Jak przechowywać rzeczy i nie zagracić mieszkania?

Mieszkanie jest bardzo łatwo zagracić, szczególnie kiedy nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią. W naszych życiach pojawia się coraz więcej przedmiotów, a my już nie wiemy gdzie je trzymać, żeby nasze wnętrze nie wyglądało jak supermarket. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by przechowywać rzeczy i nie zagracić sobie mieszkania. Zobaczcie jakie!

Ogranicz ilość posiadanych przedmiotów

Obecnie panuje moda na minimalizm, a więc posiadanie jak najmniejszej ilości rzeczy. Niektórzy nawet twierdzą, że są w stanie mieszkać w domu, w którym jest zaledwie sto przedmiotów. I o ile nie zmuszamy nikogo do takiego ekstremalnego rozwiązania, zawsze warto przejrzeć swoje rzeczy i zastanowić się jakiej części z nich faktycznie używamy i co jest nam potrzebne. Być może okaże się, że mamy coś, co możemy komuś oddać albo sprzedać i dzięki temu podreperować rodzinny budżet. Najłatwiej będzie tutaj z ubraniami, ale można te same zasady zastosować do wielu różnych kategorii przedmiotów. Wystarczy przejrzeć je wszystkie i zastanowić się kiedy ostatnio z nich korzystaliśmy. Jeśli nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć tego momentu, może czas pozbyć się danej rzeczy. Minimalizm to świetny sposób na zachowanie porządku w mieszkaniu!

Kosmetyki i środki czystości

Te rzeczy zazwyczaj trzymamy w łazience, lub jeśli jesteśmy szczęściarzami, w specjalnie zagospodarowanym na to pomieszczeniu. Niestety, kiedy stoją one na wierzchu, sprawiają wrażenie chaosu, a nasze wnętrze nie wygląda już tak czysto, jak byśmy tego chcieli. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Przede wszystkim, warto zdecydować się na zamknięte szafki w łazience, zamiast półek. Ten prosty zabieg sprawi, że będziemy mogli pochować wszystko, co nie powinno być na widoku, a nasza łazienka stanie się znacznie czystsza. Jeśli jednak nie mamy ochoty na generalny remont, a w naszej łazience są już półki, warto zainwestować w różnego rodzaju koszyki i pojemniki, w których będziemy mogli wszystko przechowywać. Warto tutaj pamiętać o tym, żeby te opakowania były jednolite i pasowały do siebie. Dzięki temu osiągniemy wrażenie spójności. Jakie pudełka wybrać do łazienki? Najlepiej sprawdzą się te wykonane z wikliny albo z plastiku. Na pewno powinniśmy omijać papierowych pudełek, które mogą się zniszczyć pod wpływem wody i wilgoci.
Kolejnym sposobem na pozbycie się zbędnych przedmiotów z łazienki jest zakup zestawu akcesoriów z tym samym motywem. Mydelniczka, opakowanie na mydło w płynie i kubek na szczoteczki do zębów z tym samym wzorem sprawią, że w łazience zrobi się znacznie przejrzyściej. Ta sama zasada tyczy się ręczników, które również powinny pasować do siebie. Żeby uniknąć problemów z rozróżnieniem ich, każdy członek rodziny może do nich doszyć metki w różnych kolorach, dzięki którym nikt się już więcej nie pomyli.

Chowaj przedmioty

Tak samo jak kosmetyki czy środki czystości, większość przedmiotów możemy pochować w szafkach czy szufladach. Tak naprawdę im mniej rzeczy będzie na widoku, tym porządniejsze wyda się nasze mieszkanie. Szczególnie tyczy to się podłogi, bo jeśli na niej znajdzie się zbyt dużo przedmiotów, całe mieszkanie wydawać się będzie zagracone. Dlatego w całym mieszkaniu warto postawić na zamknięte szafki, a nie na otwarte półki.
Dodatkowo, warto poszukać miejsc, w których możemy stworzyć skrytki na przedmioty. Możemy na przykład zdecydować się na łóżko z szufladami pod spodem, w których możemy chować zapasową pościel czy ręczniki. Sprawdzi się też wanna, w której obudowie możemy umieścić szuflady. Możemy tam trzymać kosmetyki albo papier toaletowy. Dzięki temu mniej przedmiotów będzie na wierzchu. Dobrym pomysłem będzie też lustro, za którym jest wąska szafka. Będziemy mogli wstawić tam przedmioty, które normalnie stoją na umywalce. Takie rozwiązanie sprawi też, że będziemy przechowywać nasze szczoteczki do zębów w sposób bardziej higieniczny, bo nie będą się one kurzyć.

Dopasowane dodatki

Detale są najważniejsze i to od nich będzie zależał wygląd całego mieszkania. Bardzo ważne jest to, żeby te dodatki pasowały do siebie. Warto wybrać sobie jakiś motyw przewodni lub dominujący kolor i trzymać się go. Inspiracji możemy poszukać w internecie. Musimy też być w naszych decyzjach konsekwentni i przed zakupami zastanowić się czy dany dodatek będzie aby na pewno pasował do reszty wystroju.
Tutaj też warto postawić na minimalizm, bo zbyt duża ilość akcesoriów również sprawi, że nasze mieszkanie będzie zagracone. Co więcej, mniejsza ilość dodatków sprawi, że sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze.

Porządek przede wszystkim

Nie mniej jednak, najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, żeby nasze mieszkanie nie było zagracone jest sprzątanie w nim regularnie. Tak naprawdę wszystkie sztuczki, które zastosujemy nie będą miały sensu, jeśli w mieszkaniu będzie bałagan. Najlepszą metodą sprzątania będzie opracowanie sobie planu i podążanie za nim. Ważne jest też to, żeby odkładać rzeczy na miejsce, a nie rzucać je tam, gdzie popadnie. Dzięki temu nasz dom będzie wyglądał doskonale i uda nam się ten stan utrzymać na długo.

Podsumowując, utrzymanie porządku w mieszkaniu i uniknięcie zagracenia wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać na początku. Ważne jest to, żeby postawić na minimalizm i ograniczyć ilość rzeczy, które posiadamy. Jeśli jednak nie chcemy pozbywać się przedmiotów, ważne jest to, żeby większość z nich była pochowana w szafkach i szufladach. Warto też poszukać miejsc w domu, w których możemy zamontować dodatkowe skrytki. Dodatkowo, bardzo duże znaczenie ma tutaj utrzymywanie porządku w mieszkaniu, czyli najzwyklejsze w świecie sprzątanie. Bez tego wszystkie triki, które zastosujemy nie będą miały większego sensu.