Jak urządzić małą łazienkę?

Urządzenie łazienki nigdy nie należy do prostych zadań, ale jest to jeszcze trudniejsze, kiedy dysponujemy niewielką przestrzenią. Zależy nam na tym, by nasza toaleta była funkcjonalna, ale też ładna. Czy da się połączyć te dwie rzeczy? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko ciekawy pomysł i kilka sprawdzonych rozwiązań!

Nie zapomnij o projekcie!

Żeby nasza mała łazienka była funkcjonalna, a korzystanie z niej nie sprawiało nam kłopotu, musimy zadbać o odpowiedni projekt. Warto w tym celu zatrudnić projektanta, bo sami możemy nie poradzić sobie z tym wyzwaniem. Specjalista zaplanuje naszą przestrzeń tak, by korzystanie z niej było czystą przyjemnością. Będzie on wiedział jak ustawić meble i armaturę by wykorzystać pomieszczenie w stu procentach, a nasza mała łazienka nie będzie się wydawała już taka mała! W dodatku, dobry projektant wysłucha wszystkich próśb klienta i dopasuje pomieszczenie do jego potrzeb i gustu.

Optycznie powiększ przestrzeń

Jest kilka prostych rzeczy, które możemy zrobić, żeby nasza łazienka wydawała się być większa, niż jest w rzeczywistości. Co takiego?

Jasne kolory

To powszechna wiedza w aranżacji wnętrz. Użycie jasnych kolorów sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało bardziej przestrzenne i nasze oczy pomyślą, że jest w nim znacznie więcej miejsca, niż w rzeczywistości. Sprawdzą się tutaj płytki w kolorze białym lub odcieniach beżu, ale jeśli jesteśmy odważniejsi, możemy też postawić na pastele. Za to należy unikać ciemnych barw, takich jak czerń czy brązy.

Pasy

Płytki ułożone w poziome lub pionowe pasy prawią, że pomieszczenie wyda się znacznie większe. Ciekawą opcją będzie pojedynczy pas płytek w innym kolorze, niż reszta, który będzie stanowił ozdobny akcent, ale też optycznie powiększy przestrzeń.

Błysk czy mat?

Ściany i podłoga w małej łazience bez wątpienia powinny być błyszczące. Lakierowana ściana sprawi, że światło będzie się w niej odbijać, co sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Powinniśmy też postawić na duże płytki, które sprawią, że ściana wyda się jednolita i czysta. To kolejny trik, który powiększy naszą niewielką przestrzeń. Dodatkowo, w podobny sposób zadziałają lustra, a więc powinniśmy mieć ich dużo. Szczególnie dobrze sprawdzą się dwa duże lustra ustawione na przeciwko siebie. Nada to naszym ścianom głębi i oszuka nasze oczy.

Postaw na minimalizm

Kiedy dysponujemy niewielką przestrzenią, wstawienie do niej wielu mebli minie się z celem. Korzystanie z takiego pomieszczenia będzie utrudnione, a utrzymanie go w czystości stanie się prawdziwym problemem. Dlatego też warto ograniczyć ilość szafek do minimum. Zamiast tego, możemy poświęcić jakąś półkę lub szufladę w innym pomieszczeniu na rzeczy do łazienki. Kiedy jednak już decydujemy się na szafki łazienkowe powinny one mieć błyszczące fronty, które optycznie powiększą przestrzeń. Co więcej, warto zadbać o to, by miały one odpowiednie miejsce. Najrozsądniejsze będą te umieszczone pod zlewem, albo podwieszone pod sufitem. Dzięki temu nie będą one niepotrzebnie zajmować miejsca.
Co więcej, minimalizm powinien pojawić się też w dekoracjach. Nie ma nic gorszego, niż niewielka, zagracona toaleta. Dlatego też kosmetyki powinny być pochowane w specjalnych koszykach, dzięki czemu nie będą zagracać przestrzeni. Dodatkowo, jeśli jest coś, co możemy przechowywać poza łazienką, powinniśmy to zrobić. Dobrym przykładem będzie tutaj kosz na pranie, który może znaleźć się równie dobrze w sypialni.
Warto też zrezygnować z maty czy dywanika, bo im mniej zagracona będzie nasza podłoga, tym bardziej przestrzenna wyda się toaleta. To szczególnie ważne, jeśli decydujemy się na tą błyszczącą, w przypadku której mata łazienkowa może zniszczyć iluzję optyczną, którą próbujemy uzyskać. Jeśli już musimy mieć dywanik, ważne jest to, żeby był on w kolorze zbliżonym do podłogi.

Wybierz odpowiednią armaturę i meble

W małej łazience bardzo ważne jest to, żeby wybrać odpowiednią armaturę i meble, które pozwolą nam oszczędzić trochę przestrzeni. Umywalka i toaleta powinny być wiszące, dzięki czemu zyskamy trochę miejsca pod nimi. Jeśli chodzi o zlew, możemy też zdecydować się na taki w zabudowie, dzięki czemu będziemy mieli szafkę na przechowywanie chemii czy drobnych przedmiotów. Dosyć oczywistą sprawą jest to, że w przypadku małej przestrzeni powinniśmy zrezygnować z wanny i postawić na prysznic, bo zwyczajnie zajmie od znacznie mniej miejsca. Ale jaki prysznic wybrać? Najlepszy będzie taki bez brodzika i z przeźroczystymi ściankami. To bardzo ważne, żeby utrzymać go w nieskazitelnej czystości.
Jeśli chodzi o szafki, to najlepiej będzie z nich zrezygnować, ale jeśli nie możemy się bez nich obyć, należy umieścić je pod sufitem. Dzięki temu nie będą one zajmować cennej przestrzeni. Nie mniej jednak, dobrym pomysłem będzie zabudowane pralki, żeby wyglądała ona bardziej jednolicie i czysto. Oczywiście jeśli mamy taką możliwość, warto ją przestawać do innego pomieszczenia, ale nie w każdym mieszkaniu będzie na to miejsce.

Mała łazienka to nie problem!

Podsumowując, urządzając małą łazienkę musimy pamiętać o tym, żeby postawić na jasne kolory i błysk. Pomocne będą też duże lustra, które sprawią wrażenie głębi i optycznie powiększą przestrzeń. Meble i armatura muszą zostać wybrane ze szczególną ostrożnością, a w dekoracjach należy postawić na minimalizm. Tak niewielkie pomieszczenia powinny zawsze być utrzymane w nieskazitelnej czystości, bo bałagan sprawia, że pokoje wydają się mniejsze. Stosując się do tych kilku prostych zasad, nasza łazienka będzie się wydawała znacznie większa. W dodatku będzie ona też bardzo komfortowa i będziemy korzystać z niej z przyjemnością.