Co powinno znajdować się w korytarzu?

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas na pewnym etapie swojego życia marzy o osiągnięciu pewnego rodzaju stabilizacji życiowej. Dla każdego jednak to pojęcie oznacza jednak co innego. Dla jednych będzie to założenie rodziny, a dla innych kariera. Większość z nas chce jednak posiadać własny dom lub mieszkanie, niezależnie od tego czy chcemy mieszkać samotnie czy z kimś. Zazwyczaj bardzo lubimy urządzać poszczególne pomieszczenia. Przynosi nam to dużo satysfakcji i sprawia nam niebywałą przyjemność. Nie da się jednak ukryć, że czasami projektowanie i urządzanie niektórych pomieszczeń w naszym domu i mieszkaniu może nastręczać pewnych trudności. Raczej nie mamy problemów z urządzeniem kuchni, salonu czy łazienki. W przypadku korytarza czy przedpokoju możemy mieć jednak pewne trudności.

Jaką funkcję ma pełnić korytarz?

Każdy z nas wie raczej jaką funkcję ma pełnić korytarz. To właśnie korytarzem idziemy zanim wejdziemy do interesującego nas pomieszczenia. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że korytarz jest przez wiele osób bardzo niedocenianym pomieszczeniem. Tymczasem korytarz może być bardzo użytecznym pomieszczeniem i może pełnić wiele rozmaitych funkcji oprócz wspomnianej już wyżej podstawowej. W korytarzu możemy przechowywać na przykład pewne przedmioty, które z różnych względów nie mieszczą nam się w innych pomieszczeniach. Korytarz może nam wreszcie posłużyć do przechowywania takich przedmiotów, których z różnych względów nie chcemy przechowywać w kuchni czy w salonie.

Co powinno się umieścić na korytarzu?

Z całą pewnością dobrze wyposażony korytarz pełni swoją rolę o wiele lepiej niż korytarz bez odpowiedniego wyposażenia. Co jednak powinniśmy umieścić na korytarzu, aby należycie pełnił on powierzone mu role? Nie ulega wątpliwości, że w korytarzu przyda nam się wieszak na ubrania. Na rynku, w sklepach internetowych jak i stacjonarnych dostępnych jest bardzo wiele rozmaitych modeli wieszaków. Wyróżnić możemy zarówno wieszaki stojące jak i wieszaki wiszące na ścianach. Wybór rodzaju wieszaka zależy oczywiście od naszych preferencji. Z całą pewnością najkorzystniej byłoby wybrać wieszak, który będzie komponował się z całością wystroju korytarza. Jeżeli urządzamy go w stylu nowoczesnym, spodobać nam się mogą wieszaki stojące o oryginalnych, nietypowych kształtach. Jeśli jednak stawiamy na bardziej tradycyjne wykończenia, znacznie lepszym wyborem będzie wieszak drewniany. Nie da się jednak ukryć, że wieszak powinien być solidny i wykonany z materiałów wysokiej jakości. Nie chcemy bowiem, by przewracał się on lub spadał ze ściany pod naporem ciężkich, zimowych ubrań. Wieszak może służyć nie tylko domownikom, ale również naszym gościom. Należy zaznaczyć, że dla naszych gości dość problematyczny może być brak wieszaka w korytarzu, zwłaszcza zimą, gdy nasze ubrania są mokre od padającego śniegu. Oprócz wieszaka, kolejną przydatną rzeczą w korytarzu są z całą pewnością szafki na buty. Szafka na buty również może służyć nam jak i naszym gościom. Warto, aby była utrzymana w czystości. Możemy zakupić szafkę, która będzie wykonana z tego samego rodzaju drewna co wieszak służący nam do zawieszenia ubrań. Korytarz to również świetne miejsce na ciekawe obrazy. Na ścianach sprawdzą się zarówno spokojne pejzaże leśne jak i obrazy przedstawiające kwiaty lub ludzi. Powinniśmy jednak unikać wieszania w korytarzu dość śmiałych malowideł, takich jak na przykład akty, gdyż nie każdy z naszych gości może lubić ten rodzaj sztuki. Z całą pewnością przydatnym elementem wyposażenia korytarza będzie również miękki dywan. Dobrze byłoby. gdyby był on dość dużych rozmiarów.

Jaki kolor ścian i podłóg wybrać?

Kwestia wyboru koloru ścian i rodzaju podłogi zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. Nie da się jednak ukryć, że warto byłoby zatroszczyć się o to, aby ściany korespondowały z odcieniem paneli lub płytek, które postanowimy ułożyć w korytarzu. Jeżeli więc panele są w kolorze jasnego brązu, dobrze będzie dobrać do nich jasny kolor ścian. Jeśli jednak wybierzemy panele w kolorze ciemnego brązu, postawmy na przykład na ściany w kolorze zgaszonego fioletu czy ciepłej żółci. Jeżeli lubimy tapety, świetnym pomysłem może okazać się wytapetowanie ścian w korytarzu. Idealnie sprawdzą się w tej roli tapety z motywem kwiatowym, utrzymane w pastelowej kolorystyce.
Podsumowując wyżej zebrane rozważania z łatwością można wysnuć wniosek, że aranżacja poszczególnych pomieszczeń w naszych domach oraz mieszkaniach przynosi nam zazwyczaj wiele radości. Nie zawsze jednak urządzanie wszystkich pomieszczeń jest rzeczą łatwą. Pewnych trudności nastręcza urządzanie chociażby takich pomieszczeń jak korytarz. Wiele osób zastanawia się czy w korytarzu w ogóle powinny znajdować się jakieś meble czy akcesoria. Tymczasem są one niezbędne do tego, aby pomieszczenie należycie spełniało swoją rolę. Warto więc umieścić w korytarzu chociażby szafkę na buty czy wieszak, na którym my oraz nasi goście będziemy mogli wieszać ubrania. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, aby wieszak był wykonany z dobrej jakości materiałów. Dobrze jest zainwestować w solidne drewno. Jeżeli decydujemy się na zakup szafki na buty, która również jest niezwykle przydatnym meblem w korytarzu, postarajmy się o to, by jej wygląd nawiązywał do wyglądu wieszaka. Dzięki temu z całą pewnością nasz korytarz będzie prezentował się z klasą. Jeżeli chodzi o wybór kolorów ścian, w korytarzu bezpieczniej jest postawić na neutralne barwy, takie jak zgaszona żółć czy biel. Dobrze jeśli kolor ścian będzie korespondował z barwą paneli lub płytek. Jeżeli lubimy dekorować pomieszczenia obrazami, zróbmy to również w korytarzu. Postawmy na urokliwe pejzaże, martwą naturę czy scenki rodzajowe. Unikajmy jednak kontrowersyjnych dzieł, gdyż korytarz to pomieszczenie, z którego korzysta każdy domownik, a nie wszyscy lubimy oryginalną sztukę.