszkalne lub usługowe.

Chociaż pierwotnie wnętrza w stylu industrialnym znajdowały się tylko w przemysłowych budynkach, z czasem styl ten zaczął być wykorzystywany również w innych mieszkaniach, także tych nowo powstających. Teraz wzrastająca popularność stylu industrialnego, powoduje, że bez trudu możemy znaleźć meble i dodatki produkowane specjalnie w stylu industrialnym.

Otwarta przestrzeń

Podstawą stylu industrialnego są duże otwarte przestrzenie. Dlatego najlepiej prezentuje się on w mieszkaniach o wysokich sufitach i dużych oknach. Jednak nawet w niższym budownictwie można zrezygnować ze ścianek działowych, powiększając optycznie przestrzeń. Jeśli nie jesteśmy do końca zwolennikami całkowitego połączenia ze sobą kuchni, sypialni i salonu, możemy wybrać przeszklone ściany, które nie zamkną przestrzeni, a jednocześnie oddzielą poszczególne strefy.

Decydując się na otworzenie przestrzeni w mieszkaniu, należy pamiętać o funkcjonalnym ich zaprojektowaniu. W przeciwnym przypadku połączenie stref kuchennej, sypialnej i wypoczynkowej, może być uciążliwe. Razem z otwartą przestrzenią powinien iść w parze minimalizm, by uniknąć bałaganu. Do zaznaczenia poszczególnych stref mieszkania można wykorzystać meble lub dodatki, na przykład dywan.

Kolory w stylu industrialnym

By nadać wnętrzu industrialnego charakteru warto sięgnąć po neutralne barwy, czyli biele, szarości i beże. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią możemy również zdecydować się na ciemne kolory, w tym czarny, chociaż lepiej nie stosować ich na wszystkie ściany. Styl industrialny pozwala na zabawę fakturą ścian, nie powinny one być zbyt gładkie. W tym celu możemy skorzystać z betonu strukturalnego, cegieł lub kafelek.

Do podstawowych kolorów industrialnych aranżacji, świetnie pasują metalowe elementy. Warto jednak zdecydować się na jeden rodzaj metalu i tego się trzymać. Możemy wybrać stalowe elementy, które szczególnie w przypadku stali nieszlifowanej, podkreślą przemysłowy charakter wnętrza. A jeśli chcemy odrobinę ocieplić mieszkanie sięgnijmy po elementy miedziane. Odważnym rozwiązaniem może być pokrycie metalową blachą fragmentu ściany lub podłogi.

Z jakich materiałów korzystać

Podstawą stylu industrialnego są surowe materiały. Podstawowymi w urządzaniu mieszkania powinny być beton i drewno. Oczywiście beton możemy zastąpić środkami, które tylko z wyglądu imitują jego fakturę i kolor, na przykład kafelkami. Podobnie sprawa wygląda z drewnem. Dostępne na rynku są panele i płytki, które mimo wyglądu drewna, są o wiele bardziej wytrzymałe i mogą być zastosowane na przykład w łazienkach lub innych miejscach o dużej wilgotności.

Jako że beton jest prostym materiałem, możemy się pokusić o zrobienie samodzielnie betonowych dodatków. Na przykład korzystając z formy możemy zrobić ramki do zdjęć, doniczki lub podstawki pod kubki. Warto tak dobrać proporcje by mokra masa była dosyć gęsta, bo to przyspieszy proces schnięcia i ułatwi wypełnianie formy.

Meble i dodatki

Styl industrialny, jako jeden z niewielu, pozwala na dowolne zestawianie mebli. Wynika to z faktu, że początkowo mieszkańcy loftów wypełniali je przypadkowymi meblami, które akurat były dostępne. My nie do końca możemy pozwolić sobie na przypadkowość, warto uważnie dobierać meble, szczególnie jeśli powierzchnia mieszkania nie jest zbyt wielka.

Poszukując idealnych mebli do stylu industrialnego możemy przeglądać aukcje internetowe lub odwiedzać sprzedawców staroci. Dzięki temu mamy szansę trafić na nieszablonowe meble z duszą. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by aranżację uzupełnić o współczesne meble, wybierajmy jednak te, które mają industrialny charakter, na przykład składają się z drewna i metalu. Najlepiej będzie się też prezentowało surowe drewno, z widocznym na nim upływem czasu.

Ważnym elementem każdego wnętrza jest oświetlenie. W stylu industrialnym najlepiej prezentują się same żarówki podłączone kontrastującym kablem. Na rynku dostępnych jest wiele ozdobnych żarówek, które same w sobie stanowią dekorację. Również dobrze będą wyglądały druciane abażury. Jeśli urządzane mieszkanie jest wysokie, należy pamiętać o umieszczeniu źródeł światła odpowiednio nisko.

Dopełnieniem całej aranżacji mogą być stare przedmioty, które zbliżą nas do czasów powstawania pierwszych loftów. Świetnie będzie pasować stara maszyna do pisania lub gramofon. Najlepiej gdy uda nam się znaleźć przedmioty, które również dla nas osobiście coś znaczą. Mogą to być stare rodzinne fotografie lub inne pamiątki