Dla kogo dom, dla kogo mieszkanie?

Nie da się ukryć, że każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zaczyna myśleć o kupnie własnego mieszkania albo o budowie własnego domu. Niektórzy decydują się zaś na już wybudowane domy. Nie ulega jednak wątpliwości, że podjęcie decyzji dotyczącej naszego przyszłego lokum nie jest łatwe. Na pytanie czy lepszy jest dom czy mieszkanie nie można udzielić rzecz jasna jednoznacznej i klarownej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od naszych osobistych oczekiwań i preferencji. Bywa bowiem tak, że to co dla jednych jest wadą, dla innych staje się zaletą. Jedno jest pewne; warto kilka razy zastanowić się nad tym co ma naszym zdaniem więcej zalet: dom czy mieszkanie.

Jakie są plusy kupna lub najmu mieszkania?

Nie da się ukryć, że mieszkania są zazwyczaj sporo mniejsze niż domy. W dużych miastach ceny mieszkań są również niesamowicie wysokie. Nie można jednak zaprzeczyć rozlicznym zaletom, z którymi wiąże się życie w mieszkaniu. Przede wszystkim mieszkając na osiedlu nie musimy martwić się o takie rzeczy jak na przykład opał. Ogrzewanie budynku należy bowiem do obowiązków osób, które nim zarządzają. Nie da się również ukryć, że nie musimy obawiać się o to, by odśnieżyć przestrzeń przed blokiem. Zajmują się tym bowiem odpowiednie służby. Koniecznie trzeba również pamiętać o tym, że mieszkania są zazwyczaj bardziej przytulne niż domy, więc łatwiej je ogrzać. W zimowe noce i chłodne jesienne wieczory nie powinniśmy więc marznąć. Nie da się również ukryć, że niewielkich rozmiarów mieszkanie oznacza brak konieczności częstego sprzątania. Oczywiście jeżeli zależy nam na utrzymaniu czystości, musimy sprzątać, ale nie tak często jak w przypadku domów jednorodzinnych. Niezaprzeczalną zaletą życia w mieszkaniach jest również to, że zazwyczaj wszędzie mamy wówczas blisko. Na osiedlach są zazwyczaj sklepy, a czasami nawet zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. W pobliżu znajdują się szkoły, kościoły, apteki oraz przychodnie. W razie potrzeby nie będziemy więc musieli wychodzić daleko do centrum miasta.

Czy mieszkania mają jakieś wady?

Zalety mieszkań to tylko jedna strona medalu. Warto bowiem przyjrzeć się również minusom, które wiążą się z wynajmowaniem lub kupnem mieszkania. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że ceny mieszkań, zwłaszcza tych w dużych miastach są bardzo wysokie. Wielu z nas nie stać na ich zakup, nawet po zaciągnięciu kredytu. Kolejną wadą mieszkań jest często dość ograniczony metraż. Nie zawsze możemy więc urządzić wszystkie pomieszczenia tak jakbyśmy tego chcieli. Czasami musimy urządzić minimalistyczną łazienkę i niewielkich rozmiarów kuchnię. Nie da się również ukryć, że w mieszkaniu nie zawsze będziemy mogli trzymać zwierzę. Z małym psem czy kotem raczej nie powinno być większych problemów, ale trudność pojawia się wtedy, gdy zależy nam na posiadaniu dużego psa, a mieszkamy na wysokim piętrze. Warto również zaznaczyć, że żyjąc w mieszkaniu musimy liczyć się zazwyczaj z hałaśliwością ulic oraz nierzadko również naszych sąsiadów.

Czy warto mieszkać w domu?

Domy jednorodzinne mają zazwyczaj wielu zwolenników. Nie da się jednak ukryć, że mieszkanie w domu podobnie jak życie w mieszkaniu posiada zarówno swoje dobre jak i złe strony. Przede wszystkim zalety domu to duża przestrzeń i brak hałaśliwych sąsiadów tuż za naszą ścianą. Nie da się ukryć, że w domu mamy zazwyczaj możliwość urządzenia nieco większych pomieszczeń niż w mieszkaniu. Możemy więc spełnić marzenia o naszej przestronnej kuchni czy dużym salonie z tarasem. Wreszcie, możemy zagospodarować pewną przestrzeń wokół domu na ogród. Nie da się ukryć, że zieleń wokół nas działa niezwykle kojąco zarówno na nasze ciało jak i na naszą psychikę. Koniecznie trzeba również dodać, że mieszkając w domu możemy w całości decydować o tym co dzieje się na naszej działce. Nie da się jednak ukryć, że wyróżnić należy również pewne wady domów. Przede wszystkim mieszkając w domu musimy liczyć się z koniecznością samodzielnego ogrzania go, co może okazać się dość problematyczne. W przypadku śnieżnych zim musimy liczyć się również z koniecznością odśnieżania podwórza i ogrodu. Nie da się ukryć, że bywa to dość problematyczne.
Podsumowując powyżej zebrane rozważania bez większych trudności można dojść do wniosku, że zarówno życie w mieszkaniu jak i w domu posiada swoje rozliczne wady i zalety. Wady mieszkań to przede wszystkim wysokie ceny oraz bardzo często mały metraż. Jeżeli chodzi zaś o wady domów, wyróżnić można chociażby konieczność odśnieżania posesji w zimie i ogrzewania jej. Nie wolno jednak zapominać o zaletach obydwu rozwiązań. Żyjąc w mieszkaniu nie musimy martwić się o opał. Wszędzie mamy blisko, gdyż na osiedlach często otwierane są apteki, sklepy oraz zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Nierzadko zdarza się, że w pobliżu znajdują się szkoła, przedszkola i kościół. Z kolei wśród zalet mieszkania w domach wymienić należy przede wszystkim dużą przestrzeń. Bez większych trudności będziemy więc mogli urządzić swoje wymarzone przestronne wnętrza. Jeśli chcemy, możemy również założyć ogród kwiatowy oraz warzywny. Nie ulega wątpliwości, że będzie to rozwiązanie korzystne zarówno dla naszego ciała jak i dla ducha. Decyzję o tym czy chcemy mieszkać w domu czy mieszkaniu musimy jednak podjąć samodzielnie. Nie da się bowiem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie mieszka się lepiej. Każdy z nas ma bowiem inne preferencje i oczekiwania od życia. Osoby samotne z reguły preferują życie w mieszkaniu. Jeżeli jednak marzy nam się wielodzietna rodzina, bezpieczniej będzie zdecydować się na budowę domu i to najlepiej z kilkoma kondygnacjami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie również temu, byśmy zbudowali sobie dom, nawet jeśli mieszkamy samotnie. Jeżeli takie jest nasze marzenie, to zróbmy wszystko co w naszej mocy aby móc je spełnić.