Bardzo podstawowe zasady każdego aranżatora wnętrz

Mieszkanie jest naszą wizytówką i nawet jeśli niechętnie zapraszamy do niego innych, powinno w pełni oddawać naszą osobowość. Od czego zacząć jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie, a nie wiesz nic na ten temat?

Punkt 1 – projekt

Przede wszystkim należy określić czego się spodziewamy po naszym mieszkaniu. Jaką funkcję będą pełniły określone pomieszczenia? Ile przestrzeni potrzebujemy na każde z nich. Jeśli w mieszkaniu będzie mieszkać więcej niż jedna osoba, warto też ustalić, które strefy będą prywatne, a które wspólne. Do stworzenia projektu możemy wykorzystać któryś z darmowych programów internetowych lub po prostu kartkę papieru. Zbierzmy też zdjęcia przedmiotów i mebli które nam się podobają, próbniki kolorów farb, czy materiałów, które planujemy wykorzystać. Dzięki temu już w fazie projektu będziemy w stanie ocenić, czy coś będzie dobrze razem wyglądało. Najlepiej jest się nie spieszyć i poświęcić trochę czasu na przedyskutowanie projektu ze wszystkimi domownikami, tak by na koniec każdy był zadowolony z efektu.

Punkt 2 – przestrzeń

Zdecydowanie lepiej czujemy się w przestronnych pomieszczeniach. I nawet małe mieszkanie może wydawać się przestronne, o ile pozbędziemy się zbędnych sprzętów lub zastąpimy je mniejszymi odpowiednikami. W optycznym powiększeniu mieszkania pomoże nam też naturalne światło. Nie zasłaniajmy okien ciężkimi zasłonami i firanami, a zamiast tego postawmy na rolety i lekkie zasłonki. Razem ze słońcem wpuścimy do mieszkania pozytywne nastawienie.

Wrażenie przestronności dają też jasne kolory, biele, szarości i beże. Podobny efekt osiągniemy używając gładkich powierzchni i luster. Pamiętajmy jednak, że nie można popaść w przesadę, by nie stworzyć nudne i sterylnego wystroju.

Punkt 3 – kolory

Podstawą każdej aranżacji wnętrz są kolory ścian i podłogi. Będą one stanowić tło dla pozostałych elementów. Dlatego należy je szczególnie dobrze przemyśleć. Ciepłe barwy dodadzą przytulności, ale odbiorą z wrażenia przestrzeni, natomiast barwy zimne optycznie powiększą mieszkanie. Podłoga powinna być w jednym kolorze lub wzorze. Im większa powierzchnia mieszkania ma taką samą podłogę, tym większe się ono wyda. Natomiast w przypadku ścian możemy jedną z nich zaakcentować innym kolorem lub wzorem.

O ile tło aranżacji powinno być w miarę spokojne, ponieważ żywe kolory mogą być na dłuższą metę męczące, to dodatki powinny zapewniać zastrzyk kolorów. Wybierając je należy zwracać uwagę na ilość kolorów występujących w danym pomieszczeniu i starać się nie przekraczać liczby trzech przeważających kolorów.

Kolory powinny być dopasowane nie tylko do naszego gustu, ale również do funkcji pełnionej przez dane pomieszczenie. Na przykład ściany sypialni powinny nas uspokajać, kolory w salonie sprzyjać relaksowi, a na przykład w kuchni mogą być bardziej energetyzujące.

Punkt 4 – dodatki

Dodatki mogą jednocześnie uspokoić i usystematyzować wnętrze, jak i je ożywić. Jednym ze sposobów na wprowadzenie ładu w danej aranżacji jest używanie powtarzających się wzorów. Na przykład może to być jeden wzór występujący na zasłonach i na poduszkach, takie same ramki na zdjęcia, lub powtarzający się kolor.

Jeśli chcemy by wystrój sprawiał wrażenie całości, ale był ożywiony możemy wykorzystać powtarzający się wzór w różnych kolorach, lub różniący się rozmiarem. Należy jednak zachować umiar by całość nie stała się zbyt chaotyczna. Ciekawym pomysłem jest też zestawienie ze sobą kontrastowych elementów. Na przykład okrągła ramka obok kwadratowej, lub wzór roślinny zestawiony z geometrycznymi formami.

Punkt 5 – równowaga

W projektowaniu wnętrza bardzo ważne są odpowiednie proporcje. Duże meble nadają się do dużych pomieszczeń, natomiast małe do małych. Zaburzenie tych proporcji sprawi, że albo otrzymamy przytłaczające pomieszczenie, albo takie sprawiające wrażenie pustego. Równowaga pozwoli nam też nie przesadzić z ilością mebli i przedmiotów w danym pomieszczeniu.

W odpowiednim ustawieniu mebli pomoże nam wybranie punktu centralnego danego pokoju. W salonie może to być kominek lub telewizor, w jadalni stół. Cała stylizacja powinna być ustawiona względem tego najważniejszego punktu, dzięki temu łatwo uzyskamy efekt harmonii i porządku.

Należy też trzymać się jednego stylu urządzając mieszkanie. Pozwoli to nam na stworzenie spójnej kompozycji, która będzie stanowiła jedną całość. Nagromadzenie różnych stylów może wprowadzać zamieszanie i poczucie zagubienia, które łatwo może przełożyć się na nasze samopoczucie, a nie od dziś wiadomo, że nasze otoczenia ma na nas ogromny wpływ.

Punkt 6 – funkcjonalność

Co by nie mówić mieszkanie służy głównie do mieszkania i jeśli nie spełnia tej funkcji, to nie ma znaczenia jak wygląda. Dlatego zastanawiając się nad jakimiś rozwiązaniami trzeba przede wszystkim skupić się na tym jak zadziałają one w praktyce. Oznacza to między innymi przetestowanie łóżka lub krzeseł, sprawdzenie czy przy określonym ustawieniu mebli będziemy mogli swobodnie poruszać się po mieszkaniu, i tym podobne.

Pamiętajmy, że każdy ma inne potrzeby, więc skopiowanie wystroju z katalogu nie jest dobrym pomysłem. Prawie na pewno okaże się nietrafione. Należy uwzględnić na przykład czy domownicy są prawo czy leworęczni, jakiego są wzrostu. Jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta warto pomyśleć o ich bezpieczeństwie i usunąć z projektu przedmioty stanowiące zagrożenie, na przykład stolik o ostrych kantach na wysokości dziecięcego czoła.

Projektowanie wystroju wnętrz wymaga czasu i cierpliwości, ale jeśli szczerze określimy czego potrzebujemy i czego oczekujemy, połączymy to z powyższymi radami, a także odrobiną poczucia estetyki, efekt powinien być zadowalający. Koniec końców to nasze mieszkanie i to nam powinno się w nim dobrze mieszkać.