Jadalnia dopasowana do Ciebie

Możesz mieszkać w małej przestrzeni, w której brakuje jadalni, ale to nie znaczy, że nie możesz wykroić miejsca na posiłki i rozrywkę dla gości. Istnieje wiele mniejszych zestawów stołów do jadalni, które mogą zmieścić się nawet w najmniejszych przestrzeniach – zwłaszcza jeśli wybierzesz zestaw przeciwstawny z taboretami, które można schować pod stołem. Wystarczy trochę kreatywności i chęci aby przeobrazić swoją jadalnię w ulubione miejsce w domu.

Niezależnie od tego, czy używasz swojej jadalni do spożywania codziennych posiłków, czy tylko na specjalne okazje, czy wcale, pomieszczenie może być czymś więcej niż tylko miejscem na posiłek.
Poprosiliśmy projektantów i ekspertów o porady oraz pomysły dotyczące układów, które pomogą zmaksymalizować często niewykorzystaną przestrzeń. Traktujemy jadalnię jako przestrzeń wielofunkcyjną, szczególnie w mniejszych domach. Ale nawet w większych mieszkaniach i domach nie ma wystarczająco dużo czasu na wspólne spędzenie chwil nawet przy posiłku.

Formalna jadalnia

MIEJSCA: do 12 (wygodnie na większe kolacje i uroczystości, które trwają całą noc!)

UKŁAD: Układ handlowy, który jest dobry pod względem komfortu i zachęcającej atmosfery. I choć może być bardziej formalny, nie oznacza to, że nie możesz w ten sposób dodać swojej jadalni dodatkowej mocy.

STÓŁ: Sugeruje się użycie największego stołu z rozsuwanymi bokami, które można zmieścić, zwłaszcza jeśli lubisz bawić się w tłumie. Kiedy nie używasz stołu na oficjalną okazję, możesz zsunąć blaty i automatycznie stół zmniejszyć.

KRZESŁA: Aby przełamać to uczucie sali konferencyjnej, zaleca się wybranie różnych stylów i (mniejszych) krzeseł bocznych.

DODATKI: Można dodać np. półki z książkami, dzięki czemu w jadalni można wtedy spędzać czas jak w gabinecie, miejscu do odrabiania lekcji lub jak w miejscu do rozkładania gazety podczas picia kawy. Miło jest robić te rzeczy przy dobrze zaopatrzonych półkach z książkami.

WSKAZÓWKA OŚWIETLENIA: Umieść oświetlenie na wielu poziomach – i miejscach innych niż nad głową (w ten sposób jest to bardziej pochlebne). Kinkiety w odległości około 52 cali od ziemi między regałami są jednym ze sposobów, aby to zrobić w odpowiedni sposób.

Ta przytulna formalna jadalnia jest wspaniała dla tych, którzy mają dużą rodzinę lub grupę przyjaciół i często przyjeżdżają na kolacje lub organizują święta.

Przejściowa jadalnia

MIEJSCA: 8 (z przytulnym miejscem na 2 kolejne)

UKŁAD: Te pokoje, wspólne w przedwojennych budynkach, wydają się mniej „celowe”, jak sugeruje ich nazwa. Utwórz kilka odrębnych obszarów w celu zdefiniowania pokoju.

STÓŁ: Pomysł polega na wyśrodkowaniu okrągłego stołu na większym obszarze między przejściem a oknem.

KRZESŁA: Sztuczka z okrągłym stołem…, mówi Sara, „polega na tym, że krzeseł nie można ustawiać zbyt blisko siebie – ale przy długich nogach można się nimi stykać po stołem. Rozważ krzesła bez ramienia, aby uzyskać smuklejsze sylwetki.

DODATKI: Umieść bufet na boku i dzieła sztuki na ścianach lub duże lustro na przeciwległej ścianie. W mniejszym obszarze umieść małą sofę, możesz również zamienić to kanapą lub ławką, w zależności od tego, ile masz miejsca. Dodaj też kilka stojących lamp i mały stolik z napojami, a będziesz przygotowany na każde spotkanie.

WSKAZÓWKA: Zaleca się zakończenie dywanu przed obszarem przejściowym, aby ujednolicić jadalnię i zapobiec potknięciu. Lepszy będzie też stół jadalny i krzesła ustawione całkowicie na dywanie, albo całkowicie poza dywanikiem. Przestrzeń wygląda na większą, jeśli wszystko jest całkowicie na dywanie. Jednak meble na całym obwodzie – kredensy i stoliki konsolowe – należy całkowicie oderwać od dywanu. Obwód 24 cali jest zwykle idealny.

Ta konfiguracja jest idealna na lunch, kolację lub imprezę. Okrągły stół doskonale nadaje się do rozmowy, a po obiedzie ludzie mogą przejść do kanapy i ustawić stół do gry w karty.

Jadalnia o podwójnym przeznaczeniu

SIEDZENIA: 6 (lub 10 dzięki wielu opcjom wypoczynku)

UKŁAD: Podczas gdy dwie pozostałe opcje mają na celu zapewnienie dodatkowej użyteczności Twojej jadalni, ten układ jest sposobem na maksymalizację opcji życia / jadalni w domu o ograniczonej przestrzeni.

STÓŁ: W przypadku mniejszej przestrzeni z otwartą jadalnią można zamieniać stół w codzienną przestrzeń do innych aktywności. To naprawdę miłe, ponieważ przez większość czasu nie używasz go do jedzenia. Wybierz ładny stół, który może służyć jako biurko lub miejsce do serwowania przekąsek.

KRZESŁA: Wybierz krzesła, które są przenośne i zapewniają dużą wszechstronność. W ten sposób możesz łatwo przenieść je do salonu, aby w razie potrzeby uzyskać dodatkowe miejsce do siedzenia.

DODATKI: W części dziennej sofa ze stolikami stanowi przytulne miejsce, z którego można oglądać telewizję umieszczoną na konsoli po drugiej stronie pokoju. Krzesło klubowe i stolik kawowy tworzą obszar do rozmowy. Drugie krzesło klubowe i otomana, umieszczone między konsolą a drzwiami, zapewniają doskonałe miejsce do czytania lub drzemki. Chodzi o elastyczność i wiele opcji siedzenia.

WSKAZÓWKA: Poszukaj sofy średniej wielkości (około 72 cali szerokości), która jest dobrym punktem do zejścia z małej przestrzeni.

Takie rozwiązanie działa najlepiej w mniejszej przestrzeni dla wielu użytkowników. Posiadanie stołu w salonie sprawia, że jest on bardziej nieformalny i uniwersalny. Stołu w jadalni można używać jako dużego biurka lub stołu do gier.

Kiedy nie masz dużego domu, każda przestrzeń musi być bardzo przydatna. A jadalnia? To nie tylko miejsce na specjalne okazje. Warto zaprojektować ją tak, aby codzienne rozrywki były nieco łatwiejsze, zmieniając drewniany blat bufetowy na mało wymagające krzesła marmurowe i tapicerowane z aksamitu odpornego na plamy. Warto pamiętać o skromnych dodatkach które w rezultacie stworzą przyjemną i gustowną całość. Wystarczy w tym celu wykorzystać lampę w stylu vintage, lakierowane krzesła, kompozycję kwiatów w oryginalnym wazonie, czy kredens z „duszą” kupiony na targu staroci.