Czy warto budować dom parterowy?

Jak duży dom budować?

Nie ulega wątpliwości, że większość z nas na pewnym etapie życia zaczyna myśleć o budowie własnego domu lub o kupnie mieszkania. Z całą jednak pewnością nie jest to zadanie łatwe. Trzeba zaznaczyć, że wymaga to wiele wysiłku, samozaparcia oraz oczywiście sporych nakładów finansowych. Jeżeli jednak udaje nam się zaoszczędzić pieniądze, zaczynamy myśleć o tym jak nasz dom będzie wyglądał. Jedni wolą domy urządzone w stylu tradycyjnym, a inni w stylu nowoczesnym, czy wręcz awangardowym. Mimo, że urządzanie domu to dla większości z nas świetna zabawa, trzeba pamiętać również o tym, że to duża odpowiedzialność. Jeżeli decydujemy się więc na budowę domu dla siebie i naszej rodziny, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, czy dom jednorodzinny będzie dla nas wystarczający. Może się bowiem okazać, że dla wielopokoleniowej rodziny, klasyczny model domu jednorodzinnego nie będzie odpowiedni. Zbyt mała ilość pomieszczeń może bowiem sprawić, że nie każdy domownik będzie czuł się komfortowo. Większości z nas zależy bowiem na tym, aby móc korzystać nie tylko ze wspólnych pomieszczeń, ale także na tym, aby mieć własny kąt, w którym możemy pozwolić sobie na chwilę błogiego relaksu z książką w dłoni. Jeśli jednak mamy małą rodzinę lub nie planujemy zbyt dużej ilości dzieci, domek jednorodzinny to rozwiązanie, które powinno przypaść nam do gustu. Powstaje jednak kolejne pytanie: budować dom parterowy czy jednak z kilkoma piętrami?

Plusy domków parterowych

Nie da się ukryć, że brak pięter w domu ma swoje liczne zalety. Przede wszystkim, jeżeli nie ma pięter to nie ma i schodów. Brak schodów może być ułatwieniem dla osób starszych. Aby wejść do poszczególnych pomieszczeń nie muszą one bowiem pokonywać schodów, co jest dla nich dość sporym ułatwieniem, zwłaszcza jeżeli cierpią one na różnego rodzaju dolegliwości. Rodzice malutkich dzieci nie muszą się zaś martwić o to, że ich pociechy spadną ze schodów w wyniku nieostrożności. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że budowa domu parterowego jest zazwyczaj tańsza od budowy domu z kilkoma kondygnacjami. Ponadto, budowa domu, który jest parterowy jest zdecydowanie szybszym i sprawniejszym procesem niż budowa domu piętrowego. To niebywała zaleta zwłaszcza dla tych osób, które jak najszybciej chcą zamieszkać w wymarzonym domu. Zaletą domu parterowego jest również to, że wspaniale komponuje się on z otoczeniem zewnętrznym. Możemy zagospodarować przestrzeń wokół nas tak, aby otaczał nas przepiękny o rozległy ogród. Domy parterowe wyglądają niesamowicie bajecznie na tle dużych ogrodów. Niektórzy twierdzą również, że dom parterowy wiąże się również z tym, że mamy mniej sprzątania. Można rzecz jasna polemizować z tym stwierdzeniem, aczkolwiek mając dom parterowy, nie musimy myć tak problematycznych powierzchni jakimi są chociażby schody.

Jakie wady ma dom parterowy?

Nie da się jednak ukryć, że zalety domu parterowego to nie wszystko. Jest bowiem również i druga strona medalu. Przeciwnicy domów parterowych twierdzą, że mieszkanie w takim domu oznacza konieczność korzystania z mniejszej przestrzeni. Nie da się bowiem ukryć, że w domu parterowym będzie jednak mniej pomieszczeń niż w domach o kilku kondygnacjach. Z całą jednak pewnością dla niektórych osób będzie to wada, a dla innych pewnego rodzaju zaleta. Jeżeli jednak myślimy o założeniu dużej rodziny, być może warto byłoby rozważyć budowę domu o przynajmniej dwóch kondygnacjach. Dzięki temu będzie nam się bardziej komfortowo mieszkać. Minusem domu parterowego jest również to, że więcej czasu trzeba poświęcić na wykopanie fundamentów. Muszą być one bowiem znacznie bardziej solidne niż w przypadku domów o kilku kondygnacjach. Nie da się również ukryć, że mogą wystąpić również problemy z pokryciem dachowym. Oczywiście nie można zapominać również o tym, że budowa domu parterowego wymaga znalezienia dość sporych rozmiarów działki. Wszystkim nam zależy bowiem na tym, aby w domu znalazły się wszystkie najważniejsze pomieszczenia, takie jak na przykład kuchnia, łazienka czy sypialnia. Jeżeli na dodatek zależy nam na wybudowaniu garażu, działka musi być jeszcze większa.
Podsumowując wyżej zebrane rozważania bez większych trudności można dojść do wniosku, że nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki dom jest lepszy: parterowy czy piętrowy? Wszystko zależy bowiem od naszych osobistych preferencji. Jeżeli jednak nie planujemy zakładać dużej rodziny i nie mieszkamy z rodziną wielopokoleniową, dom parterowy może być dobrym pomysłem. Jeśli jednak planujemy mieć sporo dzieci, zastanówmy się nad tym czy nie lepszy byłby jednak dla nas dom o kilku kondygnacjach. Obiektywnie rzecz ujmując można wyróżnić kilka zalet oraz kilka wad domów parterowych. Zalety domu parterowego to z całą pewnością sprawność budowy oraz brak schodów. Brak schodów sprawi, że osoby starsze bez większych trudności będą mogły dotrzeć do różnego rodzaju pomieszczeń. Dom parterowy będzie również świetną opcją dla osób niepełnosprawnych, dla których schody stanowią barierę nie do pokonania. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że dom parterowy jest tańszy w budowie. Jeżeli więc nie mamy nieograniczonych funduszy, być może znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dla nas budowa domu parterowego. Warto pamiętać również o tym, że dom parterowy buduje się zazwyczaj dużo szybciej niż ten z kilkoma kondygnacjami. Dzięki temu osoby, którym zależy na szybki wprowadzeniu się do nowego domu powinny być bardzo zadowolone. Należy jednak pamiętać także o wadach domu parterowego. Przede wszystkim wystąpić mogą pewne trudności z pokryciem dachowym. Należy również pamiętać o tym, że domek parterowy to jednak mniejsza przestrzeń niż dom z kilkoma piętrami.