Coś nowego, coś starszego…

Jedno z najczęstszych pytań, które dotyczy dekoracji i aranżacji wnętrz to : Jak włączyć elementy vintage do mojego istniejącego wystroju? Dobra wiadomość: nie ma dobrego ani złego sposobu.

Oczywiście oznacza to, że nie ma też magicznej formuły. Poniższe wytyczne pomogą jednak stworzyć „coś starego, coś nowego”, co pokochasz. A jeśli chcesz, powiedzmy, zintegrować szyk chinoiserie z nowoczesnym domem lub odważne kolory w neutralnej przestrzeni, te wskazówki też się przydadzą.
Jeśli mas już wystrój w domu lub danym pomieszczeniu który niezwykle Ci odpowiada ale równocześnie chcesz zmienić coś, dodać jakiś akcent który wg Ciebie mógłby zburzyć całość i zaprzepaścić poprzednie starania, przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Zapomnij o dopasowanym wyglądzie. Dekorowanie pokoju różnymi stylami mebli, kolorami i wzorami jest modne i świeże – ale może być również trudne do zrobienia. Oto proste sztuczki ekspertów, które pozwalają łączyć antyczne, nowoczesne i tradycyjne wzornictwo, aby Twoja przestrzeń wyglądała na przemyślaną, a nie chaotyczną.

Dekoruj wokół jednego elementu „specjalnego”

Czy boisz się, że posiadanie samotnego antycznego przedmiotu „wystaje” i odznacza się zbyt wśród twoich nowych mebli, tak jak dog niemiecki wśród miotu Chihuahua? Jak najlepiej wykorzystaj kontrast (w końcu zarówno Duńczycy, jak i Chihuahua są zachwycający na swój sposób). Pomyśl o otaczających współczesnych elementach jako ramie wyróżniającej swoje znalezisko w stylu vintage. Im większe różnice między nowymi i starymi utworami, tym bardziej dramatyczna jest winieta.

Oczywiście nie wszyscy chcą, aby ich dom był dramatyczny. Aby uzyskać bardziej subtelne ujęcie, podkreśl, co łączy stare i nowe: być może paletę kolorów, materiały lub sylwetki. Stworzy to harmonijny efekt, a różnice zastąpią podobieństwa.
Np. abstrakcyjny obraz w złotej ramie autorstwa Raya Kassa odzwierciedla kolory jaspisów Wedgwood i vintage, lustrzane kinkiety, uzupełniają a nie kontrastują ze starszymi dziełami. Dywan o neutralnych odcieniach i ponadczasowym wzorze doskonale łączy stare i nowe.

Antyki dają poczucie czegoś magicznego i przenoszącego w czasie, ale wiele z tego ma związek z tym że kiedy spojrzysz na nie od razu się w nich zakochujesz i musisz je mieć. Wtedy nie myślisz czy ta rzecz będzie pasować do Twoich ścian, dywanów i pozostałych mebli.

Zagraj w temat

Wiele najlepszych kolekcji zawiera przedmioty o różnych dowodach i okresach, które dotyczą jednego konkretnego tematu. Ściana galerii może składać się wyłącznie z wizerunków róż, od kolorowych XIX-wiecznych obrazów olejnych po czarno-białe fotografie XXI wieku. Zbiór może zawierać antyki, ulubione przedmioty w stylu retro oraz współczesne reprodukcje. I to dobrze: magią jest składanka.
W rzeczywistości oddzielenie starego od nowego jest właściwie jedynym błędem, jaki można popełnić. Wyobraź sobie, że ściana galerii róż umieściła wszystkie obrazy Renoira i van Gogha z jednej strony oraz wszystkie fotografie Irvinga Penna i Roberta Mapplethorpe z drugiej. Całość wydawałaby się nie tylko niezręczna, ale i niezgodna, jakby obrazy i zdjęcia grały dla drużyn przeciwnych.
Np. ozdobne pozłacane drewno, królewska rama, elegancki geometryczny stół okolicznościowy: złoty motyw łączy je wszystkie.

Miksuj i baw się

Tworząc pięknie zbalansowany pokój z antykami, vintage i nowoczesnymi meblami, nie myśl jak organizator wesela („Goście panny młodej po lewej, goście pana młodego po prawej”). Rozłóż minimalistyczne krzesła do jadalni wokół stuletniego rokokowego stołu w tym samym pomieszczeniu, w którym porcelana Spode twojej babci jest rozproszona między nowatorskimi shakerami soli i pieprzu w szafce w stylu wiejskim.
W końcu twoje meble, zarówno współczesne, jak i vintage, muszą mieć jedną wspólną cechę: musisz je kochać. Tak długo, jak się tym odznaczają z pewnością będą wspaniale współgrać i dobrze razem wyglądać.

Wskazówki

Urok starych elementów często pochodzi z ich zużytego wyglądu. Te oznaki wieku nadają elementom vintage swoistą „patynę” i mogą wspaniale pracować, aby ogrzać pomieszczenie, które jest głównie białe lub wolne od dodatków.

Aby zrównoważyć postarzany styl vintage, zwłaszcza jeśli jest wykonany z wyblakłego drewna lub matowionych metali dodaj puszyste poduszki, kudłate dywany i inne bogate tkaniny, które pomogą złagodzić szorstki, ociosany wygląd vintage.

Większość antycznych mebli została zbudowana przy użyciu tradycyjnych technik, a ich formy często odzwierciedlają prawdziwy kunszt. Pomyśl o podstawach i bogato rzeźbionych nogach stołowych. Te klasyczne elementy projektu mogą nadać eklektyczny klimat nowoczesnej przestrzeni.

Aby stworzyć kontrast w jadalni zestaw rzeźbiony antyczny stół z minimalnym designem konsoli i okrągłym lustrem. Wbrew pozorom to doskonale się ze sobą łączy. Chodzi o to, aby kontrastować ciężar z lekkością, aby uzyskać zrównoważony wygląd swojej przestrzeni.

Podczas gdy rzeźbione drewniane elementy zapewniają wyrafinowaną nutę przestrzeni, mogą wyglądać na solidne i sztywne. Okrągłe akcenty, takie jak wiszący wisiorek lub zakrzywione siedzisko krzeseł, pomogą stworzyć przestrzeń, w której nowoczesne i tradycyjne elementy współpracują, a nie zderzają się.

Wypolerowane, zabytkowe biurko możesz dopasować do modernistycznego krzesła duchów, które łączy eleganckie linie i prostą formę z biurkiem.

Wiele elementów w stylu vintage jest wyposażonych w mosiężne okucia, więc spróbuj nałożyć na siebie elementy w stylu vintage z jeszcze większą liczbą mosiężnych akcentów, aby połączyć cały wygląd. Dodatkowo mosiądz stanowi efektowny i ciepły kontrast wizualny z wypolerowanym drewnem.

Jeśli chcesz dodać element interesujący i magiczny do swojej przestrzeni, wybierz antyk który jest bogaty w historię, wyróżniający się na tle pozostałych mebli w każdym pomieszczeniu.