Jak urządzić garderobę, by była idealna?

Garderoba z założenia jest miejscem gdzie możemy przechowywać wszelką odzież. Dzięki temu mamy do wszystkiego dostęp w jednym miejscu, a resztę mieszkania wolną od ubrań. Dlatego, jeśli tylko pozwalają na to warunki, warto zaplanować garderobę w swoim mieszkaniu. Żeby była ona w pełni funkcjonalna musi zostać starannie zaprojektowana z uwzględnieniem naszych oczekiwań i potrzeb. Od czego warto zacząć?

Gdzie stworzymy garderobę?

Garderoba może składać się z osobnego pomieszczenia lub w lekko uproszczonej wersji stanowić dużą szafę, gdzie damy radę zmieścić wszystkie lub prawie wszystkie ubrania, obuwie i inne akcesoria. Chociaż najwygodniej jest mieć do dyspozycji osobne pomieszczenie, najczęściej garderoba powstaje jako element większego pokoju, na przykład sypialni i składa się z pojemnej szafy lub szaf. Dzięki zgromadzeniu odzieży w jednym miejscu oszczędzamy przestrzeń w pozostałych miejscach mieszkania. O wiele łatwiej jest też wtedy znaleźć konkretne ubranie oraz zachować porządek.

O pełnej funkcjonalności garderoby decyduje jej powierzchnia. Będąc w środku musimy móc się swobodnie obrócić, a jednocześnie odległość pomiędzy szafkami nie powinna być zbyt duża. Zabudowa garderoby zazwyczaj jest tworzona w kształcie litery U. Jednak jeśli miejsce na to nie pozwala możemy użyć zabudowy w kształcie litery L, zmieści się ona na mniejszej przestrzeni, na przykład we wnęce w pokoju.

Jeśli nie należymy do wysokich osób, pamiętajmy też o zapewnieniu sobie dostępu do położonych wyżej rzeczy. Może to być przenośny stopień lub haczyk na kijku, ale najwygodniejszym rozwiązaniem są drążki, które możemy automatycznie obniżyć.

Wygląd i oświetlenie

Oświetlenie w przypadku garderoby jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku głębszych szaf potrzebne jest oświetlenie wewnętrzne, które pozwoli nam zobaczyć dokładnie zawartość półek. Od rodzaju światła i jego jasności zależy to jak postrzegamy kolory, dlatego przy wybieraniu ubrań ma to istotne znaczenie. Najlepiej sprawdzą się żarówki zbliżone barwą do naturalnego światła.

Kolejnym bardzo ważnym elementem garderoby jest lustro. Powinno pozwalać na zobaczenie bez trudu całej sylwetki. Jeśli tylko jest taka możliwość warto zamontować zestaw dwóch luster, tak by można było swobodnie zobaczyć jak wyglądamy z tyłu. Oświetlenie warto umieścić przy lustrze. Ciekawym dodatkiem będzie też toaletka umieszczona w garderobie, dzięki czemu możliwe będzie uczesanie się i wykonanie makijażu w tym samym miejscu co ubranie się.

Jeśli nasza garderoba ma stanowić część innego pomieszczenia powinna być dopasowana kolorystycznie do znajdujących się w nim mebli. W przypadku osobnej garderoby warto postawić na ponadczasowe kolory i powierzchnię odporną na ścieranie.

Odpowiedni podział szafy

Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest zamówienie szaf do garderoby na wymiar. Dzięki temu będzie ona dostosowana do naszych potrzeb. Najpierw musimy zastanowić się nad rzeczami, które chcemy w garderobie przechowywać. Ile potrzebujemy miejsca na ubrania wiszące? Czy będą to długie płaszcze, sukienki, czy raczej krótkie kurtki? Musimy określić ile półek potrzebujemy, a ile szuflad na przechowywanie na przykład bielizny.

Planując szafę należy pamiętać, że odległość drążka od tyłu szafy powinna wynosić przynajmniej 40 cm, co pozwoli na swobodne używanie wieszaków. W przypadku płytszych szaf polecanym rozwiązaniem są drążki wysuwane do przodu. Pamiętajmy też, że jeśli zdecydujemy się na drzwi przesuwne muszę one znajdować się w odpowiedniej odległości od ubrań, by o nie nie szurać. Często możemy jednak pozwolić sobie na brak drzwi w szafach garderobianych, wtedy konieczne jest zabezpieczenie odzieży rzadziej używanej przed nadmiernym osiadaniem kurzu. Sprawdzą się w tym przypadku pokrowce na ubrania.

Jeśli zdecydujemy się na wysoką zabudowę należy rozsądnie rozmieścić ubrania tak, by te na bieżący sezon znajdowały się niżej, natomiast na wyższych półkach umieścić ubrania aktualnie nieużywane. By te drugie zajmowały mniej miejsca możemy zapakować je w worki próżniowe zabezpieczając je tym samym przed wilgocią lub molami.

W garderobie możemy też przechowywać mniejsze przedmioty, takie jak biżuterię, zegarki lub inne akcesoria. Do tego najlepiej sprawdzą się płytkie szuflady. Zazwyczaj są one wyściełane materiałem, by ułatwić przechowywanie delikatnych rzeczy. Biżuterię można również powiesić na specjalnych wieszakach lub zrobić je samodzielnie.

Zachowanie porządku

By na stałe cieszyć się z korzystania z garderoby trzeba zadbać o właściwy w niej porządek. W tym celu warto mieć dużo pudełek i pojemników, pomagających przechowywać ubrania w posegregowany sposób. Składanie ubrań za każdym razem gdy odkładamy je na miejsce pozwoli zachować przejrzysty wygląd szafy, ale też sprawi, że więcej rzeczy się w niej zmieści. To ważne szczególnie dla osób mających problem „wiecznie za małej” szafy.

W pudełkach możemy również przechowywać buty. Ma to wiele plusów. Po pierwsze nie będą się one szybko niszczyły. Po drugie, jeśli opiszemy pudełka, bez trudu znajdziemy potrzebną parę. Po trzecie pudełka śmiało możemy ustawić jedno na drugie. Również w ten sposób oszczędzimy miejsce.

Zamówienie garderoby

Kiedy już wiemy jakie szafy do garderoby są nam potrzebne i ile drążków i półek mają mieć, warto udać się do firmy zajmującej się montażem zabudowy ściennej. Pomogą nam oni przelać na papier wstępny projekt oraz wykonają dokładne pomiary. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów pozwoli nam stworzyć garderobę szybko i bez zbędnych kłopotów. Oczywiście cena usługi na pewno ma znaczenie, ale warto pamiętać, że taka zabudowa jest inwestycją na lata, dlatego nie do końca warto szczególnie na niej oszczędzać. Czasami lepiej jest zrobić ją raz, a dobrze.