Jak urządzić małą łazienkę?

Wyjątkowym miejscem dla każdego z nas jest dom. Chcemy by był on miejscem przyjemnie urządzonym, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Ale przede wszystkim chcemy by był on wygodny, komfortowy i funkcjonalny, by codzienne przebywanie w nim, nie dostarczało nam żadnych trudności i nas nie denerwowało. Są jednak takie pomieszczenia w domu, które ze względu na trudne położenie na planie domu, dają nam mocno ograniczoną swobodę w urządzaniu tych wnętrz. Bardzo często do takich wnętrz należy łazienka. Jeśli w domu mamy kilka łazienek, to problem nie jest zbyt duży. Bo nawet jeśli są one małe, to można podzielić ich funkcje, na przykład na łazienkę kąpielową, łazienkę dla gości, główną łazienkę dla domowników itp. Problemy zaczynają się w momencie, gdy posiada się w domu czy w mieszkaniu tylko jedną łazienkę a jej przestrzeń jest mocno ograniczona. Najczęściej zdarza się to w przypadku łazienek w małych mieszkaniach.

Jakie problemy stwarza mała łazienka

Łazienka bardzo małych rozmiarów, może stwarzać wiele problemów. Przede wszystkim nie jest miejscem zbyt funkcjonalnym i praktycznym, każda przestrzeń jest mocno ograniczona, przez co korzystanie z takiej łazienki jest bardzo niewygodne. A to rodzi frustrację i zdenerwowanie domowników, którzy to właśnie w łazience zaczynają swój dzień i go kończą. Największym problemem przy urządzaniu takiego mocno ograniczonego przestrzennie pomieszczenia, jest to, jak zmieścić w nim wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne i akcesoria łazienkowe. Są takie elementy, które muszą się w tym pomieszczeniu znaleźć i nie można ich pominąć, dlatego nieraz trzeba się mocno nagimnastykować by wszystko zmieścić w tak małej przestrzeni. Ludzie mają też problem z oświetleniem takich wnętrz i z kolorystyką, nie wiedzą jak optycznie powiększyć przestrzeń, czasem robiąc coś całkiem odwrotnego.

Optyczne sztuczki

Jeśli ma się do czynienia z naprawdę małym pomieszczeniem, wówczas trzeba zastosować kilka optycznych trików, które optycznie powiększą nawet najmniejszą przestrzeń. Podstawą więc w takim pomieszczeniu są lustra. Jeśli wnętrze jest bardzo małe, to trzeba zamontować nie tylko jedno małe lustro nad umywalką, ale warto też postawić na duże lustro przykrywające jedną całą ścianę, na przykład tą nad wanną czy tą naprzeciw wejścia do łazienki. Lustro odbija każdą powierzchnię, dlatego w przypadku małych i ciasnych przestrzeni, doskonale się taki trik optyczny sprawdza, bo ma się wrażenie, że odbita przestrzeń jest prawdziwa a nie jest tylko złudzeniem. Nie wspominając już o tym, że posiadanie dużych luster w łazience sprzyja wygodzie i komfortowi korzystania z tego pomieszczenia, dlatego bardzo dużo osób się na taki trik optyczny decyduje.
Inną ciekawą optyczną sztuczką, jest wymalowanie czy wykafelkowanie na ścianach specjalnych wzorów, które optycznie powiększają przestrzeń. Ponadczasowy charakter mają cienkie podłużne pasy na ścianach. Taki wzór od zawsze optycznie powiększa przestrzeń, można go więc śmiało zastosować także w małej łazience. Niezwykle ciekawe i inspirujące są także różne figury geometryczne, na przykład kwadraty, które maluje się w ten sposób, że tworzy się z nich optyczny tunel, zaczynając od największego kwadratu, by powielać go w mniejszym rozmiarze w jego środka aż do zaniknięcia wzoru. To bardzo efektowny wzór, który idealnie nadaje się do małych i ciasnych łazienek, bo stwarza wrażenie dużej głębi. Oczywiście zamiast koła może to być całkiem inna figura geometryczna, na przykład koło, prostokąt czy nawet trójkąt. Z pewnością wrażenie zrobi również duża spirala na całej ścianie. Dzięki takim tanim i szybkim sztuczkom optycznym, można sobie łatwo poradzić z problemem zbyt ciasnego pomieszczenia i nie wykosztować się przy tym w żaden sposób.

Kolory w małej łazience

Aby niepotrzebnie nie przytłaczać w jeszcze większym stopniu wnętrza małej łazienki, to trzeba się też dobrze zastanowić nad kolorystyką tego pomieszczenia. Absolutnie trzeba sobie odpuścić ciemne i mocno przytłaczające kolory i postawić na jasne i stonowane odcienie, dzięki którym łazienka będzie wyglądać bardzo dobrze. Jasne kolory również optycznie powiększają przestrzeń, jasne powłoki dobrze się też odbijają w lustrach, tworząc wrażenie jeszcze jaśniejszego pomieszczenia. Dlatego też łazienkę o małych rozmiarach, warto pomalować w odcieniach beżu, żółtego, jasnej zieleni, błękitu czy lekkich szarości i bieli. Dodatkowo jeśli wybieramy kafelki do łazienki, to warto zwrócić uwagę na to, by również miały one stonowany kolor, najlepiej by były białe. Jeśli jednak zdecydujemy się na kafelki ze wzorem, wówczas powinien on być bardzo delikatny i jasny. Czym mocniejszy wzór i ciemniejsze kolory, tym bardziej przestrzeń będzie się wydawać bardziej przytłoczona i ciasna. Jeśli już chcemy postawić na jakiś mocniejszy kolor, wówczas należy go dawkować bardzo rozsądnie, na przykład powiesić ręczniki w mocnym, intensywnym kolorze, położyć na podłodze jeden dywanik w mocnym kolorze czy dodać kolorowe dekoracje i akcesoria łazienkowe. To w zupełności wystarczy by nieco ożywić to bardzo monotematyczne i jasne wnętrze, ale w żadnym wypadku go nie przytłoczyć.

Mała łazienka ma swój niepowtarzalny urok. I chociaż trudno jest ją urządzić, trzeba się przy tym mocno nakombinować, to przebywanie w takiej łazience, jest dosyć relaksujące. Wystarczy postawić na dobrą zabudowę łazienkową, która zaoszczędzi wiele miejsca w tym pomieszczeniu i wybrać co jest dla nas ważniejsze, prysznic czy wanna, bo posiadanie i jednego i drugiego w małej łazience nie zawsze jest możliwe. Chociaż istnieją funkcjonalne rozwiązania, takie jak wanna z nadstawką prysznicową, czy prysznic z głębokim brodzikiem, oba te urządzenia sanitarne, mogą pełnić podwójną funkcję i zapewnić komfort przy korzystaniu z nich.